Czym leczyć egzemę i jakie preparaty najlepiej się sprawdzą?

Egzema to stosunkowo często występująca choroba skóry, mylona z atopowym zapaleniem skóry (typowym u małych dzieci) oraz alergią, ponieważ wiele objawów jest wspólnych. Charakteryzuje się ograniczonymi miejscowo obszarami zmienionej skóry, tzw. plackami egzemy, która jest w tym miejscu zaczerwieniona, pokryta wysypką, małymi krostkami, które swędzą i się łuszczą.

Przyczyny egzemy skórnej

Najczęściej egzema powstaje na skutek reakcji alergicznej powstającej po kontakcie z czynnikiem alergizującym. Może to być metalowa sprzączka, środek chemiczny zawarty w proszku do prania lub kosmetyku, czasami składnik pokarmowy. Reakcja alergiczna może pojawić się stosunkowo szybko po kontakcie alergicznym, lecz może być odroczona w czasie, stąd też powiązanie egzemy z konkretnym czynnikiem alergizującym może być trudne.

U części chorych egzema jest konsekwencją osłabionej odporności immunologicznej i ma źródło w predyspozycjach genetycznych. U tych osób nasilenie reakcji alergicznych w postaci czerwonych i swędzących wykwitów nasila się wraz z wiekiem. Świąd jest silny, a drapanie nie przynosi ulgi, może za to prowadzić do krwawiących ranek na skórze.

Skóra w miejscu placków egzemy jest sucha i łuszcząca się, szybko też dochodzi do jej kolejnych podrażnień nawet pod wpływem ciepła, potu, wody i mydła, co skutkuje nasileniem świądu i utrzymaniem się egzemy.

Jak leczyć egzemę?

Najprostszy sposób leczenia w przypadku egzemy kontaktowej to wykrycie czynnika, powodującego silny, miejscowy odczyn alergiczny oraz wyeliminowanie go. Jest to możliwe, kiedy egzema powstaje na skutek kontaktu z metalem (na przykład w miejscu kontaktu ze skórą metalowego paska zegarka, ozdoby na dekolcie itp.).

Trudniej jest u osób, u których egzema powstanie w związku z substancjami chemicznymi używanymi w środowisku zawodowym (fryzjerzy, kosmetyczki, chemicy, laboranci). Często ujawnia się stopniowo po wielu latach pracy z substancjami toksycznymi, przy stałej na nie ekspozycji. Wyeliminowanie substancji toksycznych nie jest możliwe, pozostaje więc stosowanie szczególnych środków ochrony, np. rękawic.

Emolienty łagodzą egzemę

Istotą leczenia egzemy, jest łagodzenie stanów zapalnych skóry. Składniki chemiczne, stosowane w środkach czystości (mydła, szampony, żele, balsamy) również są przyczyna powstawania egzemy, a przy wrażliwej skórze nasilają ją. Warto pamiętać, że środki myjące wysuszają skórę, co jest dodatkowym czynnikiem ryzyka.

Emolienty to dermokosmetyki, opracowane specjalnie dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i stanów zapalnych. Ich działanie to przede wszystkim silne nawilżanie oraz odbudowa warstwy lipidowej skóry, czyli ochrona przed wysuszaniem. Zastępują mydło, przy okazji chronią skórę, a także łagodzą wykwity skórne, czym zmniejszają świąd.

Odpowiednia odzież

Odzież powinna być przewiewna i odprowadzająca wilgoć. Najlepiej w tym względzie sprawdzi się bawełna lub jedwab oraz ich mieszanki. Pot ludzki zawiera sole, które podrażniają skórę, stąd ważne jest, by skóra była sucha, lecz nie przesuszona.

Dieta łagodząca egzemę

W diecie powinny się zawierać pokarmy z zawartością kwasów Omega – 3, utrzymujące odpowiednie nawilżenie skóry oraz bogate w witaminy A, oraz E. Wyeliminować należy z diety ostre przyprawy, alkohol, papierosy, kawę, cukier oraz tzw. jedzenie śmieciowe, które szybko pogarsza stan skóry.

Leczenie dermatologiczne

W przypadku nasilenia ostrych stanów egzemy należy wspomóc się lekami. Niezbędny jest kontakt z dermatologiem, gdyż leki (w postaci maści i kremów) są dostępne tylko na receptę i należy je stosować pod kontrolą lekarza.

Dowiedz się więcej o leczeniu egzemy na stronie https://www.febumed.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*