Czym jest astma atopowa?

Astma jest chorobą związaną z drogami oddechowymi. Może powodować duszności, trudności z oddychaniem i kaszel. Jedną z odmian tego schorzenia jest astma atopowa. Czym ona jest i jak się ją leczy?

Astma związana z alergenami

Jeśli powodem występowania astmy oskrzelowej jest uczulenie pacjenta na określone alergeny wziewne, m.in. pyłki roślin, pleśń, roztocza kurzu domowego – mówimy wówczas o astmie atopowej, nazywanej również astmą alergiczną. Objawy astmy ujawniają się u pacjenta wyłącznie w kontakcie z uczulającym go alergenem.

Astma atopowa nazywana jest również dychawicą oskrzelową i jest powszechnie występującą formą tej choroby. Oskrzela pacjenta chorującego na to schorzenie wykazują nadreaktywność po poddaniu ekspozycji na alergen lub czynnik podrażniający. Bywa, że napady astmy atopowej – silny kaszel i duszności, mogą pojawić się wskutek silnych emocji lub wysiłku fizycznego. Ten rodzaj schorzenia najczęściej jest diagnozowany u dzieci i młodzieży, zaś bardzo rzadko dotyczy osób dorosłych.

Dodatkowo, astma atopowa może być wynikiem występowania w dzieciństwie atopowego zapalenia skóry. Jest to czynnik ryzyka, który dotyczy wszystkich atopowców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby astma oskrzelowa współistniała z atopowym zapaleniem skóry oraz z alergicznym nieżytem nosa. Łącznie schorzenia te można zgromadzić pod wspólną nazwą astma atopowa. U pacjentów z taką postacią astmy oskrzelowej występują swoiste przeciwciała klasy IgE przeciw alergenom wziewnym.

Jak leczyć schorzenie?

Jeśli powodem występowania astmy oskrzelowej u pacjenta jest alergia, czyli mamy do czynienia z astmą atopową, należy ją leczyć lekami przeciwzapalnymi i odwracającymi skurcz oskrzeli. Można także zastosować swoistą immunoterapię alergenową, która nie ma zastosowania w przypadku nie alergicznej formy astmy. Decyzję o odczulaniu jako formie leczeniu astmy atopowej, powinien podjąć lekarz specjalista, pod opieką którego znajduje się pacjent.

Atopia a astma atopowa

Nie należy mylić atopii z astmą alergiczną, ponieważ są to dwa różne schorzenia. Jeśli pacjent cierpi na atopię oznacza to, że ma genetycznie uwarunkowane skłonności do wystąpienia reakcji alergicznych na różne alergeny, niekoniecznie wziewne, ale również na przykład kontaktowe. W jego organizmie występuje nadmierna produkcja przeciwciał klasy IgE, z czego wynikają nieustanne uczulenia i inne reakcje alergiczne. Z kolei alergia, czy astma atopowa wynikają z kontaktu z określonymi alergenami, na które uczulony jest pacjent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*