Czy zielona herbata jest zdrowa?

Zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej spożywanych napojów na całym świecie – jest to kwestia nie tylko niepowtarzalnego smaku, ale głównie jej prozdrowotnych właściwości! Napar znany od ponad 4000 lat uznawany jest za napój młodości, który obniża poziom złego cholesterolu, wspomaga odchudzanie czy jak głoszą najnowsze twierdzenia naukowców: wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Czy zielona herbata jest zdrowa?

Aromatyczny i charakterystyczny w smaku napój zawiera w składzie mnóstwo cennych dla zdrowia składników, dlatego też wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Listki herbaty nie są poddawane procesom fermentacji, dzięki czemu zachowują się w nich niemalże wszystkie cenne substancje. Głównym i najbardziej cenionym składnikiem zielonej herbaty jest teina, czyli kofeina, która jest naturalnym alkaloidem wykazującym działanie pobudzające. Wśród najważniejszych substancji występujących w zielonej herbacie możemy wyróżnić również katechiny (epikatechinę, galusan epikatechiny, epigallokatechinę oraz w przeważającej ilości galusan epigallokatechiny), niewielkie ilości flawenoli oraz witaminy, między innymi: A, B1, B2, C oraz E i K.

zielona herbata

Częste spożywanie zielonej herbaty pomoże także zaopatrzyć organizm w mikroelementy, czyli sole mineralne. Regularne spożywanie odpowiednio zaparzonego naparu, który jest źródłem silnych antyoksydantów neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników, przeciwdziała wielu przewlekłym schorzeniom, między innymi: stanom zapalnym, chorobom sercowo-naczyniowym , a nawet chorobie Alzheimera. Flawonoid, który jest podstawowym składnikiem zielonej herbaty wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Napar polecany jest także dla osób odchudzających się – zawarte w zielonej herbacie flawonole hamują aktywność enzymów odpowiedzialnych za odkładanie się tłuszczów w organizmie. Ekstrakt z „napoju młodości” sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego też jest jednym z podstawowym składników suplementów diety wspomagających odchudzanie. Zielona herbata występuje również w składzie wielu kosmetyków – głównie preparatów stosowanych do pielęgnacji cery skłonnej do wykwitów, trądzikowej czy tłustej. Składnik nie tylko poprawia wygląd skóry czy opóźnia proces powstawania zmarszczek i przebarwień, ale także przeciwdziała cellulitowi.

Zielona herbata ma również swoje wady!

Jeżeli do tej pory zastanawiałeś się czy zielona herbata jest zdrowa teraz już wiesz, jak wiele właściwości prozdrowotnych wykazuje, lecz… zbyt duże ilości naparu mogą zaszkodzić, a nawet wywołać skutki uboczne! Zaleca się, aby dzienna dawka naparu nie przekraczała 3 filiżanek, a dlaczego? Polifenole zawarte w zielonej herbacie powodują, że proces wchłaniania żelaza z pożywienia jest zaburzony, w wyniku czego zwiększa się ryzyko anemii, szczególnie gdy napar spożywany jest podczas posiłków. Zbyt duża ilości naparu z zielonej herbaty może również wywołać niepożądane interakcje z niektórymi lekami na nadciśnienie. Pobudzające właściwości herbaty, spowodowane zawartością teiny (działa jak kofeina) mogą sprawić, że napar w połączeniu z lekami może doprowadzić do wzrostu ciśnienie tętniczego, zawrotów głowy czy przyśpieszonej akcji serca. Dodatkowo picie naparu nie jest polecane dla kobiet w ciąży – wysoki poziom EGCG, czyli silnego przeciwutleniacza występującego w zielonej herbacie zaburza wchłanianie kwasu foliowego, co może być zagrożeniem dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Autor: Patrycja Trendel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*