Cytologia płynna czy klasyczna? Którą wybrać?

Przyjmuje się, że każda dorosła kobieta powinna przynajmniej raz w roku poddać się rutynowym badaniom ginekologicznym, a jak jest faktycznie? Niestety nie jest dobrze. Bywa, że wizyta odciągana jest latami, a na badanie pacjentki zgłaszają się, gdy jest już za późno… Rak szyjki macicy zabija każdego roku wiele kobiet, którym jedno proste badanie – wykonane w porę, mogłoby uratować życie. Cytologia płynna, cytologia klasyczna – niezależnie od tego jaką metodę badania wybierzesz nie zwlekaj z jego wykonaniem.

cytologia

Co to jest cytologia i kiedy ją wykonać?

Cytologia to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, polegające na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy, które następnie poddawane są ocenie mikroskopowej. Brzmi surowo i groźnie, ale w gruncie rzeczy zarówno cytologia płynna, jak i cytologia klasyczna (w obu metodach materiał do badania pobierany jest identycznie) nie jest badaniem inwazyjnym i bolesnym – sprawny ginekolog pobierze materiał szybko i delikatnie. Badanie cytologiczne daje szanse na wykrycie wszelkich nieprawidłowości i ryzyka związanego z wystąpieniem choroby nowotworowej. Na wynik czeka się maksymalnie 2 tygodnie, po tym czasie pacjentka otrzymuje potwierdzenie badań i tu uwaga! – nawet niepokojący wynik testu nie oznacza, że na 100% jest to rak! Aby padła ostateczna diagnoza konieczne jest wykonanie dalszych, specjalistycznych badań o czym poinformuje specjalista.

Przyjmuje się, że najpóźniej badaniu cytologicznemu kobieta powinna poddać się do 21. roku życia, a najbardziej właściwe jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia intymnego zaraz po rozpoczęciu współżycia seksualnego. W szczególnych przypadkach, kiedy np. kobieta jest nosicielką wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) lub wirusa HIV – wówczas wskazane jest częstsze wykonywanie cytologii. Jak przygotować się do badania? Na wizytę u ginekologa nie powinno umawiać się w okresie tuż przed miesiączką, a także w trakcie jej trwania i zaraz po jej zakończeniu – najlepiej jest zaplanować termin w środku cyklu. Na dzień przed badaniem niewskazane jest współżycie oraz na kilka dni przed wizytą niekorzystne będzie wykonywanie irygacji czy stosowanie leków dopochwowych.

Cytologia płynna czy cytologia klasyczna – którą metodę wybrać?

Coraz więcej uwagi poświęca się wiarygodności badań cytologicznych i poszukuje się innych, lepszych metod badawczych, które są bardziej czułe i dokładniejsze niż cytologia klasyczna. Odpowiedzią może być cytologia płynna zwana także cienkowarstwową. Badanie to wykonywane jest na podłożu płynnym LBC ( Liquid Based Cytology) – jest to metoda wykorzystywana do przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy – w niektórych państwach jest stosowana od wielu lat i refundowana. Cytologia klasyczna to zabieg, w trakcie którego pobrany zostaje wymaz z tarczy i kanału szyjki macicy i przenoszony jest bezpośrednio na szkiełko – co może przyczynić się do uszkodzenia komórek i ich zanieczyszczenia. Jest to metoda tania, lecz o niskiej czułości!Cytologia płynna, jak sama nazwa wskazuje – zapewnia pobranemu materiałowi podłoże płynne, które jest delikatniejsze i pozwala na lepszą ocenę mikroskopową stanu komórek.

Przeprowadzone badania wskazują, że cytologia płynna pozwala na ograniczenie nieprawidłowości w cytologii i wpływa na zniwelowanie konieczności powtórzenia badania w wątpliwych przypadkach. Ogromną zaletą cytologii płynnej, jest także fakt, że pobrany wymaz można wykorzystać do dalszych badań – i to bez konieczności wzywania pacjentki na dodatkowe wizyty – jest to szczególnie ważne dla zidentyfikowania obecności wirusa HPV – trend w profilaktyce badań onkologicznych. Niezależnie od tego, która metoda będzie dla nas lepsza, bardziej dostępna czy zalecana przez zaufanego ginekologa – ważne jest, aby nie ignorować powagi wykonywania cytologii! Rak szyjki macicy we wczesnym stadium daje duże szanse na całkowite wyleczenie, natomiast niewykryty, przez lata nie daje oznak lub daje objawy nieswoiste, co prowadzi do nieodpowiedniego leczenia – często w zupełnie innym kierunku, co sprzyja rozwojowi ukrytej choroby nowotworowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*