Ugryzienie komara, co zrobić gdy swędzi?

Jest lato, czas wakacji i wyjazdów – zwłaszcza nad wodę. Cieszymy się ładną pogodą, spacerujemy, zwiedzamy, a wieczorem odpoczywamy i grillujemy z rodziną oraz z przyjaciółmi. Błogą atmosferę rujnuje ciągły atak, jaki przypuszczają na naszą skórę komary! Na ciele z chwili na chwilę pojawia się coraz więcej swędzących, bolesnych i opuchniętych miejsc – to ugryzienie komara. Pierwszą czynnością jest oczywiście drapanie miejsca po ugryzieniu – jest to odruch ciężki do opanowania i niestety przynosi tylko chwilową ulgę…

Gryzą tylko komarzyce

Jak wiadomo komarzyce – bo to właśnie one upodobały sobie naszą krew – to zmora każdego wczasowicza. Najchętniej atakują wczesnym rankiem lub wieczorową porą. W chwili ukąszenia owad wprowadza do krwi żywiciela ślinę, której zadaniem jest jej rozrzedzenie i ułatwienie jej wysysania. To właśnie enzymy, które znajdują się w ślinie, uwalniają w organizmie histaminę, która daje początek znanej nam reakcji alergicznej. W rezultacie po kilku godzinach od ataku letniego krwiopijcy skóra staje się zaczerwieniona, opuchnięta, pojawia się swędzący bąbel. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które złagodzą nieprzyjemne objawy ukąszenia komarów.

co na ugryzienie komara

W tym artykule poznamy sposoby naturalne, jak i apteczne, które w bardzo szybki sposób przyniosą nam ulgę.

Domowe sposoby na ugryzienie komara

Nie zawsze mamy pod ręką maść, żel czy spray, dlatego też warto właśnie poznać domowe sposoby na zniwelowanie tego okropnego swędzenia.

Oto domowe sposoby, po które możemy sięgnąć w razie ugryzienia przez komara:

  • Cytryna → na miejsce ukąszenia należy przyłożyć gruby plaster cytryny, której to sok zadziała łagodząco na ukąszenie
  • Cebula → przyłożenie plastra surowej cebuli dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu ma za zadanie zmniejszyć obrzęk i zniwelować swędzenie
  • Natka pietruszki →łagodzi uczucie przykrego swędzenia, wystarczy rozetrzeć liście i powstałą papkę przyłożyć na bąbla
  • Roztwór soli → wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance wody i tak powstałym roztworem przemywać miejsce ukąszenia
  • Alkohol, ocet, perfumy → wystarczy kilka kropel jednego z tych preparatów, aby zmniejszyć dyskomfort po ukąszeniu

Oprócz wyżej wymienionych produktów właściwości łagodzące wykazują również olejki eteryczne. Możemy wymienić tu między innymi olejek miętowy, który dzięki zawartości mentolu ochładza miejsce ukąszenia, przynosząc chwilową ulgę. Do złagodzenia swędzenia można użyć także olejku eukaliptusowego, który dodatkowo działa przeciwzapalnie. Jeżeli nie mamy w domu, któregoś z wyżej wymienionych olejków, zawsze możemy sięgnąć po dostępny przeważnie w każdej domowej apteczce Amol, który w swoim składzie zawiera dużo drogocennych olejków.

Pomoc z apteki – na ukąszenie komara

W przypadku, gdy domowe sposoby nie przyniosą upragnionej ulgi, w aptekach znajdziemy wiele preparatów, które złagodzą objawy ukąszeń letnich krwiopijców. W walce z ukąszeniami komarów skuteczne są maści w skład, których wchodzi hydrokortyzon np. Maxicortan, a także żele blokujące wydzielanie histaminy np.: Fenistil lub jego odpowiednik Foxill. Ponadto można zastosować również inne dostępne na aptecznych półkach preparaty w postaci żelu, zawierające w swoim składzie m.in. ekstrakty roślinne, d-panthenol, które niwelują ból i swędzenie, a przy okazji pielęgnują podrażnioną skórę – Dapis, Entil Ukąszenia czy Mosbito. W sytuacji, gdy ukąszenie dotyczy dzieci dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie plastrów na ukąszenia np. Xarasan Kids. Ich zadaniem jest uniemożliwienie rozdrapania podrażnionego miejsca, złagodzenie świądu, a także utworzenie bariery ochronnej przed zanieczyszczeniami.

Na koniec artykułu warto również wspomnieć, że zwykłe ukąszenie przez komara może „przerodzić” się w reakcję uczuleniową. W miejscu ukąszenia może pojawić się wówczas obrzęk oraz silna opuchlizna, którym towarzyszyć może ponadto wysypka. Możliwe jest także wystąpienie nudności, zawrotów głowy, a także gorączka. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką leki przeciwhistaminowe np. Allertec WZF, Zyrtec UCB. W przypadku, gdy objawy nasilają się, koniecznie należy udać się do lekarza lub na pogotowie, gdyż w skrajnym przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*