Co wpływa na apetyt

Świat dzieli się na dwie grupy ludzi, tych co mają nadmierny apetyt, oraz tych, którzy cierpią na jego brak. Zarówno jedni jak i drudzy cierpią z tego powodu. Osoby nadmiernie jedzące są narażone na drastyczne przybieranie na wadze i szukają sposobu na ograniczenie łaknienia. Z kolei tzw. niejadki zastanawiają się co jest przyczyną, że nie chce się im jeść.

Przyczyny braku łaknienia

Istnieje kilka przyczyn, które powodują, że nie chce się nam jeść. Najważniejsze z nich to : stres, stany emocjonalne, kłopoty osobiste. Bardzo często przyczyną zmniejszającego się apetytu mogą być trudności w pracy, czy w szkole, utrata bliskiej osoby, choroba.

Dietetycy uważają, że na brak apetytu duży wpływ mają również złe nawyki żywieniowe, jak również niektóre dolegliwości chorobowe i niedobory pokarmowe. Należą do nich między innymi:

 • nadużywanie alkoholu,
 • depresja,
 • anoreksja,
 • anemia,
 • niewydolność nerek,
 • żółtaczka,
 • nerwica żołądka,
 • zaparcia, celiakia,
 • brak apetytu po zażywaniu niektórych leków, głównie antybiotyków,
 • niedobory niektórych witamin (B1, B12, A, C).

Czasami brakowi łaknienia towarzyszą niektóre dolegliwości: ból brzucha, nadbrzusza, wzdęcia, uczucie pełności, nudności.

Sposoby na poprawę apetytu

Przede wszystkim najpierw należy poznać ewentualne powody braku łaknienia. W tym celu należy udać się do lekarza i wykonać zlecone badania, które pozwolą ustalić przyczynę.

Jeżeli okaże się, że głównym powodem braku apetytu jest stres to należy znaleźć sposób na jego zmniejszenie się, między innymi poprzez odpowiedni relaks lub skorzystanie z pomocy specjalisty psychologa.

Zawsze jednak warto jest tak zadbać o posiłki, aby zachęcały one do ich spożycia.

Bardzo popularne jest powiedzenie, że jemy oczami. Jest w tym sporo prawdy, dlatego też należy postarać się i przygotować ładnie i efektownie wyglądające posiłki, tak aby zachęcały one do jedzenia i pobudzały apetyt. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zadbać żeby dania były kolorowe, pachnące i aromatyczne. Można to osiągnąć przez odpowiednio dobrane kompozycje przypraw, ziół i warzyw. Niektóre zioła, zwłaszcza kolendra, jałowiec, chrzan, bazylia, ostra papryka, mięta, kminek, majeranek, melisa, liść laurowy mają znaczny wpływ na zwiększenie łaknienia. Należy również stosować napary, nalewki, oraz soki z ziół, jak: z mniszka lekarskiego, dziurawca, rumianku, kopru włoskiego. Dobrze jest także w celu pobudzenia apetytu wypić szklankę wody z sokiem z cytryny. Soki owocowe obowiązkowo powinny być wypijane przed każdym głównym posiłkiem.

{:PAGE_BREAK;:}

Zwiększenie apetytu powoduje fruktoza, która występuje w sokach owocowych, ale jeszcze bardziej skuteczniejsza jest ta, która występuje w całych owocach.

Do owoców, które w dużym stopniu pobudzają apetyt zaliczamy:

 • grejpfruta,
 • jabłko,
 • mandarynkę.

Dobre efekty daje także spożywanie takich warzyw jak: por, cebula, czosnek, które w celu lepszego efektu można połączyć z innymi warzywami.

Posiłki najlepiej jest spożywać od 4 do 6 razy dziennie, tak co 2 lub 3 godziny. Posiłki powinny być podawane w małych porcjach i powinny być bogate w warzywa, owoce, które dostarczają duże ilości potrzebnych witamin, składników mineralnych, błonnika oraz innych składników znacznie ułatwiających trawienie.

Bardzo dobrym okresem do walki z brakiem apetytu jest lato kiedy to dostępne są duże ilości świeżych warzyw i owoców. Bardzo dobre właściwości pobudzające apetyt mają śliwki, które równie korzystnie działają na trawienie. Śliwki są takim owocem, który może być spożywany w formie suszu (jako susz posiada lepsze właściwości, jest aż 5 razy bogatsza w witaminę A i zawiera 7 razy więcej błonnika w porównaniu ze świeżymi owocami).

Na poprawę apetytu wręcz idealnie wpływa wysiłek fizyczny, dlatego też codziennie należy dostarczyć organizmowi dużą dawkę ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Może to być długi spacer, jazda na rowerze, basen.

Z takich mniej znanych sposobów dobre rezultaty przynosi szczotkowanie suchą szczotką do ciała okolicy żołądka, czy też okładanie jego okolic ciepłymi okładami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*