Co mogą oznaczać zmiany w obrębie paznokci?

Paznokcie to jedno z najbardziej widocznych miejsc na naszych dłoniach. Czasami zdarza się, że nasze paznokcie nie wyglądają najlepiej. Warto bliżej im się przyjrzeć, gdyż w niektórych przypadkach wygląd paznokci może wskazywać na ich chorobę, czasami na taką którą można kogoś zarazić. Zdarza się również, że paznokcie nie wyglądają zbyt dobrze, gdyż doznały urazu lub zmiany w ich obrębie są skutkiem choroby, na którą cierpimy. Czasem efekty następują z opóźnieniem i dlatego też zapominamy np. o urazie i koncentrujemy się na ,,chorym’’ paznokciu.

Najczęściej spotykaną zmianą w obrębie paznokcia jest jego wrastanie się w skórę, a konkretnie w wał paznokciowy palucha. Zdarza się to najczęściej u osób, które chodzą w ciasnym obuwiu oraz obcinają paznokcie na półksiężyc a nie na prosto. Wtedy bowiem paznokieć zaczyna wrastać się w skórę powodując nieprzyjemne odczucie. Bólowi towarzyszy zaczerwienienie i lekkie opuchnięcie miejsca, gdzie paznokieć się wrasta. W takiej sytuacji powinno się moczyć stopy w preparatach odkażających np. Rivanol lub spryskiwać zaczerwienie np. Tribactic, Octenisept . Jeśli te zabiegi oraz gruntowna zmiana obuwia i formy obcinania paznokci nic nie dają a stan pogarsza się należy udać się do lekarza i zastanowić się nad chirurgiczną formą rozwiązania problemu.

Noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia przez długi czas może doprowadzić również do zmian w wyglądzie płytki paznokcia. Zmiany te określa się mianem dystrofii paznokcia. Płytka może utracić prawidłowy wygląd i kształt. Pamiętać więc należy aby nie chodzić zbyt długo w butach na wysokich obcasach, w szczególności z wąskim czubkiem buta. Bardzo ważną grupę stanowią, w przypadku dystrofii, dzieci. Każde dziecko powinno mieć buty kupione w odpowiednim rozmiarze. Nie mogą być ani za duże ani za małe. Powinno unikać się również noszenia obuwia po jakimś innym dziecku, również ze względu na zły profil nogi. Na szczęście zazwyczaj po nabraniu dobrych nawyków w kupowaniu i noszeniu obuwia problem sam znika.

Gdy pod paznokciem tworzy się czerwona lub sina plama może to oznaczać, iż paznokieć był poddany jakiemuś ciężkiemu urazowi np. uderzeniu. Taki krwiak podpaznokciowy zazwyczaj wraz ze wzrostem płytki paznokcia przesuwa się ku górze. Gdy krwiak zajmuje dużą przestrzeń a nagromadzenie krwi jest znaczne może być konieczne zdjęcie całej płytki paznokcia.

W sytuacji, gdy dochodzi do oddzielenia się płytki paznokcia od jego bazy, czyli łożyska mówimy o onchylizie. Do takiego stanu doprowadzić mogą: zakażenia np. grzybicze, liszaj, łuszczyca paznokcia, choroby jakie jak cukrzyca, kłopoty z tarczycą oraz urazy np. uderzenie ciężkim przedmiotem. Zdarza się również, że w wyniku uciskania płytki paznokciowej może dojść do pojawienia się poprzecznych bruzd. Nie są szkodliwe aczkolwiek z czasem robią się mało atrakcyjne. 

Zmiany w obrębie paznokci mogą być również wynikiem chorób, które toczą nasz organizm.

Przykładami takich zmian są:

-paznokcie Terry’ego (wyjątkowo blade paznokcie poza brzegiem dystalnym, pojawiające się przy cukrzycy, chorobach tarczycy)

palce pałeczkowate/Hipokratesa (płytka paznokcia zakrzywia się i zaokrągla. Ponad to wydłuża się paliczek dystalny przez co palec robi się dłuższy. Te zmiany są efektem niedotlenienia końcówki palców. Do takiego stanu dochodzi najczęściej w przebiegu chorób związanych z układem krążenia i układem oddechowym (zapalenie płuc, oskrzeli).    

-linie Beau (to poprzeczne bruzdy na płytkach paznokcia, które pojawiają się często podczas chorób wątroby, nerek, przy nowotworach. Bruzdy powstają w wyniku zahamowaniu wzrostu paznokcia.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*