Tu jesteś: Porady zdrowotne

Stwardnienie rozsiane - SM

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane?

dodał : marti, 14-09-2015

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, stąd skrót SM) to schorzenie atakujące już w bardzo młodym wieku. W ostrej fazie może całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie SM, dzięki czemu przebieg choroby da się zmodyfikować i odsunąć w czasie moment trwałej niepełnosprawności. Kiedy można zacząć podejrzewać u siebie stwardnienie rozsiane?

(więcej)

Formy terapii stwardnienia rozsianego

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 31-07-2013

Stwardnienie rozsiane jest jedną z chorób o nieznanym leczeniu przyczynowym, nie oznacza to jednak że nie podejmuje się terapii w ogóle. Jak należy leczyć stwardnienie rozsiane? Kiedy powinno się rozpocząć terapię? Jak leczy się rzut, a jak wpływa na naturalny przebieg choroby? Na czym polega leczenie objawowe stwardnienia rozsianego? Czy dieta ma wpływ na te chorobę? Czy jad kobry może okazać się skuteczny? Czy wszystkie ćwiczenia są wskazane dla chorych na stwardnienie rozsiane?

(więcej)

Czym jest stwardnienie rozsiane?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 26-06-2013

Stwardnienie rozsiane to choroba neurologiczna siejące postrach, zwłaszcza pośród młodych osób. Czy jednak wiadomo, czym ta choroba jest? Kto jest zagrożony ryzykiem wystąpienia tego schorzenia? Czy wiek, płeć, miejsce zamieszkania mają jakiś wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania? Czy znana jest przyczyna tej choroby? Jak ją rozpoznać?

(więcej)

Jak rokuje SM - czy zawsze prowadzi do kalectwa?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 07-05-2013

Stwardnienie rozsiane to choroba głównie ludzi młodych, dopiero rozpoczynających swoje dorosłe życie. Warto zatem wiedzieć, dokąd to schorzenie może doprowadzić. Czy stwardnienie rozsiane zawsze rokuje tak samo? Które czynniki poprawiają rokowania? Które wiążą się z gorszą prognozą przebiegu choroby? Czy stwardnienie rozsiane zawsze doprowadza do kalectwa? Czy może w jego przebiegu umrzeć? Jak poprawić rokowanie stwardnienia rozsianego?

(więcej)

Czy szczepienie może zaostrzyć przebieg SM?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 10-04-2013

Stwardnienie rozsiane to choroba o bardzo różnym przebiegu. Wiele elementów naszego codziennego życia może na nią istotnie wpływać. Jak może przebiegać stwardnienie rozsiane? Jak szczepienie może wpłynąć na te chorobę? Czy może ją wywołać lub skutkować jej kolejnym rzutem? Czy istnieją czynniki łagodzące przebieg stwardnienia rozsianego? Co może go zaostrzyć?

(więcej)