Tu jeste¶: Porady zdrowotne

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Czym jest nadci¶nienie wrotne?

dodał : aln, 16-02-2016

Żyła wrotna to naczynie umożliwiaj±ce transport krwi z jelit do w±troby. O nadci¶nieniu wrotnym mówimy, gdy ów przepływ krwi zostaje zaburzony. Jakie to ma konsekwencje dla naszego zdrowia?

(więcej)

Jedzenie owoców obniża ci¶nienie

dodał : aln, 07-09-2014

Nadci¶nienie tętnicze krwi jest chorob±, która może prowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań - do udaru mózgu i zawału serca. Niemniej, je¶li chory przyjmuje leki i na bież±co kontroluje ci¶nienie, może w miarę normalnie funkcjonować. Dodatkowo, pacjentom z nadci¶nieniem tętniczym zaleca się prowadzenie zdrowej diety, która naturalnie przyczynia się do obniżenia ci¶nienia i utrzymywania jego wła¶ciwego poziomu. Korzystnie na nasze ci¶nienie wpływa spożywanie owoców.

(więcej)

Konsekwencje wysokiego ci¶nienia

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 08-08-2013

Nadci¶nienie tętnicze to jedna w głównych chorób układu kr±żenia współczesnej cywilizacji. Większo¶ć chorych nie zdaje sobie sprawy, jak poważnym schorzeniem jest hipertensja i za jak wiele niebezpiecznych powikłań odpowiada. Dlaczego warto dbać o prawidłowe warto¶ci ci¶nienia tętniczego? Jakie mog± być konsekwencje hipertensji dla naczyń? Które narz±dy s± najbardziej zagrożone powikłaniami wysokiego ci¶nienia krwi?

(więcej)

Przyczyny nadci¶nienia tętniczego

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 24-07-2013

Nadci¶nienie tętnicze to choroba rozpoznawana i leczona od ponad 40 lat. Przez ten długi okres czasu udało się zidentyfikować szereg czynników odpowiedzialnych za zwiększanie ryzyka rozwoju hipertensji. Czym jest nadci¶nienie tętnicze? Jakie s± jego przyczyny? Co może odpowiadać za nadci¶nienie tętnicze pierwotne? Jakie s± przyczyny wtórnego nadci¶nienia tętniczego? Co prowadzi do izolowanego nadci¶nienia skurczowego?

(więcej)

Czy nadci¶nienie może uszkadzać wzrok?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 18-06-2013

Nadci¶nienie tętnicze sieje spustoszenie w organizmach chorych osób. Warto wiedzieć, co nam grozi, gdy nie zaczniemy dbać o prawidłowe warto¶ci ci¶nienia. Czy nadci¶nienie tętnicze uszkadza narz±d wzroku? Na czym polega uszkodzenie siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego? W jaki sposób można ocenić zmiany nadci¶nieniowe w oku? Jak przeprowadza się badanie dna oka? Dlaczego warto je wykonywać? Jak klasyfikuje się zaobserwowane zmiany? Kto i jak często powinien badać dno oka?

(więcej)