Tu jesteś: Porady zdrowotne

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Czym jest nadciśnienie wrotne?

dodał : aln, 16-02-2016

Żyła wrotna to naczynie umożliwiające transport krwi z jelit do wątroby. O nadciśnieniu wrotnym mówimy, gdy ów przepływ krwi zostaje zaburzony. Jakie to ma konsekwencje dla naszego zdrowia?

(więcej)

Jedzenie owoców obniża ciśnienie

dodał : aln, 07-09-2014

Nadciśnienie tętnicze krwi jest chorobą, która może prowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań - do udaru mózgu i zawału serca. Niemniej, jeśli chory przyjmuje leki i na bieżąco kontroluje ciśnienie, może w miarę normalnie funkcjonować. Dodatkowo, pacjentom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się prowadzenie zdrowej diety, która naturalnie przyczynia się do obniżenia ciśnienia i utrzymywania jego właściwego poziomu. Korzystnie na nasze ciśnienie wpływa spożywanie owoców.

(więcej)

Konsekwencje wysokiego ciśnienia

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 08-08-2013

Nadciśnienie tętnicze to jedna w głównych chorób układu krążenia współczesnej cywilizacji. Większość chorych nie zdaje sobie sprawy, jak poważnym schorzeniem jest hipertensja i za jak wiele niebezpiecznych powikłań odpowiada. Dlaczego warto dbać o prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego? Jakie mogą być konsekwencje hipertensji dla naczyń? Które narządy są najbardziej zagrożone powikłaniami wysokiego ciśnienia krwi?

(więcej)

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 24-07-2013

Nadciśnienie tętnicze to choroba rozpoznawana i leczona od ponad 40 lat. Przez ten długi okres czasu udało się zidentyfikować szereg czynników odpowiedzialnych za zwiększanie ryzyka rozwoju hipertensji. Czym jest nadciśnienie tętnicze? Jakie są jego przyczyny? Co może odpowiadać za nadciśnienie tętnicze pierwotne? Jakie są przyczyny wtórnego nadciśnienia tętniczego? Co prowadzi do izolowanego nadciśnienia skurczowego?

(więcej)

Czy nadciśnienie może uszkadzać wzrok?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 18-06-2013

Nadciśnienie tętnicze sieje spustoszenie w organizmach chorych osób. Warto wiedzieć, co nam grozi, gdy nie zaczniemy dbać o prawidłowe wartości ciśnienia. Czy nadciśnienie tętnicze uszkadza narząd wzroku? Na czym polega uszkodzenie siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego? W jaki sposób można ocenić zmiany nadciśnieniowe w oku? Jak przeprowadza się badanie dna oka? Dlaczego warto je wykonywać? Jak klasyfikuje się zaobserwowane zmiany? Kto i jak często powinien badać dno oka?

(więcej)