Tu jesteś: Porady zdrowotne

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Miażdzyca- czym tak naprawdę jest?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 05-11-2012

W ostatnich latach popularnym stało się używanie fachowych sformułowań medycznych, których znaczenia w pełni nie znamy. Do takich wyrażeń z całą pewnością należy określenie miażdżycy. Często słyszymy, że ktoś miał zawał z powodu miażdżycy naczyń wieńcowych albo że przez miażdżycę miał amputowaną nogę. Tajemnicze zjawisko rujnuje zdrowie wielu ludzi, jednak czym tak naprawdę ta miażdżyca jest?

(więcej)

Terapia chelatowa w leczeniu miażdżycy

dodał : aln, 03-02-2015

Miażdżyca stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, bowiem powoduje zwapnienie żył i zwężenie ich światła. Krew zaczyna powoli przepływać przez poszczególne naczynia krwionośne, a z czasem może dojść do ich całkowitego zamknięcia. Nieleczona choroba miażdżycowa może w krótkim czasie zakończyć się śmiercią pacjenta. Obecnie trwają prace nad upowszechnieniem leczenia miażdżycy z zastosowaniem terapii chelatowej. Na czym ona polega?

(więcej)

Jak obniżyć poziom złego cholesterolu stosując zdrową żywność?

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 21-05-2013

W obecnych czasach, kiedy jemy szybko i bardzo często niezdrowo, mamy kłopot z cholesterolem. Mowa o frakcji LDL –tzw. złym cholesterolu, którego zawyżony poziom stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto również podkreślić, że wysoki poziom złego cholesterolu mają nie tylko osoby otyłe, ale również szczupłe, które źle się odżywiają.

(więcej)

Przyczyny miażdżycy, czyli co niszczy nam naczynia

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 13-12-2012

Miażdżyca jest chorobą naczyniową, a dokładniej miejscowym przewlekłym procesem zapalnym lokalizującym się w naczyniach tętniczych średnich i dużych. Uważa się, że nie ma jednego czynnika, który odpowiadałby za wywołanie miażdżycy, jest ich wiele, zarówno genetycznych jak i środowiskowych. Pierwsze są od nas niezależne, natomiast na te drugie wpływać możemy, gdy są nam znane. Jakie więc są przyczyny miażdżycy?

(więcej)

By-passy (bajpasy) i ich znaczenia dla naszego życia

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 12-11-2012

 

Czasami słyszymy od rodziny czy znajomych , że ktoś ma ,,założone bajpasy (by-passy)’’. Termin brzmi tajemniczo a jego podłoże leży w problemie związanym ze złym ukrwieniem mięśnia sercowego. Bajpasy to bowiem określenie pomostów aortalno-wieńcowych, których zastosowanie poprawia przepływ krwi w obrębie mięśnia sercowego. Jest więc to termin bezpośrednio związany z dziedziną kardiologii.

 

(więcej)