Hemoroidy

Hemoroidy to medyczna nazwa żylaków odbytu. Są to ciemnoczerwone bądź też fioletowe guzy o mięsistej materii. Zostały one utworzone przez obrzęknięte żyły znajdujące się w dolnych rejonach odbytu.

Żylaki te mogą się utworzyć w okolicach odbytu i wówczas noszą nazwę hemoroidów zewnętrznych. Inną możliwością jest umiejscowienie hemoroidów poza ludzkim odbytem. W takim przypadku są to hemoroidy wypadające. Choroba ta najczęściej ma miejsce w przypadku kobiet będących w ciąży lub też tych, które są już po porodzie.

Przyczyny

Jednymi z najczęściej występujących przyczyn choroby hemoroidowej są zaparcia, które się znacznie przedłużają bądź też zmniejszony ruch krwi w jamie brzusznej człowieka, co spowodowane być może siedzącym trybem życia. Jeszcze inną przyczyną hemoroidów jest nadmierna otyłość. W przypadku, kiedy kobieta jest zagrożona hemoroidami w wyniku cech dziedzicznych, prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia w czasie ciąży jest wielce prawdopodobne.

Wspomniane zaparcia występują z powodu zbyt dużej liczby produktów mocno oczyszczonych. Produkty takie nie posiadają błonnika, a jeśli już, to w małych ilościach. Zbyt mała ilość płynów dostarczona organizmowi także jest przyczyną zaparć.

Objawy

Symptomem hemoroidów jest na pewno krwawienie w trakcie wydalania. Innymi objawami są: świąd i pogrubienie w okolicach odbytu, a także specyficzna wydzielina. Chorzy na żylaki odbytu wspominają także, że niekiedy czują, jakby coś wydobywało się z ich odbytu.

Leczenie

Jeszcze niedawno jedyną naprawdę skuteczną metodą leczniczą była operacja. Zabieg był bardzo bolesny, a niekiedy mógł powodować dalsze zakłócenia w całym organizmie. Nie mógł obyć się bez niezbędnego znieczulenia. Aktualnie jednak możliwości są większe. Dużo jest metod uleczania hemoroidów w charakterze nieoperacyjnym. Chodzi tu na przykład o krioterapię, elektrokoagulację czy ligaturę metodą Barrona. Ta ostatnia opiera się na założeniu ciasnej opaski wykonanej z gumy na podstawę strukturalną guzka hemoroidalnego. Manewr taki powoduje hamowanie dopływu krwi, co w efekcie prowadzi do martwicy guzka.

Chcąc leczyć tę dolegliwość należy pamiętać o podstawowej higienie osobistej. Przede wszystkim trzeba dbać o czystość odbytu i okolic. W tym celu zalecane jest mycie odbytu ciepłą wodą po każdym opróżnieniu. Różnego typu ćwiczenia fizyczne pomagają zaś w zwalczaniu powodujących hemoroidy zaparć.

Inne metody uleczania

Inne sposoby leczenia hemoroidów to ziołolecznictwo i aromaterapia. Leczenie ziołowe wpływa na poprawę w działaniu układu trawiennego oraz krążeniu krwi. Razem z lekami ziołowymi podawanymi doustnie można stosować leczenie zewnętrzne. W tym celu okolice odbytu smarujemy np. maścią żywokostową. Pomocny jest też kasztanowiec zwyczajny, a zażywanie soku z aloesu lekarskiego może likwidować zaparcia.

Jeśli chodzi o aromaterapię to należy do ciepłej wody w szklance dodać dwie krople olejku eterycznego i przyłożyć wywar na guzki krwawnicze.

Inną możliwością jest siedzenie np. w wannie wypełnionej ciepłą wodą i którymś z olejków eterycznych, np. miętowym, rumiankowym czy jałowcowym.

Lekarze zalecają także cykliczną kąpiel w zmieniającej się ciepłotą wodzie (raz ciepłej, a za chwilę w chłodnej). Taki manewr powinien przynieść szybkie ukojenie. Kąpiele takie nie mogą być jednak zbyt długie i powinny trwać około 10 minut.

Leczenie profilaktyczne

Oto najpopularniejsze leki stosowane w chorobie hemoroidowej.

– Avenoc – można zakupić pod postacią czopków i do maści.

– Aesculan – w postaci czopków. Zawiera takie substancje jak: eskulina, tanina czy lignokanina.

– Hemorol – składający się z rumiankowych wyciągów oraz wywarów z kory kasztanowca.

– Venescin Forte – złożony jest z nasion kasztanowca, działającego antyobrzękowo.

– Venescin (draże)

– Venescin (żel)

– Hemoval Extra (krople) – zawiera kombinację ekstraktów roślinnych, które nie tylko pomagają w chorobie hemoroidowej, ale także w trawieniu w jelicie grubym.

Znaczenie błonnika w chorobie hemoroidowej

Błonnik ma spore znaczenie w zwalczaniu hemoroidów, przynajmniej w łagodnej postaci tego schorzenia. Przykładowo błonnik, który występuje w owsie ułatwia ruchy jelita, w wyniku czego pomaga w wyleczaniu zaparć. Przydatne jest więc spożywanie dużych ilości produktów owsianych czy owoców i warzyw. Niemałą rolę spełnia także ryż oraz pieczywo pełnoziarniste.

O żywieniu słów kilka

Oto kilka porad, co należy jeść, a co wypada ograniczyć w przypadku występowania hemoroidów.

Należy spożywać duże ilości:

– fasoli

– gruszek

– jabłek

– produktów owsianych

– produktów pełnoziarnistych

– ryżu

– wody mineralnej

Należy unikać spożywania:

– oczyszczonych produktów wysoce energetycznych

– gorących potraw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*