Tu jesteś: Porady zdrowotne

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Gruźlica - sposób zakażenia, objawy, leczenie

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 17-12-2012

Gruźlica to choroba zakaźna, na którą może zachorować każdy człowiek, bez względu na wiek. Jest to jednostka chorobowa przenosząca się droga kropelkową i od kilkunastu lat w Polsce stosuje się na nią szczepionki, wchodzące w cykl szczepień obowiązkowych, bezpłatnych. Do niedawna można było powiedzieć, że udało się ograniczyć stopień zachorowalności społeczeństwa na tą chorobę zakaźną ale prawdopodobnie celowe unikanie szczepienia przeciwko gruźlicy przez rodziców małych dzieci sprawia, że gruźlica zaczyna pojawiać się nawet w przedszkolach.

(więcej)

Prosówka - jak rozpoznać i leczyć ten rodzaj gruźlicy?

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 25-09-2013

Większość z nas myśli o gruźlicy jak o chorobie, która w XXI wieku nie może nam zagrozić. Niestety w obecnych czasach pojawia się coraz więcej przypadków zachorowań na tą niebezpieczną chorobę. Prosówka to jeden z rodzajów rozsianej gruźlicy, która obejmuje co najmniej dwa narządy. Prątki gruźlicy wędrują razem z krwią do narządów i tam tworzą zmiany zapalne przypominające ziarna prosa – stąd też nazwa prosówka.

(więcej)

Jak rozpoznać i czym leczyć gruźlicę nerek?

dodał : mgr farm. Agnieszka Wojtala, 20-09-2013

Gruźlica nerek to niezwykle podstępna choroba, która ma ścisły związek z gruźlicą płuc. Wywoływana jest przez bakterie z rodzaju Mycobacterium , które z krwi przedostają się do nerek i tam wywołują stan zapalny. Mało charakterystyczne objawy, rzadkość występowania pozwala na bardzo odległą w czasie diagnozę. A wiadomo, iż to przekłada się na duże trudności w stosowanym leczeniu.

(więcej)

Gruźlica powraca

dodał : antros, 10-01-2012

Gruźlica to dość powszechnie występująca choroba zakaźna, która jest wywołana przez prątek gruźlicy. Choroba najczęściej swoim zasięgiem obejmuje płuca (90%). Czasami może atakować także ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ moczowo-płciowy i skórę.

(więcej)