Choroba wieńcowa – objawy i leczenie

Choroba wieńcowa inaczej zwana chorobą niedokrwienną serca lub IHD to zespół objawów będących następstwem długotrwałego niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w substancje odżywcze i tlen. Najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca tętnic wieńcowych,- czyli zwężenie światła tych naczyń na tle zwyrodnieniowo- wytwórczym.

Rozwój IHD często prowadzi do dusznicy bolesnej oraz do potencjalnie śmiertelnego zawału mięśnia sercowego. Choroba wieńcowa jest w krajach rozwiniętych jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w grupie wiekowej 50+ a zachorowalność na nią rośnie. Co więcej, chorować zaczynają coraz młodsi ludzie, w Polsce coraz częściej diagnozuje się IHD u dwudziestoparolatków.

Mężczyźni zapadają na chorobę wieńcową częściej niż kobiety. Niebagatelną rolę odgrywają tu estrogeny, które do pewnego stopnia chronią przed miażdżycą. Należy jednak pamiętać, że po menopauzie ilość estrogenów spada, więc panie po okresie przekwitania są bardziej narażone na zachorowanie na chorobę niedokrwienną serca.

Czynnikami ryzyka tej choroby są: otyłość typu brzusznego (figura „jabłuszko”), palenie papierosów, cukrzyca, nadmierna ilość cholesterolu i trójglicerydów, wzór zachowań A, dieta obfitująca w kalorie i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, niedostateczna ilość ruchu. Pewne znaczenie mają też czynniki socjoekonomiczne: miejsce zamieszkania (w mieście IHD występuje częściej niż na wsi), rodzaj wykonywanej pracy, wykształcenie, stan cywilny, zadowolenie z jakości kontaktów społecznych.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim przewlekły ból w klatce piersiowej- zlokalizowany za mostkiem, dławiący, duszący, promieniujący do lewego barku, ramion, przedramion i pleców. Ból ten nasila się podczas stresu, wysiłku fizycznego, po obfitym posiłku. Niekiedy towarzyszy mu zasłabnięcie, poczucie osłabienia, lęk, uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Ból taki sugeruje zaawansowane IHD i dusznicę bolesną, gdy się pojawi konieczna jest, zatem natychmiastowa wizyta u lekarza i wykonanie badań układu krążenia oraz biochemicznych krwi- ceną za zwłokę może być życie!

Lepiej nie dopuścić do rozwoju stanu będącego zagrożeniem dla życia, regularne badania lekarskie, stosowanie się do zaleceń medycznych oraz zdrowy tryb życia, ograniczenie lub rzucenie palenia i regularne uprawienie ograniczają ryzyko choroby.

A co jeśli już zdiagnozowano u nas chorobę wieńcową? Aby nie dopuścić do dalszego jej rozwoju poza stosowaniem się do wskazań lekarskich, zażywania pod kontrolą lekarza zapisanych leków (na przykład niewielkiej dawki kwasu acetylosalicylowego zawartego w preparatach takich jak Acard czy Polocard) konieczna jest zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych. Tłuszcze zwierzęce należy zastąpić tłuszczami roślinnymi- na przykład tłoczoną na zimno oliwą z oliwek, należy też spożywać większe ilości świeżych warzyw i owoców- zwiększy to ilość błonnika w diecie a jednocześnie wzbogaci ją w niezbędne składniki mineralne i witaminy.

Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w kwasy Omega 3 i Omega 6 (bądź też ich suplementacja). Kwasy te są przyjazne sercu i układowi krążenia, pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Podobne działanie mają sterole roślinne zawarte w wielu dostępnych na rynku napojach jogurtowych czy margarynach.

Aby zapobiec zaostrzeniu choroby niedokrwiennej serca konieczne też będzie zwiększenie aktywności fizycznej. Nie musi być to forsowny sport, codzienny godzinny spacer szybkim krokiem wystarczy by utrzymać nasze serce i układ krążenia w dobrej formie. Zamiast spacerów można wybrać też jazdę na rowerze, pływanie, jogging, nordic walking- słowem, każdą aktywność fizyczną pasującą do naszych upodobań i trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*