Tu jesteś: Porady zdrowotne

Celiakia

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Celiakia jako maska kliniczna

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 03-01-2013

Postacie kliniczne choroby trzewnej ze względu na swoją różnorodność potencjalnych manifestacji utrudniają diagnostykę. Kiedy myśleć o celiakii? Czy niepłodność albo padaczka mogą być objawami choroby przewodu pokarmowego? U kogo występuje niema celiakia?

(więcej)

Nowoczesne terapie w leczeniu celiakii

dodał : aln, 12-03-2015

Celiakia, czyli choroba trzewna, wymaga od pacjentów wykluczenia ze swojego codziennego jadłospisu wszystkich produktów zawierających gluten. W praktyce nie jest to proste i wymaga dużych nakładów finansowych oraz samodyscypliny od pacjenta. Naukowcy pracują nad innymi, bardziej nowatorskimi metodami leczenia celiakii.

(więcej)

Nowe możliwości diagnostyczne celiakii

dodał : antres, 07-12-2014

Często stosowaną w diagnostyce celiakii metodą, niestety inwazyjną, jest biopsja. Polega ona na pobraniu materiału do badania z jelita cienkiego. Pojawiły się już jednak inne, rekomendowane testy mające wykryć celiakię. Dotychczas są one polecane w przypadku diagnostyki przypadków chorób dziecięcych. Nie są to jedyne badania pozwalające na potwierdzenie lub odrzucenie diagnozy celiakii. 

(więcej)

Leczenie celiakii - czy dieta uchroni przed powikłaniami?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 19-02-2013

Celiakia, inaczej choroba trzewna bądź enteropatia glutenozależna, schorzenie pozornie banalne do leczenia, ale czy do wyleczenia? Czy w przypadku celiakii dieta chroni przed potencjalnymi powikłaniami? Czy można wyleczyć się z celiakii? Jak długo należy stosować dietę?

(więcej)

Choroba Duhringa - skórna celiakia

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 14-01-2013

Czy możliwe, aby nietolerancja pewnych składników pokarmowych manifestowała się chorobą dermatologiczną? Jak wygląda takie schorzenie? W jaki sposób należy je leczyć? U kogo najczęściej można spotkać takie zmiany?

(więcej)