Angina – jak ją rozpoznać i leczyć

Myślę że przynajmniej jeden raz w życiu każdy z nas usłyszał od lekarza: ma Pan/Pani anginę. Żeby móc walczyć z tą choroba warto się jej przyjrzeć. Otóż mało kto wie, że angina może być wywoływana zarówno przez bakterie jak i wirusy.

Angina wirusowa jest formą bardziej łagodną, gdyż nie zwala nas z nóg w jeden dzień. Rozwija się około 3-4 dni i dopiero wtedy daje objawy. Objawy te są takie same jak przy anginie o podłożu bakteryjnym, choć znacznie mniej nasilone. Co ważne prawie nigdy nie towarzyszy jej podwyższona temperatura. Leczenie anginy wirusowej sprowadza się do podawania leków przeciwzapalnych oraz działających miejscowo, o których będzie później mowa. Natomiast angina wywoływana przez bakterie pojawia się nagle. Towarzyszy jej zawsze bardzo wysoka gorączka około 38 – 40 stopni Celcjusza.

Jak rozpoznać samemu czy chorujemy na anginę?

Możemy być pewni, że mamy do czynienia z anginą, gdy do towarzyszącego chorobie zmęczeniu dołącza się bardzo silny ból gardła (często jednostronny). W najgorszych przypadkach można zauważyć na tylnej ścianie gardła białe, ropne plamy.

Dodatkowymi objawami anginy bakteryjnej są:

-wysoka temperatura 38-40 stopni Celcjusza

-powiększone węzły chłonne i migdałki

-trudności w przełykaniu śliny i jedzeniu

-zaczerwienienie łuków podniebiennych

Gdy podejrzewany u siebie anginę należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Leki ordynowane w przypadku anginy:

Jak już wcześniej wspomniałam anginę wirusową leczy się, jak do tej pory, lekami przeciwzapalnymi.

Natomiast angina bakteryjna wymaga leczenia antybiotykami. Ze względu, na to że większość angin bakteryjnych wywoływana jest przez paciorkowce, lekarze decydują się na leczenie pochodnymi penicyliny. Dodatkowo, aby ulżyć w ostrym bólu gardła należy stosować leki działające miejscowo, czyli tabletki do ssania, aerozole i płyny do płukania gardła.

Wśród płynów do płukania gardła bardzo dobrze sprawdzają się np. Gargarin, Dentosept, Hascosept.

Aerozole stosowane bezpośrednio na gardło np. Septolux, Hascosept, Tantum Verde mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego, działają bakteriostatycznie.

Takie samo działanie wykazują dostępne w aptece pastylki do ssania. Warto wspomnieć, że przy ostrym bólu gardła można sięgnąć po pastylki zawierające w swoim składzie środki znieczulające miejscowo. Wymienić tu można np. Cholisept, Septolete Plus, Strepsils Dolointensive.

Polecam również ssanie pastylek zawierających podbiał, aloes, miód, wyciąg z porostu islandzkiego, które wykazują działanie powlekające i osłaniające. Wymienić tu można np.:  Isla Moos, Gardisept, Gardlox, Herbitussin. Dobrym pomysłem jest również rozgryzanie kapsułek zawierających witaminę A i E trzy razy dziennie.

Oczywiście w leczeniu anginy nie można zapomnieć o sposobach domowych np. picie wody z miodem i sokiem malinowym, rzucie goździków, stosowanie naparów z podbiału, picie lnu, który zawiera substancje śluzowe powlekające również gardło.

Czasami zdarza się, że u dzieci u których angina bakteryjna pojawia się kilka razy w roku, zaleca się wizytę u laryngologa w celu zbadania migdałków. Często problem rozwiązuje zabieg usunięcia tzw. trzeciego migdała.

Podsumowują warto pamiętać, że jeśli podejrzewamy u siebie anginę nie próbujmy leczyć się na własną rękę. Bowiem często do całkowitego wyleczenia niezbędny jest antybiotyk, a niedoleczona angina prawie zawsze wraca po jakimś czasie. Może również doprowadzić do zapalenia ucha czy też uszkodzenia serca. Poza tym chory powinien pozostać w domu, gdyż angina jest chorobą przenoszoną droga kropelkową. Pozwólmy więc samemu sobie szybciej wyzdrowieć i przy okazji nie zarażajmy osób, które z nami pracują.       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*