Tu jesteś: Porady zdrowotne

AIDS, HIV

Zobacz także jako kanały RSS

Artykuły

Szczepionki na wirus HPV - dla kogo?

dodał : marti, 23-06-2016

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiada nawet w 90 proc. przypadkach za zachorowania na raka szyjki macicy. Ważna jest więc profilaktyka zakażenia HPV, aby nie dopuścić do rozwoju u kobiety tego groźnego dla życia nowotworu. Istnieją szczepionki na HPV. Kto powinien zostać objęty takim szczepieniem?

(więcej)

Czy zakażenie HIV równa się AIDS?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 11-07-2013

Mimo, iż o istnieniu wirusa HIV wiadomo już od ponad 30-stu lat, wiedza większości społeczeństwa na ten temat nadal pozostaje znikoma. Czy zakażenie HIV to już AIDS? Kiedy można rozpoznać AIDS? Które choroby wskazują na AIDS? Które zakażenia oportunistyczne definiują AIDS? Jakie nowotwory upoważniają do rozpoznani AIDS? Czym są zespoły chorobowe definiujące AIDS? Po jakim czasie od zakażenia HIV zwykle rozwija się AIDS? Czy każdy zakażony HIV zachoruje na AIDS?

(więcej)

Czy kobieta zarażona wirusem HIV może mieć zdrowe dziecko?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 28-06-2013

HIV to ciągle temat tabu, a zwłaszcza jeśli dotyczy ciężarnej. Mimo, iż zaleca się kobietom w ciąży przesiewowe wykonywanie badań w kierunku HIV, nie wszystkie się na to decydują.
W jaki sposób ciężarna może zarazić swoje dziecko HIV? Czy kobieta zarażona wirusem HIV może mieć zdrowe dziecko? Czy w ciąży stosuje się takie same leki antyretrowirusowe jak u pozostałych osób? Co jest celem terapii antyretrowirusowej w czasie ciąży? Jak postępować z dzieckiem urodzonym przez matkę zarażoną HIV? Jak rozpoznać zakażenie HIV u noworodka?

(więcej)

Jak można się zarazić HIV? - czy ślina zawiera wirusa?

dodał : lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke, 13-06-2013

Wirus HIV, który kiedyś kojarzony był głównie z „czarnym lądem” bądź środowiskami homoseksualnymi, aktualnie pojawia się coraz częściej w rozwiniętych krajach świata, a preferencje seksualnie nie mają znaczenia. W jaki sposób można się zarazić wirusem HIV? Które materiały biologiczne poza krwią zawierają wirusa HIV? Czy ślina zawiera wirusa HIV? Które formy stosunku płciowego są obarczone największym ryzykiem przeniesienia zakażenia? Jakie jest ryzyko zakażenia wirusem HIV po kontakcie z krwią osoby zakażonej? Czy każdy kontakt z krwią zakażonego wymaga leczenia? Które kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV?

(więcej)

AIDS - objawy, leczenie, zagrożenia

dodał : aln, 10-02-2010

AIDS nazywane bywa plagą XX wieku, współczesną dżumą, moraliści grzmią o karze za grzechy, pesymiści straszą dziesiątkującą ludzkość pandemią...Czym tak naprawdę jest AIDS? Gdy już odrzucimy strach, uprzedzenia i stereotypy okaże się, że AIDS, Zespół Nabytego Upośledzenia Odporności to po prostu końcowe stadium zarażenia wirusem HIV. A jak działa HIV?

(więcej)