CERAZETTE

Wskazania CERAZETTE

Lek stosowany jest w doustnej antykoncepcji homonalnej.

Działanie CERAZETTE

Cerazette jest lekiem o dziłaniu antykoncepcyjnym. Zawiera w swoim składzie tylko dezogestrel . Jego działnie polega na zmniejszeniu stężenia estradiolu w organizmie kobiety.  Poprzez to dochodzi do zahamowania owulacji, zwiększenia lepkości śluzu szyjkowego. Wskaźnik Perla dla tej metody antykoncepcji wynosi 0,4.  Cerazette może być stosowany przez kobiety  karmiące piersią, gdyż dezogestrel nie wpływa na jakość pokarmu.

Dawkowanie CERAZETTE

Tabletki należy przyjmować 1 dziennie, zawsze o tej samej porze,  przez 28 dni. Gdy skończą się tabletki z pierwszego opakowania, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania.
Pierwszą tabletkę przyjmuje się w pierwszym dniu cyklu lub między 2 a 5 dniem (należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez 7 kolejnych dni).
Pacjentki, które poroniły mogą rozpocząć przyjmowanie leku bezpośrednio po poronieniu. Kobiety po porodzie w terminie lub przedwczesnym mogą przyjomowac lek już w pierwszym tygodniu po porodzie (najpóźniej do 21 dnia po porodzie). Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godziny należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W przypadku, gdy minęło więcej niż 12 godzin, należy przyjąć pominiętą tabletkę i stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez następnych 7 dni.
 

Przeciwwskazania CERAZETTE

Najczęstsze działania niepożądane związane są z przewodem pokarmowym: nudności, wymioty, biegunka. Do pozostałych działań niepożądanych, wynikających z zażywania doustnych środków hormonalnych, można zaliczyć: zmniejszenie ochoty na współżycie (spadek libido), bolesnośc piersi, zapalenie pochwy,  nieregularne i bolesne krwawienia lub całkowity brak krwawień, przyrost masy ciała,  ból głowy, pokrzywka.