Brachyterapia w raku prostaty
RedakcjaRak prostaty wykrywany jest najczęściej w zaawansowanym stadium i wymaga interwencji chirurgicznej. W zastosowaniu w leczeniu raka prostaty są jednak i bezpieczniejsze metody terapeutyczne, do których zalicza się brachyterapię HDR.
Radioterapia raka prostaty
Brachyterapia przeprowadzana jest w przypadku wykrycia u pacjenta raka gruczołu krokowego, czyli raka prostaty. Realizowana jest ona przez radioterapeutów, którzy mają możliwość skutecznego leczenia schorzenia, bez narażania pacjentów na wystąpienie przykrych komplikacji, obciążających ich organizm. Brachyterapia jest precyzyjną metodą leczenia nowotworów prostaty. Lekarz dokładnie wybiera obszar, do którego zostanie skierowana dawka promieniowania, ale przy brachyterapii nie są niszczone otaczające nowotwór zdrowe tkanki. Aplikator umieszczony wewnątrz gruczołu krokowego nie pozwala na to, aby promieniowanie niszczyło cokolwiek innego prócz chorych tkanek gruczołu.
Leczenie raka prostaty trwa krócej, pacjent szybciej przechodzi rekonwalescencję. Chory nie musi prowadzić specjalnej diety i zwiększa się jego bezpieczeństwo w trakcie całego leczenia. Po jego zakończeniu chory może w zasadzie od razu wrócić do domu, bez narażania domowników czy osób odwiedzających go zagrożeniem radioaktywnym.
Brachyterapię w zależności od stopnia rozwoju nowotworu w momencie rozpoczęcia leczenia, traktuje się jako leczenie samodzielne lub towarzyszące dla teleradioterapii konformalnej.
Jak przeprowadzany jest zabieg?
Pacjent podczas przeprowadzania zabiegu brachyterapii pozostaje przytomny i ma stały kontakt z personelem medycznym znajdującym się w sali operacyjnej. Stosowane jest przy tym wyłącznie znieczulenie miejscowe, podpajęczynówkowe. Jedynie w nielicznych przypadkach wykorzystuje się znieczulenie ogólne pacjenta.
Chory leży na stole operacyjnym na plecach, a stopy trzyma w specjalnych strzemionach, przypominających fotel ginekologiczny. Pole operacyjne, czyli krocze pacjenta jest dezynfekowane, a do cewki moczowej wprowadzany jest cewnik. Następnie lekarz identyfikuje miejsce położenia gruczołu krokowego, przeprowadzając USG przez odbyt. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w gruczole prostaty aplikatorów, w postaci cienkich igieł. Igły wprowadzane są poprzez skórę krocza, pomiędzy moszną a odbytem.
Po zakończeniu tego etapu zabiegu brachyterapii można przystąpić do wykonania serii zdjęć USG, które posłużą do wykonania indywidualnego planu leczenia. Właściwa brachyterapia odbywa się w odpowiednich, bezpiecznych dla pacjenta i personelu medycznego warunkach. Aplikatory zostają podłączone do aparatu HDR, który zdalnie przesyła do nich źródło promieniotwórcze. Po zakończeniu aplikacji, źródło promieniowania wraca do komory ochronnej aparatu HDR, a aplikatory mogą zostać usunięte z gruczołu krokowego pacjenta.
Dodaj komentarz