Bolesne miesiączki

Miesiączka czyli tzw. krwawienie miesięczne to przykry wymóg przed jakim stawia nas kobiety natura. Pojawia się co miesiąc i często kojarzy się z bólem. Ból ten określany jest mianem bólu miesiączkowego lub menstruacyjnego. Pojawia się zazwyczaj na 1-3 dni przed krwawieniem, ale może również trwać podczas menstruacji.

Bóle miesiączkowe mają charakter bólów kurczowych podbrzusza. Często zdarza się, że ból promieniuje do okolicy krzyżowej, krocza. Bóle menstruacyjne mają różne nasilenie i u każdej kobiety mogą przybierać inny charakter. Jest jednak pewna grupa kobiet, którym ten ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Dodatkowo wystąpić może ból głowy, pleców, złość, uczucie zmęczenia, rozchwianie emocjonalne, biegunka, nudności, wymioty, a nawet chwilowa utrata przytomności.

Co jest przyczyną występowania bólów menstruacyjnych?

Za występowanie bólów menstruacyjnych odpowiedzialne są m.in. prostaglandyny. Jest to liczna grupa związków, które pełnią ważna rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Gdy w II fazie cyklu miesięcznego wzrasta stężenie estradiolu, dochodzi do zwiększenia produkcji wspomnianych prostaglandyn. Odpowiedzialne są m.in. za kurczenie się mięśni macicy oraz biegunkę. W charakterystyce bólów menstruacyjnych nie wolno zapomnieć o istnieniu ich podziału na bóle pierwotne i wtórne. Wspominam o tym dlatego, że bóle wtórne ( w odróżnieniu od pierwotnych) są wywoływane przez jakąś chorobę lub nieprawidłową anatomię układu rozrodczego kobiety. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby intensywność bólów miesiączkowych skonsultować z ginekologiem.

Bóle wtórne mogą być wywołane przez np.:

  • nieprawidłowe złuszczanie błony śluzowej macicy
  • nadmierną kurczliwość mięśni macicy
  • wady anatomiczne i choroby układu rozrodczego
  • zwężenie kanału szyjki macicy
  • stany zapalne narządów rodnych
  • endometriozę

Jak złagodzić bóle menstruacyjne? – leczenie  

Gdy bóle menstruacyjne nie nasilają się i nie utrudniają nam życia możemy nie zwracać na to uwagi podczas wizyty lekarskiej. Jeżeli jednak bóle te intensyfikują się i staja się uciążliwe warto zgłosić to ginekologowi i zapytać co może być tego przyczyną. Bowiem leczenie bólów wtórnych sprowadza się właśnie do zdiagnozowania przyczyny ich występowania oraz podjęcia adekwatnego do przyczyny leczenia.

Leczenie bolesnych miesiączek ma jednak w większości przypadków charakter objawowy. Dostępne leki i metody pozwalają na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej kobiety.

Podstawową grupą leków stosowaną w przypadku bolesnych miesiączek są tzw. NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają za zadanie zahamowanie produkcji prostaglandyn.

Do grupy tej zalicza się:

  • paracetamol – o mocnym działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i lekkim przeciwzapalnym (np. Apap, Apap Extra, Codipar, Antidol, Paracetamol Hasco, Acenol) – bez recepty
  • ibuprofen – o działaniu silnie przeciwzapalnym, mniejszym przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (np. Ibuprom Max, Ibum Forte, Mig 400, Nurofen Ultra Forte) – bez recepty
  • ketoprofen – o silnym działaniu przeciwbólowym I słabszym przeciwzapalnym, dostępny na receptę w postaci tabletek, iniekcji (np. Ketonal Forte, Refastin)
  • kwas acetylosalicylowy – nie zalecany w leczeniu bolesnych miesiączek ze względu na działanie przeciwzakrzepowe, a więc mogące spowodować nawet krwotok.

Nieodłączną grupą leków stosowaną w przypadku bólów menstruacyjnych są oczywiście leki rozkurczowe. Wyróżnić to można stosowaną od lat drotawerynę występującą w preparacie NO-SPA. Do innych preparatów o działaniu rozkurczowym zaliczamy: Buscopan, Vegantalgin H (czopki i tabletki). Jest również część kobiet, u których bardzo dobrze sprawdza się ziołowy preparat Castagnus. Kobiety, u których w tym okresie dochodzi do rozdrażnienia emocjonalnego mogą wspomóc się w tych dniach ziołowymi lekami takimi jak: Persen, Deprim, GoodDay, Tabletki uspakajające Labofarm. 

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

  1. Picie naparów z ziół: rumianek, mięta pieprzowa, jasnota biała, dziurawiec, nagietek.
  2. Zażywanie wapnia i magnezu – biorą udział w mechanizmach powstawania skurczu.
  3. Można robić ciepłe okłady na brzuch, masaże z olejkiem lawendowym oraz zażywać krótkich, nie za gorących kąpieli pod prysznicem.
  4. Należy unikać jedzenia potraw wzdymających, słonych i ciężkostrawnych. 

Podsumowują warto uzmysłowić sobie, iż bóle menstruacyjne mogą być i z pewnością są dla niektórych kobiet prawdziwą udręką. Przypominam Paniom o konieczności poinformowania ginekologa o tych dolegliwościach – mogą być bowiem objawem niepokojących zmian zachodzących w naszym organizmie. Są nikłe szanse, że artykuł ten przeczytają mężczyźni. Jednak, gdyby tak się przypadkiem stało, proszę bądźcie w ,,te dni’’ wyrozumiali dla swoich partnerek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*