Ból głowy – jak wygląda napad migreny?

Często, narzekając na bóle głowy, mówimy, że mamy migrenę. Czym jest ból głowy, każdy wie, ale czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wygląda napad prawdziwej migreny? U kogo występuje znamiennie częściej? Czy może przypominać udar mózgu?

napad migrenyCzym jest migrena?

Migrena to rodzaj bólu głowy, cechujący się charakterystycznym przebiegiem. Stanowi najczęstszą postać przewlekłego i nawracającego bólu głowy, a zarazem najpowszechniejsze schorzenie neurologiczne. Należy do grupy tak zwanych samoistnych bólów głowy, to znaczy nie wynikających z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Kogo dotyczy?

Migrena, jak każdy inny ból głowy, może wystąpić u każdego człowieka, ale początek tego nawracającego schorzenia zwykle ma miejsce w dzieciństwie. Cztery razy częściej spotyka się u kobiet. Migrena wykazuje tendencje do występowania rodzinnego. Poza tym wśród osób chorujących na migrenę zdecydowanie częściej spotyka się ludzi cierpiących na chorobę wrzodową, zespół jelita nadwrażliwego, astmę, padaczkę, napady paniki, zaburzenia lękowe oraz depresję.

Jak wygląda napad migreny?

Migrena pojawia się napadowo, zwykle jednostronnie z silnie tętniącym bólem głowy. Charakterystyczne jest współwystępowanie takich objawów, jak fotofobia (nadwrażliwość na światło), fonofobia (nadwrażliwość na dźwięki) i osmofobia (nadwrażliwość na zapachy). Nie rzadko pojawiają się nudności, wymioty oraz jadłowstręt.

Sam napad ma często typowy przebieg.

  • Najpierw pojawiają się objawy zwiastunowe- tak zwane objawy „plus”, takie jak nadaktywność, wzmożony apetyt, bądź objawy „minus”, czyli większa męczliwość, uczucie ogólnego rozbicia.
  • Potem może pojawić się aura, w przypadku migreny z aurą. Mogą to być krótkotrwałe wrażenia wzrokowe mające charakter migoczącego mroczka, „rozjeżdżającego” lub zawężającego się obrazu bądź pojawiania się ubytków w polu widzenia. Aura może również przebiegać pod postacią mrowienia, drętwienia kończyn, przemijającego niedowładu połowiczego, a czasami afazji, czyli chwilowej utracie możliwości wypowiadania się albo rozumienia cudzych słów. Czasami aura bywa przerażająca, zwłaszcza gdy przybiera postać niedowładu bądź afazji, ponieważ może wówczas przypominać udar mózgu.
  • Po ustąpieniu aury zaczyna się typowy migrenowy ból głowy z szereg objawów towarzyszących.
  • Na koniec napadu migreny chory czuje się wyczerpany i senny.

Ile trwa napad migreny?

Przeciętny napad migrenowego bólu głowy trwa 4 do 72 godzin. Napady powtarzają się ze zmienną częstością od kilku na rok aż do 8-10 na miesiąc.

Czy każdy napad migreny przebiega z aurą?

Migrena z aurą, czyli dawna klasyczna, stanowi zaledwie 15% wszystkich. Zdecydowana większość to migrena zwykła, inaczej pospolita, czyli przebiegająca bez aury. U dzieci czasami zdarza się zaobserwować samą aurę migrenową bez bólu głowy. Napady migreny bez aury i z aurą mogą się przeplatać, w związku z czym obie mogą pojawić się u jedno człowieka.

Co nasila migrenowy ból głowy?

Ból głowy w przebiegu napadu migreny nasilają emocje oraz wysiłek fizyczny. Ponadto intensywne zapachy, głośne dźwięki i silne światło również pogarszają jego przebieg. Chory człowiek najczęściej zamyka się z ciemnym, cichym pokoju i leżąc, czeka aż napad minie.

Co jest przyczyną migreny?

Patogeneza tego bólu głowy nie jest dokładnie poznana. Zakwalifikowano migrenę do samoistnych bólów głowy z powodu braku przyczyn organicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Istnieją pewne teorie, jednak żadnaz nich nie wyjaśnia istoty choroby. W przypadku migreny z aurą często uwidacznia się predyspozycja genetyczna. Duży wpływ z całą pewnością, maja czynniki środowiskowe i osobowość człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*