Ból gardła przy przełykaniu? Poznaj domowe sposoby rozwiązania problemu!

Zapalenie gardła to jedna z najczęściej dopadających nas infekcji, wiążąca się z takimi dolegliwościami jak ból gardła, trudności przy przełykaniu czy kaszel. Na szczęście możemy skutecznie złagodzić te objawy za pomocą domowych metod – tanich, prostych i skutecznych. Zobacz, po które z nich warto sięgnąć.

Ból gardła przy przełykaniu śliny, a także napojów czy pożywienia pojawia się najczęściej przy zapaleniu gardła. Zazwyczaj choroba ta wywołana jest wirusami, towarzyszą jej też inne objawy – obrzęk gardła, uczucie kłucia, drapania i pieczenia, lekko podwyższona temperatura. Gdy mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, sprawa jest poważniejsza. Często borykamy się z wyższą gorączką, pojawia się także ropna wydzielina lub nalot na migdałkach bądź ścianie gardła. Ból gardła występujący podczas przełykania jest bardzo uciążliwy i potrafi porządnie uprzykrzyć nam życie. Dlatego warto poznać sprawdzone metody radzenia sobie z nim, aby zareagować jak najszybciej i skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy.

Zioła, które przyniosą ulgę

Już od starożytności wykorzystywano zioła jako cenny lek na wiele różnych chorób. Borykając się z zapaleniem gardła, również możemy skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Wśród nich szczególną rolę zajmuje tymianek, mający silne działanie antyseptyczne, wykrztuśne i obkurczające, dzięki czemu pomaga łagodzić ból oraz rozrzedzać zalegającą w gardle wydzielinę. Innym sprzymierzeńcem w walce z zapaleniem gardła jest działający osłaniająco i ściągająco podbiał, a także popularna szałwia, rumianek bądź kora dębu. Możemy skorzystać z dostępnych w aptekach mieszanek ziołowych, a jeśli cenimy sobie wygodę oraz szybkie i skuteczne działanie – sięgnąć po pastylki do ssania np. Tymianek i Podbiał, tradycyjny roślinny produkt leczniczy niwelujący ból gardła przy przełykaniu. Działanie przeciwzapalne mają również herbatki z dodatkiem lipy, kwiatu czarnego bzu, bratka, a także maliny. Warto również zastosować inhalacje, które nie tylko oczyszczają gardło, ale również działają uśmierzająco i kojąco. Nie zapominajmy też, że wysuszone powietrze sprzyja infekcjom gardła oraz utrudnia ich leczenie – dlatego zadbajmy o właściwą wilgotność powietrza. Osoby borykające się z częstymi infekcjami powinny pić duże ilości wody, unikać alkoholu, palenia papierosów i spożywania ostrych potraw.

Naturalne „antybiotyki”

Jednym z najskuteczniejszych „naturalnych antybiotyków” jest czosnek. Ma on właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Allicyna, która wydziela się w wyniku rozdrobnienia czosnku, zwalcza grzyby i ma podobne działanie do antybiotyku. Jest doskonałym lekarstwem podczas infekcji gardła, przeziębienia i grypy. Przed sezonem grypowym warto przyrządzić syrop z jednego litra przegotowanej wody, pięciu łyżek miodu, soku z jednego kilograma cytryny oraz około trzydziestu rozdrobnionych ząbków czosnku. Jeden lub dwa zgniecione ząbki można również dodać do gorącego mleka. 

Ból gardła przy przełykaniu najczęściej nie jest groźny, ale stanowi dokuczliwy i utrudniający życie objaw. Zanim udamy się do lekarza, możemy skorzystać z domowych, działających od lat sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*