Bezpieczne farbowania włosów

Farbowanie włosów to chemiczna metoda zmieniania ich koloru. Po farbowanie sięgają już nie tylko dorosłe kobiety, ale również i młode dziewczyny, które chcąc się wyróżnić z otoczenia, nawet regularnie zmieniają kolor swoich włosów. Częste farbowanie prowadzić może do wypadania włosów, ale także i innych dolegliwości. Zatem podczas farbowania pamiętać należy o wielu, niezmiernie istotnych zasadach.

Niegdyś po farbowanie sięgały wyłącznie osoby starsze, które chciały w skuteczny sposób ukryć choćby siwe włosy. Teraz farbowanie raczej traktujemy jako kolejną czynność zmierzającą do upiększania wyglądu. Włosy farbują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy także lubią zaskakiwać nowym kolorem włosów.

Odpowiednie kosmetyki
Kluczowe dla bezpiecznego farbowania włosów jest odpowiednie dobieranie kosmetyków. Szczególnie trudne jest pierwsze farbowanie, przy którym warto jest posiłkować się pomocą innych, bardziej doświadczonych osób. Najlepszym doradcą będzie oczywiście fachowiec, fryzjer, który codziennie dobiera odpowiednie farby dla klientów salonu fryzjerskiego. Ważne jest, by potrafić odczytywać to, co zawiera dany kosmetyk. Na pierwszy rzut oka, wszystkie farby do włosów są do siebie bardzo podobne, ale w praktyce tak nie jest. Przykładowo, do włosów zniszczonych poprzez liczne zabiegi, farba nie musi posiadać dużej zawartości amoniaku. Szczególnie uważnym należy być podczas samodzielnego farbowania włosów. Jeśli nie posłuchacie porad specjalistów, to możecie błędnie odczytywać instrukcje umieszczane na opakowaniach. Jeśli dana farbę należy trzymać na włosach przez określony czas, to nie należy go ani wydłużać, ani też skracać. Jeśli samodzielnie zdecydujecie o zmianie czasu farbowania, to możesz spodziewać się niepokojących tego skutków, w postaci innego koloru od zakładanego, a nawet częściowego spalenia włosów. Zatem do zaleceń na opakowaniach należy się w pełni stosować, chyba że fachowiec doradzi wam coś innego. Nieprawidłowo przeprowadzone farbowanie może doprowadzić do m.in. nietrwałości efektu, co oznacza, że włosy bardzo szybko będą traciły kolor, a Ty będziesz musiała co rusz ponownie farbować włosy.

Pamiętajcie, że dużo łatwiej jest nadać jasnym włosom kolor ciemny, niż na odwrót. Zatem zanim będziecie chciały zmienić włosy czarne na jasny blond, kilka razy się nad tym zastanówcie. Efekt może być bardzo krótkotrwały i wymagać ciągłych poprawek, poprzez choćby późniejsze eliminowanie odrostów.

Sugerowane jest, by farbę nakładać na nieumyte włosy, zatem przez kilka dni możecie odpuścić sobie ich mycie, aby efekt farbowania był taki, jakiego oczekujecie. Sugerowana jest również dbałość o skórę głowy, która znajduje się tuż przy włosach. By chronić skórę możecie np. posmarować ją kremem. Najlepiej by był to dosyć tłusty krem.

Do większości farb do włosów dołączane są rękawiczki. Jeśli nie chcesz by na twoich paznokciach pozostała ta sama farba, to je załóż. Dzięki temu minimalizujesz czas poświęcony na mycie się po farbowaniu. Zbyt długie wyczekiwanie na mycie może być bardzo problematyczne i skutkować może nawet spędzeniem kilkudziesięciu minut nad zmywaniem farby z rąk.

Pielęgnacja włosów

Po farbowaniu włosów nie powinniście zostawiać ich same sobie. Przede wszystkim należy poważnie zadbać o ich pielęgnację, by w przyszłości wyglądały tak samo dobrze i nie wypadały. Sugerowane jest przede wszystkim to, by na włosy nakładać kompres z żółtka, oleju rycynowego i kilku kropelek cytryny. Oczywiście jak najbardziej polecane są odżywki i maski, dzięki którym włosy będą wyglądały naprawdę bardzo korzystnie. Warto wspomnieć, że dużo bardziej odporne są włosy ciemne, które mają dużo pigmentu. W tym wypadku polecane są kosmetyki, które nadadzą włosom odpowiedniego połysku. Natomiast włosy, które zostały rozjaśnione, wprost przeciwnie utraciły pigment i wymagają zastosowania przykładowo preparatów z silikonem

Kiedy nie powinno się farbować włosów?

Farbowanie włosów nie jest zawsze polecane. Odradza się farbowanie w sytuacji, gdy:

  • Jesteś w I trymestrze ciąży
  • Chcesz rozjaśniać włosy, które są bardzo słabe, łamią się i wypadają
  • Gdy na twojej skórze głowy widoczne są oznaki zapalenia skóry, mieszków włosowych, łuszczycy czy też grzybicy,
  • Niedawno farbowałaś włosy z pomocą henny.

Farbowanie w czasie ciąży

Z pewnością większość z Was podczas oczekiwania na narodziny dziecka słyszała, że przez te 9 miesięcy nie powinnaś farbować włosów. Tymczasem opinie ekspertów w tym względzie są bardzo podzielone. W większości przypadków lekarze sugerują jednak, by włosy farbować tylko z konieczności, a jeśli takiej nie ma, to poczekać z tym do zakończenia etapu karmienia dziecka. Nie stwierdzono do dnia dzisiejszego ostatecznie, czy pewne składniki farby nie przenikają do krwioobiegu dziecka z mlekiem matki. Bez dyskusyjnie można powiedzieć, że znajdujący się w farbach amoniak jest szkodliwy dla dziecka. Lekarze nawet posunęli się do stwierdzenia, że tak poważny wzrost alergii wśród dzieci wynika właśnie z farbowania włosów i korzystania przez matki ze zbyt agresywnych kosmetyków. Dosyć typowym zjawiskiem dla farbowania włosów w czasie ciąży jest efekt w postaci innego koloru niż zamierzony. W zasadzie jedynym zabiegiem kosmetycznym, który jest bezpieczny, wydają się być pasemka. Jeśli pasemka będą efektem pracy fachowca, to z pewnością farba nie będzie dotykała skóry. Ostatecznie wszyscy lekarze sugerują rezygnowanie z farbowania w czasie pierwszych trzech miesięcy, a część dopuszcza to w kolejnych miesiącach ciąży. Mając na uwadze, że w kwestii farbowania włosów w ciąży, tak naprawdę nic nie jest do końca oczywiste, warto zrezygnować z tych zabiegów. Kobieta może oddać się upiększaniu włosów i ciała po zakończeniu okresu karmienia. Wcześniej – nie warto ryzykować zdrowia dziecka.

Farbowanie w domu, a bezpieczeństwo

Pomijając względy zdrowotne, pamiętać należy, że podczas farbowania włosów zniszczyć można m.in. ubrania, a także podłogę czy meble. Przygotowując się zatem do domowego farbowania włosów, znajdziecie takie miejsce, w którym zabrudzenie farbą nie będzie problemem. Wprawdzie natychmiast zauważone krople farby bardzo łatwo jest zmyć, ale jeśli zauważycie je po dłuższym czasie, to może to już być problemem. Wybierzcie do farbowania jakieś stare krzesło i bluzeczkę, w której już nie wychodzicie. Tym sposobem efektem farbowania nie będą kosztowne straty. Warto jest okryć się ręcznikiem. Osoba, która ma farbować nam włosy, powinna założyć rękawiczki. Farbę należy nakładać na włosy rozpoczynając od górnych partii tj. czubka głowy, natomiast kończyć trzeba na karku. Farbę na włosach trzymaj przez tak długi czas, jaki został wskazany na opakowaniu produktu. Po nałożeniu farby warto chronić włosy poprzez nałożenie na nie odpowiedniego czepka foliowego lub też woreczka. Kiedy minie czas trzymania farby na włosach, należy ją zmywać pod bieżącą wodą aż do momentu, w którym woda spływająca z włosów będzie czysta. Po spłukaniu głowy warto jest wetrzeć we włosy odżywkę, które je dodatkowo wzmocni.  Poczekaj aż włosy wyschną i sprawdź, czy uzyskany kolor jest taki, jakiego oczekiwałaś. Jeśli nie, to musiałaś popełnić błąd. Nieodpowiedni kolor wynikać może ze zbyt długiego trzymania farby lub np. farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży.

Jeśli prócz farbowania, włosy mają być poddane trwałej ondulacji to sugerowane jest zapewnienie włosom kilkutygodniowej przerwy pomiędzy tymi zabiegami. Bardzo ważna jest kolejność zabiegów – rozpocząć należy od ondulacji, a później można zająć się farbowaniem.Podsumowanie

Zawsze najbezpieczniejsze farbowanie włosów będzie przeprowadzone pod okiem specjalisty, fryzjera lub innej osoby, która na co dzień ma do czynienia z farbowaniem włosów. Jeśli jednak musisz się tym zająć sama, to pamiętaj o trzymaniu się wytycznych z ulotki umieszczonej na farbie. Znajdź odpowiedni strój, a także staraj się nie przegapić momentu płukania włosów. Tym sposobem farbowanie będzie skuteczne. Unikaj farbowania w czasie ciąży, a szczególnie w jej pierwszym trymestrze. Pamiętaj, że efekt amatorskiego farbowania może być daleki od tego, czego oczekujesz, szczególnie jeśli farbuje Cię mało doświadczona koleżanka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*