Bezpieczeństwo zastosowania szczepionki na COVID-19 z AstraZeneca

Powstało już co najmniej kilka szczepionek na koronawirusa, a kolejne ośrodki badawcze donoszą, że kończą testy swojego preparatu. W ostatnim czasie została wnikliwie przebadana szczepionka firmy AstraZeneca na COVID-19. Czy jej zastosowanie pozwoli na skuteczną ochronę przed zakażeniem i czy jest bezpieczne?

Badania nad szczepionką AstraZeneca

Koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki  opracowali szczepionkę na COVID-19, która stała się przedmiotem badań nad jej bezpieczeństwem zastosowania i skutecznością. Niezależni badacze przeprowadzili analizę danych dotyczących jej testów i opublikowali swoją recenzję w czasopiśmie „Lancet”. Większość uczestników badań stanowiły osoby w wieku poniżej 55 roku życia.

szczepionka na covid19 z Astra Zeneca

Testy kliniczne szczepionki na COVID-19 AstraZeneca zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i w Brazylii. Wykazały one, że szczepionka miała różną skuteczność zależną od tego, jak duże jej dawki zostały podane uczestnikom badań.

W czasie testów w grupie uczestników w sposób wcześniej niesprecyzowany podano najpierw pół dawki szczepionki, później zaś całą dawkę, zamiast dwóch pełnych dawek. W tej grupie testowej skuteczność szczepionki AstraZeneca wyniosła 90 proc., zaś w większej grupie, która otrzymała dwie pełne dawki szczepionki, skuteczność wyniosła 62 proc.

Kolejne testy w USA

Dopiero pod koniec stycznia mają być znane wyniki testów przeprowadzanych w Stanach Zjednoczonych na grupie 30 tys. ochotników. Badaniom poddawana jest ta sama szczepionka na COVID-19.

Wyniki testów opublikowanych w „Lancet” dotyczą szerokiej grupy uczestników biorących udział w badaniach klinicznych nad szczepionką. Grupa liczyła ponad 20 tys. osób, a badacze ocenili, że jej średnia skuteczność wyniosła 70,4 proc. Z danych wynikało, że dokładnie 1367 osób otrzymało mniejszą od planowanej dawkę szczepionki, ale to zbyt mała próba, by móc na tej podstawie wyciągnąć wnioski, że przyniosłaby lepszą skuteczność w ochronie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Bezpieczeństwo zastosowania szczepionki na Covid-19 AstraZeneca

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego ocenili, że zastosowanie szczepionki jest bezpieczne. Jedynie u trzech spośród około 23 700 osób biorących udział w badaniach klinicznych wystąpiły poważne, negatywne efekty zdrowotne, ale najprawdopodobniej były związane albo ze szczepionką na COVID-19, albo ze szczepionką podaną grupie kontrolnej.

Na początku 2021 roku rozpocznie się szczepienie na koronawirusa (Covid-19) w Polsce. Rząd Polski zakupił inny typ szczepionki z firmy Pfizer w ilości 60 mln sztuk (po 2 dawki dla jednego obywatela).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*