Bezdech senny – jak go leczyć?

Bezdechy senne to dolegliwość, na którą cierpi coraz więcej osób. Szacuje się, że obturacyjny bezdech senny dotyka ponad 25% mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat. Chorują także kobiety (2-4%). Jak i gdzie leczyć bezdech senny skutecznie? To pytania, które spędzają sen z powiek osób borykających się z tym poważnym problemem. Okazuje się jednak, że istnieją sprawdzone rozwiązania, które pomagają uporać się z dolegliwościami już od pierwszego zastosowania.

Bezdech senny objawy

Czym objawiają się bezdechy senne? Jeśli chodzi o nocne objawy, są to przede wszystkim głośne i nieregularne chrapanie oraz przerywany sen. Typowymi oznakami są również gwałtowne wybudzenia, którym towarzyszą uczucie braku powietrza i przyspieszony oddech. W przypadku dziennych objawów bezdechu sennego charakterystyczne są poranne bóle głowy, nadmierna senność i poczucie znużenia. Dodatkowo trudności z pamięcią i koncentracją, a także nerwowość oraz drażliwość.

Skutki bezdechu sennego 

Bezdechy senne są poważnym problemem samym w sobie, jednak prowadzą też do innych zagrażających zdrowiu i życiu chorób. Badania potwierdzają, że osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny częściej zapadają na choroby układu krążenia i serca, takie jak nadciśnienie tętnicze, zawały czy udary mózgu. Istnieje też ryzyko zagrożenia cukrzycą II typu oraz zaburzeń neurologicznych. Bezdech senny śmierć to następstwo wynikające pośrednio z wymienionych chorób.

Jak leczyć bezdech senny?

Systematyczne konsultacje i stała kontrola lekarza specjalisty są obowiązkowe, jeśli chodzi o leczenie bezdechu sennego. Z pewnością dostosowanie się do zaleceń, takich jak redukcja masy ciała, rzucenie palenia czy ograniczenie spożywania alkoholu, przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia. Może też zajść konieczność operacji i zabiegów korygujących drożność dróg oddechowych lub bariatrycznych. Należy też uwzględnić leczenie przewlekłych alergii.

Bezdech senny leczenie – od czego zacząć?

Wiemy już, że obturacyjny bezdech senny to choroba, która w znacznym stopniu negatywnie wpływa na komfort życia i może prowadzić do przykrych konsekwencji w postaci rozwoju innych schorzeń. Przede wszystkim należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty, który zaleci kompleksowe badanie bezdechu sennego. Standardem staje się poligraficzne badanie snu, także w warunkach domowych – u pacjenta. Jaki lekarz leczy bezdech senny, praktykując wspomniane badanie? Z pewnością każdemu przypadkowi powinien przyjrzeć się specjalista pulmonolog, który fachowo wykonana badanie i przeprowadzi konsultację z pacjentem.

Jak wygląda badanie bezdechu sennego?

Poligraficzne badanie snu nie jest skomplikowaną procedurą i nie powoduje u pacjenta dyskomfortu. Co więcej, wszystko odbywa się w warunkach domowych, w ustalonym, dogodnym dla pacjenta terminie. Zatem wykluczony jest czynnik oczekiwania w kolejkach na badanie w placówkach medycznych oraz pobyt w stresogennych miejscach poza domem, co w efekcie może przełożyć się na gorszą jakość i poprawność wykonywanych badań. Ze strony badanego nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie. Poligraficzne badanie bezdechu sennego jest bardzo precyzyjne i wygodne. W dodatku podłączenie odpowiedniej aparatury diagnostycznej i jej praca nie pogarsza jakości snu. Mechanizm po zaśnięciu pacjenta pobiera wszelkie dane niezbędne do wykrycia bezdechu sennego. Po przeprowadzonym badaniu, pacjentowi już podczas wizyty w gabinecie konsultacji udziela lekarz pulmonolog. Jeśli okaże się, że badany cierpi na OBS, specjalista zaleca odpowiednie leczenie i niezbędne, najskuteczniejsze rozwiązania.

Aparaty na bezdech senny

Najskuteczniejszym i niezastąpionym narzędziem w leczeniu choroby są aparaty do bezdechu sennego. Czym jest aparat do bezdechu sennego? To urządzenie znane też jako protezy powietrzne (CPAP). Aparaty CPAP wytwarzają stałe ciśnienie w drogach oddechowych. Urządzenie zapewnia dopływ powietrza pod ciśnieniem poprzez rurkę i niewielką maskę bądź poduszki nosowe. Wytworzone ciśnienie powoduje, że górne drogi oddechowe otwierają się, tym samym zapobiegając bezdechowi. Skuteczność działania aparatów potwierdza szereg pozytywnych efektów neurobehawioralnych, pulmonologicznych, metabolicznych i sercowo-naczyniowych.

Jakie aparaty do bezdechu sennego?

Wykorzystując aparat CPAP na bezdech senny leki ani zabiegi nie są konieczne. To bezinwazyjny i sprawdzony sposób kuracji, który odczuwalne efekty przynosi zwykle już po pierwszym zastosowaniu. Zatem należy skupić się na wyborze odpowiedniego modelu. Nowoczesne rozwiązania renomowanych producentów charakteryzują się funkcjonalnością i łatwością użytkowania. To, jaki dokładnie aparat CPAP zastosować w terapii pacjenta, musi zostać indywidualnie skonsultowane z lekarzem specjalistą. Najczęściej są to urządzenia z kategorii CPAP (stałociśnieniowe) i Auto CPAP (zmiennociśnieniowe). Warto dodać, że aparaty na bezdech senny dla ubezpieczonych pacjentów są częściowo refundowane przez NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*