Astma infekcyjna u dziecka

Kiedy dziecko często choruje na zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych, miewa nawracające zapalenia oskrzeli i płuc, a przy każdym przeziębieniu dostaje duszącego kaszlu, może to być oznaka, że maluch choruje na astmę infekcyjną. Jaką ją leczyć i jakie są jej charakterystyczne objawy?

Czym jest astma?

Astma jest schorzeniem stricte związanym z drogami oddechowymi i alergią. Atakuje układ oddechowy w taki sposób, że oskrzela dziecka stają się naderaktywne na różne czynniki uczulające – alergeny oraz na czynniki nieswoiste, np. na gorąco, wzmożoną wilgotność czy emocje. Bardzo często astmie infekcyjnej towarzyszy obturacja dróg oddechowych, która jednak jest odwracalna. Choroba ma ogromny wpływ na życie dziecka i powoduje wysoką absencję w przedszkolu lub w szkole. Może prowadzić do rzekomych zapaleń płuc, które jednak nimi nie są. Dziecko ma świszczący, duszący oddech, nie potrafi samodzielnie odkrztusić zalegającą w płucach i oskrzelach wydzielinę. Wymaga specjalistycznego, kierunkowego leczenia, w które zaangażowani będą sami rodzice. Jeśli matka lub ojciec bądź inni opiekunowie dziecka będą świadomi tego, co robić w przypadku duszności u dziecka, szybko będą mogli im przeciwdziałać, a maluch nie znajdzie się w szpitalu.

Jak diagnozowana jest astma?

Lekarze pulmonolodzy i alergolodzy mają poważne problemy w stawianiu diagnozy astmy infekcyjnej u dzieci w wieku do 5 lat. Powodem takiej sytuacji jest to, że jej objawy są bardzo zmienne, nieswoiste i występują łącznie z inną infekcją, a nie przez cały czas. Poza tym, te same symptomy mogą występować okresowo u dzieci, które wcale nie chorują na astmę oskrzelową, infekcyjną.

W diagnostyce astmy infekcyjnej przeprowadza się między innymi testy alergiczne – skórne i testy z krwi. Diagnoza staje się oczywista, jeśli dziecko wykazuje uczulenie na alergeny, ale wcale tak być nie musi. Maluch może chorować na astmę, ale nie być jednocześnie alergikiem. U małych dzieci lekarze rozpoznają astmę na podstawie obserwacji charakterystycznych objawów, wywiadu rodzinnego i badania przedmiotowego. U małych dzieci astma może objawiać się w postaci wyłącznie przewlekle utrzymującego się kaszlu, okresowo występującego świszczącego oddechu i dusznościami. Natomiast w okresie infekcji dziecko może mieć nasilone objawy wskazujące na zapalenie oskrzeli lub płuc, ale choroby przebiegają bez gorączki, co również jest symptomem wskazującym na istnienie astmy.

Znacznie łatwiej rozpoznać schorzenie u dzieci starszych, ponieważ występuje u nich napadowy, suchy, duszący kaszel, który pojawia się po infekcjach oraz w sytuacjach wysiłku fizycznego lub nadmiernych emocji.

Objawy astmy

Astma infekcyjna, nazywana równie astmą oskrzelową lub dziecięcą, ma szereg różnych objawów. Do najbardziej charakterystycznych należy suchy, nawrotowy, utrzymujący się długotrwale kaszel, któremu towarzyszy świszczący oddech. W szczególności kaszel pojawia się u chorych dzieci w czasie snu, po wysiłku fizycznym czy w parze ze śmiechem. Dziecko może odczuwać niepokój, nadmierne pocenie się, chwilowy bezdech, może być niespokojne i mieć przyspieszone bicie serca. Charakterystyczne są zasłabnięcia, bladość twarzy i ust oraz ból i ucisk w klatce piersiowej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia astmy infekcyjnej zwiększa się, jeśli najbliżsi krewni dziecka chorują na astmę lub choroby alergiczne.Lekarz lub rodzice dziecka mogą podejrzewać występowanie u dziecka astmy, jeśli co najmniej raz w miesiącu miewa świszczący oddech, kaszel lub duszności, bez sezonowej zmienności objawów. Czynnikiem wskazującym na astmę jest również natychmiastowe występowanie w parze z przeziębieniem infekcji dolnego odcinka układu oddechowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone