Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Niemal każde dziecko pragnie aprobaty ze strony rówieśników, a to sprawia, że będzie unikać wszystkiego, co może mu przeszkadzać w kontaktach z nimi. Dzieci wstydzą się noszenia stałych aparatów na zębach, boją się, że będą przez to wyśmiewane i nielubiane.

Jak przekonać dziecko, że nie powinno obawiać się noszenia aparatu?

Przede wszystkim powinniśmy rozmawiać z dzieckiem rzeczowo i wyjaśnić mu przyczyny, dla których powinno się nosić aparat. Bardziej opornym przeciwnikom aparatów ortodontycznych powinno się uświadamiać , iż wady zgryzu będą się z wiekiem pogłębiać, a to będzie im w latach późniejszych  przeszkadzać coraz bardziej. Najlepszą metodą do przekonania młodych ludzi są wizualizacje. Możemy posłużyć się fotografiami z Internetu, które obrazują efekty noszenia aparatu „przed” i „po” kuracji. Niechęć do aparatów korekcyjnych powinna osłabnąć, gdy dziecko zrozumie, że może mieć  równie piękny uśmiech.

Dzieciom, które kategorycznie wzbraniają się przed aparatami zakładanymi na stałe, powinniśmy przedstawić alternatywę w postaci aparatów ruchomych (pod warunkiem, że zobowiążą się do konsekwentnego i regularnego ich noszenia). Aby aparat ruchomy miał szansę wyprostować zęby, reguły jego noszenia muszą być przestrzegane, a to leży również w naszej kwestii, aby przypominać dziecku o zakładaniu aparatu.

Dużym krokiem w dążeniu do kompromisu może się okazać wizyta konsultacyjna u ortodonty. Lekarz wyjaśni dziecku powód, dla którego powinno się korygować wady zgryzu oraz może pokazać mu przykłady  kolorowych aparatów dla dzieci, które zyskują na popularności dzięki wzorkom lub mniej widocznym klamerkom. Możemy wyszukać lekarzy ortodontów w Internecie (wpisując frazę np. ortodonta Kraków) oraz adresy najlepszych przychodni.

Warto zadbać o prawidłowy zgryz już w najmłodszych latach naszego życia. Im wcześniej poddamy się interwencji specjalisty, tym większe będziemy mieli szanse na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*