Amantadyna w leczeniu Covid-19

Czy istnieje skuteczny lek na Covid-19? Na razie nie ma potwierdzonych informacji, jednak niektórzy lekarze, a także naukowcy z Uniwersytetu Cambridge zaobserwowali, że amantadyna w leczeniu Covid-19 przynosi bardzo dobre efekty! Dlaczego więc nie jest ona stosowana na szeroką skalę?

Czym jest amantadyna?

Amantadyna nie jest nowym lekiem – to pochodna adamantanu, czyli organicznego związku chemicznego z grupy amin. Do tej pory z powodzeniem wykorzystywana była w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym – głównie choroby Parkinsona. Jej mechanizm działania polega na ułatwianiu uwalniania dopaminy w organizmie, co m.in. łagodzi drżenie rąk i sztywność mięśni, które występują u osób z Parkinsonem. Ponadto lek jest pomocny w terapii stwardnienia rozsianego (zmniejsza zmęczenie) oraz u pacjentów po ostrym uszkodzeniu mózgu (jako wsparcie w rehabilitacji – pobudza stan przytomności). Amantadyna wskazana jest również w profilaktyce i leczeniu grypy typu A u dorosłych, co związane jest z jej przeciwwirusowym działaniem – wpływa ona na materiał genetyczny wirusów, co hamuje ich replikację, dodatkowo może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. Amantadyna jest substancją leczniczą dostępną wyłącznie na receptę, w Polsce do kupienia jest pod nazwami handlowymi: Amantix i Viregyt K.

amantadyna w leczeniu covid-19

Amantadyna w leczeniu Covid-19

Pierwsze wzmianki o skuteczności amantadyny w leczeniu Covid-19 pojawiały się już w kwietniu. Co ciekawe, to właśnie Polacy zaczęli „eksperymentować” z amantadyną w kontekście walki z koronawirusem. Prof. Konrad Rejdak (szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie) oraz prof. dr hab. n. med. Paweł Grieb (kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN) badali, jak przebiega zakażenie koronawirusem u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi leczonych amantadyną. Ze swoich obserwacji wywnioskowali, że amantadyna w znacznym stopniu złagodziła przebieg infekcji covidowej. Amantadyna w leczeniu Covid-19 „sprawdzana” była również przez amerykańskich, hiszpańskich i meksykańskich badaczy. Wnioskom polskich naukowców dokładnie przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, potwierdzając ich wyniki.

Jak stosować amantadynę w leczeniu Covid-19?

Prawdziwą „furorę” amantadyna w leczeniu Covid-19 zrobiła jednak dopiero po publikacjach dr. Włodzimierza Bodnara – przemyskiego pulmonologa i pediatry. Wysunął on śmiałą tezę, że w zaledwie 48 godzin amantadyna daje możliwość ustabilizowania 99% ciężkich, hospitalizowanych przypadków zakażenia koronawirusem! Mało tego, udokumentował ponad 100 wyleczeń. Dr Bodnar w oparciu o własne doświadczenie szczegółowo opisał autorski schemat leczenia Covid-19 z użyciem amantadyny (Viregyt K). Jako klucz do skutecznej i bezpiecznej terapii wskazał dwie ważne kwestie – amantadyna musi być stosowana tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza oraz powinna być wprowadzona możliwie w jak najwcześniejszym stadium infekcji (jeśli objawy wskazują na Covid, zalecane jest wprowadzenie leczenia jeszcze przed wykonaniem testu)!

Schemat dawkowania amantadyny jest ściśle związany z dynamiką występujących objawów, przy czym standardowo zaczyna się od wysokiej dawki dobowej (zwykle 100mg amantadyny co 6 godzin), a następnie się ją redukuje po ustabilizowaniu stanu pacjenta (zazwyczaj po 48-72 godzinach). Według dr. Bodnara już kilka dawek leku pozwala uzyskać w komórce takie stężenie substancji czynnej, które zapewnia efekt terapeutyczny, czyli inaktywuje wirusa, przyczyniając się do poprawy stanu chorego. Po ustabilizowaniu stanu chorego rozpoczyna się proces zdrowienia, w trakcie którego stosuje się leczenie podtrzymujące przez około 7-14 dni. Ze swojego doświadczenia dr Bodnar wysnuł ponadto wniosek, że w przypadku gdy w pierwszych trzech dobach leczenie amantadyną nie przynosi wyraźnej poprawy, istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że doszło już do powikłań, w tym zapalenia płuc, co wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii.

W konkluzjach lekarz podkreśla również, że terapię amantadyną należy prowadzić równolegle do leczenia objawowego – amantadyna bezpośrednio uderza w wirus (hamuje jego rozwój), nie łagodzi natomiast objawów zakażenia np. kaszlu lub gorączki. Bodnar wyraźnie podkreśla, że Covid-19 jest chorobą wysoce nieprzewidywalną, dlatego jej leczenie z użyciem amantadyny wymaga stałej obserwacji i monitorowania stanu zakażonego. Stąd też apele innych lekarzy, aby nie próbować na własną rękę wprowadzania amantadyny w przypadku wystąpienia objawów covidowych! Może to być bardzo niebezpieczne!

Dlaczego nie stosujemy amantadyny w leczeniu Covid-19?

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że amantadyna w leczeniu Covid-19 może być bardzo skuteczna, jednak na razie Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w swoich rekomendacjach milczy na jej temat. Dlaczego? Zdaniem ekspertów brak jest zaawansowanych badań dotyczących nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa tego leku w zastosowaniu spoza wskazań wynikających z jego charakterystyki. Z tych samych powodów Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie zarekomendowała amantadyny w leczeniu Covid-19. Sam prof. Rejdak jest zdania, że skuteczność amantadyny w leczeniu zakażenia koronawirusem należy zweryfikować w badaniach zakrojonych na znaczenie większą skalę. Wydaje się oczywiste, że konieczne są dalsze testy, zastanawia jednak fakt, że mimo dobrych rezultatów (np. orędownikiem i „żywym przykładem” działania amantadyny jest poseł Marcin Warchoł, który na własnej skórze z doskonałym skutkiem przetestował ten lek) władze tak opieszale zabrały się do ich zlecania. Zaledwie kilka dni temu minister zdrowia ogłosił, że badania kliniczne nad amantadyną w leczeniu Covid-19 zostały właśnie rozpoczęte przez Agencję Badań Medycznych.

Niedawno minął rok od stwierdzenia pierwszego (oficjalnego) przypadku zakażenia koronawirusem w Chinach, do tej pory nie udało się znaleźć w pełni skutecznego leku na Covid-19. Przez ten czas testowano kilkanaście różnych preparatów, które jednak okazywały się zupełnie nieefektywne. Czy amantadyna w leczeniu Covid-19 może przechylić szalę na naszą korzyść? Dostępne badania oraz doświadczenie dr. Bodnara pokazują, że amantadyna może być bardzo pomocna w walce z pandemią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*