Alergia na orzeszki ziemne już nie będzie problemem!

Alergia jest nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego człowieka na potencjalnie kompletnie nieszkodliwy czynnik. W skrajnych przypadkach kontakt z alergenem może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który jest śmiertelnie groźny dla człowieka. Z takim niebezpieczeństwem muszą liczyć się alergicy uczuleni na orzeszki ziemne. Już wkrótce może znaleźć się jednak dla takich osób ratunek!

Silna alergia
Uczulenie na orzeszki ziemne bywa zabójcze. Według statystyk, aż cztery na siedem zgonów z powodu alergii pokarmowej spowodowane są przez alergię na orzeszki ziemne. Czasem wystarczy okruszek orzeszka ziemnego, aby alergik zareagował gwałtownie. Może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a brak fachowej pomocy medycznej na czas prowadzi do zgonu. Osoby uczulone na orzeszki ziemne muszą skrupulatnie czytać etykiety wszystkich spożywanych produktów, na których powinny się znaleźć ostrzeżenia, o możliwości wystąpienia alergenu. To utrudnia życie, a w przypadku rodziców małych alergików rodzina żyje w ciągłym stresie, aby dziecko nie zjadło nic, co mogłoby zawierać nawet śladowe ilości alergenów.

alergia na orzeszki ziemne

Spożyte przez alergika z uczuleniem na orzechy orzeszki ziemne czy też masło orzechowe mogą spowodować nawet od razu lub po pewnym czasie reakcję uczuleniową, w postaci pokrzywki, obrzęku górnych dróg oddechowych, zespołu alergii jamy ustnej, nieżytu nosa, napadu astmy (duszności), biegunki i wymiotów.

Wstrząs anafilaktyczny to najcięższa z możliwych reakcji na alergen i w związku z nim pojawia się świąd jamy ustnej i nosa czy oczu, kichanie, łzawienie oczu, pokrzywka, skurcz krtani, skurcz oskrzeli, trudności z oddychaniem. Później dochodzi nawet do zatrzymania krążenia i zgonu, o ile pomoc przyjdzie zbyt późno. Osoby uczulone na orzeszki ziemne zawsze powinny mieć przy sobie adrenalinę, ponieważ podany domięśniowo zastrzyk może im uratować życie.

Badania brytyjskich naukowców

Lekarze pracujący w King’s College London i Evelina Children’s Hospital w Londynie pracowali nad stworzeniem swoistego antidotum dla osób uczulonych na orzeszki ziemne. Prowadzili badania pod nazwą Peanut Allergy Oral Immunotherapy Study of AR101 for Desensitization. Wykorzystali oni ekstrakt z orzeszków ziemnych do ułożenia terapii, która byłaby w stanie uodpornić pacjenta na alergię. Do badań zakwalifikowano 496 dzieci w wieku od 4 do 17 lat. Dwie trzecie pacjentów dostało ekstrakt z orzeszków ziemnych, a pozostali otrzymali placebo. Dawkę alergizującej substancji zwiększano stopniowo, co dwa tygodnie przez 6 miesięcy prowadzonych badań. Kolejne 6 miesięcy przeznaczono na podawanie małym pacjentom dawki podtrzymującej.

Wyniki badań są obiecujące, ponieważ po ich zakończeniu u 2/3 dzieci, które nie tolerowały na początku w żadnym stopniu orzeszków ziemnych, tolerancja zwiększyła się do dwóch całych orzeszków. Badanie wskazało, że alergia na orzeszki ziemne jest możliwa do pokonania, co daje nadzieję dla miliona chorych na poprawę komfortu życia w przyszłości. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*