Zgaga, czym jest i jak jej zapobiegać?

Według statystyk, zgada każdego dnia dokucza nawet co dziesiątemu człowiekowi. Zgaga to dokładnie pieczenie, które odczuwalne jest w przełyku, zaraz po spożyciu posiłku. Ból odczuwalny może być w nadbrzuszu, ale również może on promieniować choćby do szyi, krtani czy też gardła. Statystyki mówią, że co piąta osoba narzeka na problem zgagi, przynajmniej raz w tygodniu. Zgaga wynika najczęściej z oddziaływania kwaśnej treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Niemniej jednak zgaga może jedynie towarzyszyć i wynikać z innej dolegliwości np. chorób serca, przepony, przełyku czy też aorty.

Skąd się bierze zgaga?

Jak już zostało wspomniane, zgaga pojawia się najczęściej po jedzeniu, w postaci pieczenia w przełyku lub w żołądku. Najczęściej nie chodzi o zwyczajny domowy posiłek, lecz raczej znaczące przesadzenie z ilością jedzenia, bądź też spożycie posiłku bardzo tłustego, mocno przyprawionego lub przesadnie bogatego w węglowodany. Podczas spożywania posiłku, jedzenie wpierw trafia do przełyku, następnie jest neutralizowane za pomocą kwasów trawiennych w żołądku. Wtedy już pokarm powinien trafić do jelit, ale nie jest tak zawsze. W przypadku, gdy znajdujący się na końcu przełyku zwieracz jest osłabiony, to jedzenie może zacząć wracać do przełyku. W takim przypadku zaczynamy odczuwać pieczenie.Zgaga jest szczególnie dokuczliwa wtedy, gdy zmienicie pozycję ciała, jeśli posiłek, który spożyliście był bardzo ciężkostrawny, lub też po przesadnym wysiłku fizycznym i podczas wykonywania prac, które wymagają schylania się.

Nawet szczególnie dokuczliwą zgagę można oczywiście neutralizować. Sposobem na to jest choćby zażycie leków alkalizujących. Jeśli jednak zgaga jest poważniejszym schorzeniem, to wtedy wiązać się może nawet z kilkuletnią terapią farmaceutykami. Takie problemy pojawiają się jednak dopiero po 40. roku życia. Osobom młodszym takie problemy raczej nie doskwierają. Przy tak zaawansowanej formie zgagi pojawiają się inne, bardziej uciążliwe dolegliwości, a wśród nich można wymienić choćby niedokrwistość czy też znaczący spadek wagi. W przypadku spostrzeżenia takich objawów, należyjak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, który powinien przekazać skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Nieprawidłowości, które prowadzą do zgagi, mogą także wynikać m.in. z nieodpowiedniej wagi, noszenia za ciasnych ubrań, podrażnienia przełyku, wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej czy też nawet ciąży. W momencie, gdy zauważysz, że zgaga w twoim przypadku zaczyna ci dokuczać nawet dwa razy w tygodniu, a dodatkowo jeszcze pojawia się piekący ból za mostkiem, występują krwiste wymioty, to wtedy jedynym rozwiązaniem Twojego problemu jest odpowiednie leczenie. Jeśli jednak problem zgagi pojawia się w Twoim przypadku jedynie sporadycznie, to wtedy powinieneś po prostu zmienić styl życia, co powinno cię skutecznie pozbawić codziennych problemów ze zgagą.

Zaleca się zatem:

Zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy też papierosy,

Postarać się o pozbycie dodatkowych kilogramów,

Unikać słodyczy, a także wszystkich, ciężkostrawnych potraw

Korzystać ze środków zobojętniających sok żołądkowy.

Jak uniknąć zgagi?

Zgaga jest dolegliwością, której jak najbardziej można się ustrzec. Wystarczy tylko skierować nieco więcej uwagi na swoją codzienną dietę i ewentualnie wprowadzić do niej modyfikacje, dzięki którym problem może się w ogóle nie pojawiać. Obowiązkowo z diety należy wyeliminować ostre i tłuste składniki. Następnie, warto również ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować m.in. z cebuli, czekolady, kawy, alkoholu, napojów gazowanych czy też soków cytrusowych. Kawa i alkohol odpowiadają za zwiększania wydzielania kwasów. Czekolada nadmiernie rozluźnia dolny zwieracz przełyku i działa podobnie jak wymieniona cebula. Soki cytrusowe tymczasem wzmagają kwaśność tego, co znajduje się w żołądku. Napoje gazowane w sposób bardzo negatywny wpływają na odpowiednie trawienie. Jeśli jesteś w stanie wyeliminować wszystkie te elementy ze swojej diety, to najlepiej to zrób. Jeśli jednak brakuje ci silnej woli, to staraj się przynajmniej stopniowo ograniczyć ich spożycie, gdyż dzięki temu, z pewnością poprawi się Twoje samopoczucie.

Samodzielne leczenie zgagi

By eliminować problem zgagi pojawiającej się sporadycznie, należy sięgać po leki, które neutralizują kwasy, a jednocześnie wpływają na obniżenie produkcji kwasów w żołądku. Nie wymagają one posiadania recepty, a zakupu dokonać można w każdej aptece. Szczególnie polecane leki to m.in. Gastro, Proacid, Ranigast Max czy Manti Gastop. Oczywiście zakup tych lekarstw jest uzasadniony w przypadku sporadycznych problemów ze zgagą. Jeśli problem pojawia się częściej, to należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiedni sposób leczenia, łącznie z przepisaniem odpowiednich lekarstw. Pamiętajcie, że wymienione tutaj leki mogą okazać się zupełnie nieprzydatne w przypadku zaawansowanej, pojawiającej się codziennie zgagi.

Domowe sposoby radzenia sobie ze zgagą

Z problemem zgagi można poradzić sobie również korzystając z typowo domowych sposobów, które w większości nie zostały potwierdzone medycznie.Jeśli jednak zgaga nie jest w waszym przypadku jeszcze tak bardzo uciążliwa, to spróbujcie wykorzystać jedną z wymienionych porad. Jeśli poczujesz oznaki zgagi,to wypij szklankę wody z łyżką miodu oraz łyżką octu jabłkowego.Innym sposobem jest picie przez trzy kolejne wieczory, jednego kieliszka mocnej nalewki orzechowej.

Według zapewnień wielu osób skutecznym sposobem na radzenie sobie z nadkwaśnością żołądka, jest picie trzech lub czterech łyżek proszku z węgla drzewnego, które należy rozpuścić np. w mleku, wodzie czy też herbacie ziołowej. Propagatorzy rozwiązań typowo zielarskich zalecają użycie ziaren jałowca. Należy rozpocząć od użycia trzech, a skończyć na ośmiu, przy czym w kolejnych dniach należy dodawać jedno ziarno.

Oczekiwany efekt można uzyskać również poprzez siemię lniane. Kuracja powinna trwać 7 dni. Każdego dnia należy zagotować nasiona w połowie szklanki wody, a następnie odstawić je na noc. Z rana napój należy podgrzać i wypić przed spożywaniem innych posiłków.Po upłynięciu 7 dni od przeprowadzenia kuracji, należy ją jeszcze powtórzyć.

Innym zaleceniem umieszczanym w poradnikach zielarskich jest picie dwa, a nawet trzy razy dziennie soku z surowych ziemniaków. Ostatnia domowa metoda, o której chcemy Wam wspomnieć, polega na stosowaniu kwiatów lipy.Łyżkę ziół należy zalać szklanką gorącej wody, a uzyskany ciepły napar zaleca się pić kilka razy dziennie.

Pamiętajcie, że opisane domowe sposoby nie są potwierdzone medycznie, tak więc nie jest wcale powiedziane, że sprawdzą się w przypadku różnych pacjentów. Jeśli żadna z opisanych metod nie przyniesie oczekiwanego efektu, to wtedy należysięgnąć już po lekarstwa oraz metody zalecane przez specjalistów.

Zgaga w ciąży

Zgaga dotyka niestety również i kobiety w ciąży. Przyczyną są tutaj najczęściej zmiany hormonalne. Poprzez działanie progesteronu dochodzi do rozluźnienia mięśni przewodu pokarmowego. W kolejnych miesiącach ciąży zgaga będzie wynikała przede wszystkim z powiększania macicy, która przecież zaczyna uciska żołądek.

Jeśli zgaga w czasie ciąży Ci szczególnie doskwiera, to możesz sięgać po leki. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne lekarstwo, wpierw sprawdź czy aby na pewno można z niego korzystać w czasie ciąży. Skonsultuj się z lekarzem, zapytaj farmaceutę, a najlepiej sama sprawdź co zostało opisane na ulotce. W przypadku kobietw ciąży najlepiej jest stosować metody typowo domowe, a dopiero gdy te zawiodą, powinno się korzystać z leków. Polecane lekarstwa to m.in. Ranigast, Rennie i Alugastrin.Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie zadbać o swoją dietę oraz codzienny tryb życia, by przynajmniej zminimalizować problem zgagi.

Podsumowanie

Zgaga to uporczywa dolegliwość, z którą jednak jak najbardziej można sobie poradzić. Odpowiednia profilaktyka, zdrowe odżywanie, jak również aktywny tryb życia w sposób maksymalny ograniczają ryzyko wystąpienia problemu. W ostateczności, gdy ani zmiana diety, czy też wprowadzenie domowych sposobów leczenia nie pomagają, należy sięgać po lekarstwa, lecz zawsze po konsultacji z lekarzem. Zweryfikowanie przystępności poszczególnych leków jest szczególnie ważne w przypadku kobietw ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*