Tu jesteś: Porady zdrowotne

Zgaga, czym jest i jak jej zapobiegać?

dodano: 30-03-2011 - sofista

Według statystyk, zgada każdego dnia dokucza nawet co dziesiątemu człowiekowi. Zgaga to dokładnie pieczenie, które odczuwalne jest w przełyku, zaraz po spożyciu posiłku. Ból odczuwalny może być w nadbrzuszu, ale również może on promieniować choćby do szyi, krtani czy też gardła. Statystyki mówią, że co piąta osoba narzeka na problem zgagi, przynajmniej raz w tygodniu. Zgaga wynika najczęściej z oddziaływania kwaśnej treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Niemniej jednak zgaga może jedynie towarzyszyć i wynikać z innej dolegliwości np. chorób serca, przepony, przełyku czy też aorty.

Skąd się bierze zgaga?

Jak już zostało wspomniane, zgaga pojawia się najczęściej po jedzeniu, w postaci pieczenia w przełyku lub w żołądku. Najczęściej nie chodzi o zwyczajny domowy posiłek, lecz raczej znaczące przesadzenie z ilością jedzenia, bądź też spożycie posiłku bardzo tłustego, mocno przyprawionego lub przesadnie bogatego w węglowodany. Podczas spożywania posiłku, jedzenie wpierw trafia do przełyku, następnie jest neutralizowane za pomocą kwasów trawiennych w żołądku. Wtedy już pokarm powinien trafić do jelit, ale nie jest tak zawsze. W przypadku, gdy znajdujący się na końcu przełyku zwieracz jest osłabiony, to jedzenie może zacząć wracać do przełyku. W takim przypadku zaczynamy odczuwać pieczenie. Zgaga jest szczególnie dokuczliwa wtedy, gdy zmienicie pozycję ciała, jeśli posiłek, który spożyliście był bardzo ciężkostrawny, lub też po przesadnym wysiłku fizycznym i podczas wykonywania prac, które wymagają schylania się.
 
Nawet szczególnie dokuczliwą zgagę można oczywiście neutralizować. Sposobem na to jest choćby zażycie leków alkalizujących. Jeśli jednak zgaga jest poważniejszym schorzeniem, to wtedy wiązać się może nawet z kilkuletnią terapią farmaceutykami. Takie problemy pojawiają się jednak dopiero po 40. roku życia. Osobom młodszym takie problemy raczej nie doskwierają. Przy tak zaawansowanej formie zgagi pojawiają się inne, bardziej uciążliwe dolegliwości, a wśród nich można wymienić choćby niedokrwistość czy też znaczący spadek wagi. W przypadku spostrzeżenia takich objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego, który powinien przekazać skierowanie do odpowiedniego specjalisty.
 
Nieprawidłowości, które prowadzą do zgagi, mogą także wynikać m.in. z nieodpowiedniej wagi, noszenia za ciasnych ubrań, podrażnienia przełyku, wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej czy też nawet ciąży. W momencie, gdy zauważysz, że zgaga w twoim przypadku zaczyna ci dokuczać nawet dwa razy w tygodniu, a dodatkowo jeszcze pojawia się piekący ból za mostkiem, występują krwiste wymioty, to wtedy jedynym rozwiązaniem Twojego problemu jest odpowiednie leczenie. Jeśli jednak problem zgagi pojawia się w Twoim przypadku jedynie sporadycznie, to wtedy powinieneś po prostu zmienić styl życia, co powinno cię skutecznie pozbawić codziennych problemów ze zgagą.
 
Zaleca się zatem:
·         Zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy też papierosy,
·         Postarać się o pozbycie dodatkowych kilogramów,
·         Unikać słodyczy, a także wszystkich, ciężkostrawnych potraw
·         Korzystać ze środków zobojętniających sok żołądkowy.
 
Jak uniknąć zgagi?
Zgaga jest dolegliwością, której jak najbardziej można się ustrzec. Wystarczy tylko skierować nieco więcej uwagi na swoją codzienną dietę i ewentualnie wprowadzić do niej modyfikacje, dzięki którym problem może się w ogóle nie pojawiać. Obowiązkowo z diety należy wyeliminować ostre i tłuste składniki. Następnie, warto również ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować m.in. z cebuli, czekolady, kawy, alkoholu, napojów gazowanych czy też soków cytrusowych. Kawa i alkohol odpowiadają za zwiększania wydzielania kwasów. Czekolada nadmiernie rozluźnia dolny zwieracz przełyku i działa podobnie jak wymieniona cebula. Soki cytrusowe tymczasem wzmagają kwaśność tego, co znajduje się w żołądku. Napoje gazowane w sposób bardzo negatywny wpływają na odpowiednie trawienie. Jeśli jesteś w stanie wyeliminować wszystkie te elementy ze swojej diety, to najlepiej to zrób. Jeśli jednak brakuje ci silnej woli, to staraj się przynajmniej stopniowo ograniczyć ich spożycie, gdyż dzięki temu, z pewnością poprawi się Twoje samopoczucie.
 
Samodzielne leczenie zgagi
By eliminować problem zgagi pojawiającej się sporadycznie, należy sięgać po leki, które neutralizują kwasy, a jednocześnie wpływają na obniżenie produkcji kwasów w żołądku. Nie wymagają one posiadania recepty, a zakupu dokonać można w każdej aptece. Szczególnie polecane leki to m.in. Gastro, Proacid, Ranigast Max czy Manti Gastop. Oczywiście zakup tych lekarstw jest uzasadniony w przypadku sporadycznych problemów ze zgagą. Jeśli problem pojawia się częściej, to należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiedni sposób leczenia, łącznie z przepisaniem odpowiednich lekarstw. Pamiętajcie, że wymienione tutaj leki mogą okazać się zupełnie nieprzydatne w przypadku zaawansowanej, pojawiającej się codziennie zgagi.
 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...