Zapalenie krtani u dzieci

Lekki kaszel po południu, a po położeniu dziecka spać nagła pobudka spowodowana przerażającym ,,szczekającym’’ kaszlem. Moja dwuletnia córeczka płakała i kaszlała tak, że nie mogła złapać oddechu. Tak właśnie wyglądało moje pierwsze spotkanie z zapaleniem krtani.

Mimo tego, iż z mężem oboje jesteśmy farmaceutami sytuacja ta zaskoczyła nas niesamowicie i wzbudziła w nas po prostu strach o życie naszego dziecka. Dlatego tez polecam naszym wszystkim czytelnikom uważne przeczytanie tego artykułu. A zawarte w nim informacje i porady są naprawdę sprawdzone i skuteczne.

Poznać wroga

Zapalenie krtani może być spowodowane zarówno przez wirusy jak i bakterie. Najczęściej spotyka się podgłośniowe zapalenie krtani oraz zapalenie krtani i tchawicy, często poprzedzone katarem i gorączką. Towarzyszy im ból zamostkowy, ,świszczący oddech, gęsta wydzielina i kaszel. Za te rodzaje zapalenia krtani odpowiedzialne są wirusy. Najrzadziej występuje bakteryjne zapalenie głośni, które leczy się antybiotykami.


Kogo najczęściej choruje?

Otóż najbardziej narażone są dzieci w wieku od 2-8 lat, co nie oznacza, że zapalenie krtani nie może wystąpić u niemowląt jak i dorosłych. Szczególnie narażone są dzieci będące alergikami, cho

to też nie jest reguła.

Charakterystyczne objawy zapalenia krtani

Według mnie każdy, kto słyszał tzw. ,,szczekający’’ kaszel u dziecka chorego na zapalenie krtani już nigdy w życiu nie zapomni tego dźwięku. A więc pierwszym objawem jest duszący kaszel.

Kaszel pojawia się głównie w nocy. Dlaczego? Otóż światło zainfekowanej, objętej stanem zapalnym krtani w pozycji leżącej, pod kołderką zwęża się jeszcze bardziej. Dlatego też dziecku jest w tej pozycji coraz trudniej oddychać i łapać powietrze, a gdy dojdzie do tego płacz wynikający ze zrozumianego przerażenia może być naprawdę niebezpiecznie.

Zapaleniu krtani często towarzyszy również chrypka, czasem gorączka, katar, gęsta wydzielina lub w początkowym etapie całkowity jej brak.

Dlaczego przy zapaleniu krtani trzeba bardzo szybko reagować?

Nie możność złapania przez dziecko oddechu, zasinienie ust i utrata przytomności może doprowadzić DO ŚMIERCI WASZEGO DZIECKA PRZEZ UDUSZENIE! Dlatego też jeśli ktoś ma do czynienia po raz pierwszy z tą chorobą i tymi objawami powinien natychmiast pojechać do szpitala. Czekanie… a może przejdzie… nic nie da, bo bez odpowiedniej reakcji ze strony rodziców, a potem lekarzy stan ten będzie się pogłębiał i zaostrzał. Co innego gdy doświadczeniu rodzice wiedzą co robić i mają niezbędne leki ratujące życie.

Leczenie zapalenia krtani

Choć w większości przypadków zapalenie krtani ma podłoże wirusowe lekarze bardzo często, dmuchając na zimno wypisują receptę na antybiotyk. Przyjeżdżając na pogotowie dziecku po zbadaniu najprawdopodobniej zostanie podany w zastrzyku lek przeciwhistaminowy np. Fenicort , który w szybki sposób zmniejszy obrzęk krtani. Lekarze w większości przypadków ordynują również leki sterydowe, mające wywołać działanie przeciwzapalne. Najczęściej leki te podawane będą w postaci inhalacji wraz z solom fizjologiczną. Może się to wiązać z kupnem specjalnego inhalatora z nebulizatorem, który ułatwi rozproszenie się substancji leczniczej , dziewiczemu inhalacja stanie się bardzo efektywna. Koszt od około 150zł. Często lekarze dodatkowo przepisują leki rozszerzające ostrzela, które podawane są jednak tylko w pierwszych dniach. Poza tym poleca się stosowanie syropów wykrztuśnych podawanych w ciągu dnia np. Flavamed, Mucosolvan, Flavamed i syropów podawanych na noc i w nocy o działaniu typowo przeciwkaszlowym takich jak: Sinecod, Supremin, Dexapini, Acodin. Czasami lekarze zalecają również podawanie na noc syropów przeciwhistaminowych ( na receptę) takich jak: Clemastinum, Zyrtec, Flonidan.

 {:PAGE_BREAK;:}

Ważne wskazówki dla rodziców!

1.Zgodnie z zaleceniami lekarza stosujmy dziecku inhalacje i podawajmy syropy.

2.Często wietrzmy pokój. Nie przegrzewajmy dziecka, im więcej chłodu tym dla niego lepiej.

3.Dziecku można podawać chłodne napoje a nawet lody.

4.Zadbajmy o nawilżanie powierza w domu. Rozważmy zakup nawilżacza elektrycznego lub przynajmniej w okresie grzewczym pamiętajmy o wieszaniu na grzejnikach mokrych ręczników.

5.Gdy dziecko czuje się gorzej możemy z nim wyjść nawet na dwór, chyba że mocno gorączkuje i jest rozpalone.

6.Nie bagatelizujmy objawów. W przypadku zapalenia krtani naprawdę warto wydać te kilkadziesiąt złotych na dojazd na pogotowie niż potem żałować.

7.Rodzice, którzy wiedzą, że ich dziecko ma tendencje do zachorowania na zapalenie krtani, powinni na każdy dalszy wyjazd zabierać ze sobą inhalator i odpowiednie leki do inhalacji.

8.Jeśli nasze dziecko boi się maseczki i inhalatora pozwólmy mu się nimi wcześniej pobawić, powygłupiać, pokazać na sobie, że to nic nie boli. A inhalacje warto przeprowadzać przy włączonej, ulubionej bajce dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*