Zaburzenia nastroju w chorobie Alzheimera

Zaburzenia nastroju występują samodzielnie lub jako jedna z wielu manifestacji innych schorzeń. Mogą pojawiać się także u osób z chorobą Alzheimera. Czym jest choroba Alzheimera? Jakie objawy z nią współistnieją? Jakie zaburzenia nastroju spotyka się w chorobie Alzheimera? Jak radzić sobie z depresją w chorobie Alzheimera?

choroba alzheimeraCzym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, stanowiąca najczęstszą przyczynę zespołu otępiennego. Schorzenie rozwija się powoli zwykle po 65-tym roku życia, częściej u kobiet. Etiologia choroby nie została dotychczas poznana, natomiast zidentyfikowano pewne czynniki zwiększające ryzyko jej rozwoju , jak starszy wiek oraz niski poziom wykształcenia.

Jakie objawy współistnieją z chorobą Alzheimera?

W chorobie Alzheimera poza objawami typowymi dla zespołów otępiennych, takimi jak zaburzenia pamięci, orientacji, problemy z liczeniem, uczeniem się czy logicznym myśleniem, występują też zaburzenia zupełnie niecharakterystyczne.

  • Najczęściej można zaobserwować problemy ze snem przybierające postać zarówno bezsenności jak i nadmiernej senności. Również częściej występują koszmary senne.
  • Chorzy z chorobą Alzheimera są bardziej predysponowani do rozwoju zaburzeń lękowych w formie nie tylko lęku uogólnionego, ale także lęku napadowego.
  • Bardzo często z najpowszechniejszym otępieniem współistnieją zaburzenia nastroju.

Jakie zaburzenia nastroju spotyka się z chorobie Alzheimera?

Zwykle w przebiegu choroby Alzheimera daje się zauważyć obniżenie nastroju, przeważnie o charakterze depresyjnym. Chorzy zdając sobie sprawę ze swego stanu i mając świadomość nieuniknionego postępu schorzenia, co ma miejsce na początku choroby,tracą chęć do życia, mają poczucie bezużyteczności, odmawiają przyjmowania posiłków, stają się apatyczni, płaczliwi i nie widząc sensu terapii, często z niej rezygnują. Z czasem podobne objawy pojawiają się na skutek uszkodzeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Czasami pojawiają się krótkie epizody rozdrażnienia, niepokoju z towarzyszącymi halucynacjami i urojeniami.

Warto wspomnieć, że sama depresja zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Jak radzić sobie z depresją w przebiegu choroby Alzheimera?

  • Psychoterapia w tej grupie pacjentów zwykle nie ma zbyt dużego znaczenia terapeutycznego z uwagi na ograniczoną interakcję między psychologiem albo psychiatrą a chorymi. Choroba Alzheimera jest przede wszystkim zespołem otępiennym i należy dostosować formy leczenia do podstawowego problemu, jaki narzuca schorzenie.
  • W przypadku zaobserwowania manifestacji obniżonego nastroju można włączyć leki przeciwdepresyjne w minimalnych dawkach na początek, by zredukować ryzyko działań niepożądanych. Niektórzy zalecają rutynowe stosowanie tych preparatów od momentu postawienia diagnozy.
  • Należy przygotować rodzinę na duże prawdopodobieństwo rozwoju zachowań depresyjnych, by uświadomić im problem, zanim jeszcze się pojawi. Mają wówczas czas oswoić się z chorobą kogoś bliskiego i jej potencjalnymi następstwami.
  • Zaburzenia depresyjne należą do najczęstszych schorzeń indukujących działania samobójcze. W przypadku osób z chorobą Alzheimera , troskliwa, ciepła rodzina oraz dobre warunki socjalne znacznie redukują częstość takiej śmierci. Samobójstwa w chorobie Alzheimera zdarzają się dużo rzadziej niż w zaburzeniach depresyjnych o innym podłożu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*