Tu jesteś: Porady zdrowotne

Wyprawka do domu opieki - co warto kupić

dodano: 28-06-2018 - aln

Wiek senioralny sprawia, że z czasem nasi najbliżsi muszą zmienić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania na dom pielęgnacyjno-opiekuńczy. Tylko w takim miejscu mogą mieć opiekę całą dobę i to, czego potrzebują. Gdy zapada decyzja o przeprowadzce, czasem zostaje niewiele czasu na przygotowania. Warto zatem mieć uprzednio wykonaną listę, aby móc później sprawnie przygotować bliskiego.

Zmiana miejsca pobytu bliskiej nam osoby starszej czasem jest dość nagła i wymuszona koniecznością – wypadek, złamanie, choroby neurologiczne, sercowe itd. Przeważnie takim wydarzeniom towarzyszą mocne emocje, które zaburzają nasz dotychczasowy system życiowy. W  takich sytuacjach, gdy nagle stajemy przed koniecznością umieszczenia kogoś bliskiego w ośrodku opiekuńczym właściwie z dnia na dzień, zdarza się, że zupełnie nie wiemy od czego zacząć. Dlatego warto skupić się wtedy na szukaniu ośrodka, który będzie najodpowiedniejszy i nie martwić się wyprawką do niego.

ABC wyprawki do domu seniora:

  • Majtki chłonne, pieluchomajtki, pampersy

Podstawowy produkt, który nie jest zapewniany przez dom opieki są majtki chłonne lub pampersy. Każdy senior musi być w nie zaopatrzony w zależności od potrzeb. Najczęściej jednak, nawet osoby korzystające samodzielnie z toalety, na noc są zabezpieczane i zakłada się im majtki chłonne. Nie zawsze bowiem opiekun może poradzić sobie w nocy z wyprowadzeniem każdego do toalety i w pomocy w staniu. Poza tym wielu starszych ludzi popuszcza mocz bezwiednie przez sen. Majtki chłonne zapewniają zatem komfort, suchość i higienę.

  • Kosmetyki pielęgnacyjne

Bardzo ważne jest zaopatrzenie seniora w odpowiednie kosmetyki. Skóra osoby starszej jest sucha i bardzo wrażliwa na podrażnienia. Poza tym osoby, które mniej się ruszają łatwo mogą nabawić się odleżyn, które ciężko się goją, a trzeba je utrzymywać w higienie. Dlatego dobrze zakupić mydło do mycia dla skóry wrażliwej, najlepiej z dermo kosmetyków, które oferują całe serie dla skóry atopowej i alergicznej lub emolienty. Takie kosmetyki będą delikatne i nie przesuszą skóry.

Dobrze również kupić piankę do mycia bez wody, co ułatwia higienę, gdy osoba starsza się nie rusza lub bardzo niewiele i myje się ją co kilka dni, nie codziennie. Oczywiście należy też zainwestować w krem gojący odleżyny i krem pielęgnujący chroniący przed nimi.

  • Dużo wygodnych ubrań

W ośrodkach opiekuńczych pensjonariusze są przebierani rano i wieczorem. Warto zatem zaopatrzyć seniora w dużą liczbę bawełnianych bluzek, t-shirtów, spodni dresowych i piżamowych. Wygodnych, rozciągliwych i łatwych do wkładania rzeczy. Wtedy podczas wizyt można zabierać brudne do prania i je wymieniać.

  • Reczy osobiste i dla hobby

Pamiętajmy, że senior, często nawet jeżeli ma problemy zdrowotne lub z poruszaniem się najbardziej potrzebuje w dłużących się w nieskończoność dniach zajęcia. Oczywiście są organizowane zajęcia w ośrodkach, są telewizory, jednak to nadal niewiele. Zadbajmy o kilka drobiazgów osobistych, może jakaś ramka ze zdjęciem w wnukami, serwetka, obrazek, ulubiony sweter, czy kubek. A także jakieś drobne rzeczy, wspierające hobby: krzyżówka, druty lub szydełko, gazeta, książka, karty, gra planszowa itd. Pomoże to nie tylko znieść dzień, lecz i przysporzy okazji do nowych kontaktów społecznych.Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...