Tu jesteś: Dieta, Odchudzanie

Właściwości odżywcze arbuzów

dodano: 29-07-2015 - aln

Arbuz jest owocem sezonowym, o pięknej, rubinowej barwie i znakomitym, słodkim smaku. Jest to owoc w większości składający się z wody, który ma jednak wiele cennych właściwości odżywczych.

Pochodzenie arbuza
Arbuz przywędrował do Europy ze środkowych i południowych rejonów Afryki, gdzie rośnie dziko. Jego uprawy rozpoczęły się prawdopodobnie około 1500 r.  p.n.e. Na Stary Kontynent arbuzy trafiły dopiero w XII wieku naszej ery, a dwa wieki później na terenie Polski znano już kilka odmian arbuza.
Obecnie w Europie uprawy arbuzów znajdują się w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Francji, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, we Włoszech i na Węgrzech, a nawet na południu Rosji Skórka arbuza najczęściej jest zielona, z wyraźnymi, jaśniejszymi paskami.

Arbuz w medycynie ludowej
Znachorzy praktykujący medycynę ludową znali doskonałe właściwości lecznicze arbuza. Stosowali go jako lek na podagrę, podrażnienia wątroby lub na opuchliznę i zapalenie pęcherza. Arbuz jest silnie moczopędny, dlatego ułatwia wydalanie wody z organizmu i zapobiega powstawaniu obrzęków limfatycznych. Spożywanie tego owocu pozwala na skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn, a jego miąższ i sok są polecane dla chorych ze stanami podgorączkowymi. Można nim skutecznie leczyć obrzęki spowodowane zaburzeniami w pracy serca i nerek.

Dobroczynny skład arbuza
92 proc. objętości arbuza to woda. Pozostała część owocu to węglowodany i cenny błonnik pokarmowy, pozwalający na usprawnienie procesów trawienia. W arbuzach znajdują się też witaminy i sole mineralne, w tym:
 
  • witamina A, czyli betakaroten,
  • witamina C, kwas foliowy,
  • kwas pantotenowy,
  • witamina B1, B2 i B6 - w śladowych ilościach,
  • minerały - wapń, fosfor, magnez, potas, sód, miedź, żelazo i cynk.

Dzięki zawartości kwasu jabłkowego i cytrynowego arbuz ma specyficzny smak. Jest źródłem likopenu i glutationu, czyli przeciwutleniaczy oraz stymulującej odporność cytuliny. Arbuzy wykazują słabe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzakrzepowe. Jedzenie arbuza odświeża i orzeźwia organizm oraz gasi pragnienie. Arbuz ma przy tym bardzo niską zawartość cukru, niski indeks glikemiczny i niską kaloryczność. Dlatego może być z powodzeniem stosowany przez diabetyków oraz osoby odchudzające się.

Sok z arbuza w kosmetologii
Sok z arbuza wykazuje świetne działanie tonizujące na cerę. Enzymy zawarte w miąższu arbuza działają na skórę ściągająco. Można go używać w roli naturalnego środka przeciwdziałającego powstawaniu zmarszczek i oczyszczać nim cerę. Dobre efekty uzyskamy dzięki wcieraniu soku z arbuza w skórę wokół oczu lub krojąc go w plastry, które będziemy przykładać na twarz i szyję. Można nim leczyć stany zapalne skóry i zajady.


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...