Szkodliwy wpływ alkoholu dla dzieci w wieku dojrzewania

Dzieci w wieku dojrzewania lubią próbować wielu nowych rzeczy. Jedną z takich nowości, której jeszcze nie próbowali jest alkohol pod różną postacią. Do wypróbowania alkoholu nie trzeba długo namawiać w końcu nie raz widziało się swoich rodziców pijących podczas różnego rodzaju spotkań rodzinnych. Czy jest to jednak obojętne dla rozwijającego się i dojrzewającego organizmu? W jaki sposób alkohol niszczy nasze ciało i życie?

Szkodliwość alkoholu

O szkodliwości alkoholu na nasze zdrowie i życie nikogo nie trzeba przekonywać. Jego destrukcyjny wpływ na wątrobę, mózg, życie w rodzinie, naukę jest dobrze znany. Im młodszy organizm tym mniejszą dawkę alkoholu może przyjąć bez większych szkód dla swojego organizmu. Kiedyś alkohol spożywało się głównie aby zmniejszyć ból, odprężyć się, zrelaksować. W dzisiejszych czasach picie alkoholu stało się dla niektórych codziennością. Maksyma: im więcej tym lepiej, niestety dominuje teraz wśród młodzieży. Kultura picia?-o tym zapomniała już nawet większość dorosłych.

Dlaczego alkohol jest szczególnie niebezpieczny dla dorastającej młodzieży?

W organizmie dorastającego nastolatka zachodzi wiele istotnych zmian zarówno metabolicznych, fizjologicznych, anatomicznych jak i psychologicznych. Szybciej rozwija się układ kostny, mięśniowy, wzmaga się wydzielanie gruczołów wydzielniczych skóry. Zwiększa się objętość serca oraz dochodzi do wzrost jego ciężaru. W mózgu rozwijają się komórki nerwowe i podlegają specjalizacji. Tworzą się nowe włókna nerwowe. Młodzież dojrzewa również w sferze uczuciowej i emocjonalnej. Ciężko jest im zrozumieć sytuacje, które zdają się być skierowane przeciwko nim, trudno znoszą krytykę, odrzucenie, brak akceptacji. Często w takich sytuacjach sięgają po różnego rodzaju używki w tym alkohol i narkotyki.

Wpływ alkoholu na organizm młodego człowieka

  1. Układ nerwowy, mózg. W licznych badaniach potwierdzono, iż na szkodliwe działanie alkoholu bardzo podatny jest układ nerwowy. Bardzo często objawia się to: osłabieniem, nerwobólami, zaburzeniami czucia, niedowładem. Tym objawom najczęściej współtowarzyszy: zanik mięśni, osłabienie siły mięśni gładkich. Może dojść nawet do zaburzeń świadomości, niezborności, encefalopatii Wernickiego.
  2. Układ oddechowy. Alkohol wywołuje zapalenie błony śłuzowej oskrzeli oraz tchawicy. Zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka krtani, przełyku, tchawicy.
  3. Układ pokarmowy. Pierwszym organem, który odczuwa obecność alkoholu jest oczywiście wątroba. Dzieje się tak, gdyż to właśnie ona jest odpowiedzialna za metabolizowanie alkoholu. Dochodzi do jej stłuszczenia, zwłóknienia oraz marskości. Osoba nadużywająca alkoholu chudnie, staje się bardziej osłabiona, pojawiają się miejscowe obrzęki, żółtaczka. Tego typu objawy występują nie tylko u osób uzależnionych od alkoholu, ale również u tych którzy piją go nieregularnie ale w nadmiarze. Ponadto alkohol jest czynnikiem niszczącym błonę śluzową żołądka, przełyku, dwunastnicy. Często wywołuje chroniczne zapalenie trzustki, które otwiera drogę do rozwoju cukrzycy.
  4. Układ sercowo-naczyniowy. Alkohol jest substancją, która przenika bez żadnych ograniczeń do struktur mózgu. Zaburza proces oddychania komórek, poprzez co serce zaczyna bić wolniej a mięsień ulega osłabieniu. Dochodzi również do stłuszczenia i powiększenia serca.
  5. Układ hormonalny. Alkohol w naszym organizmie traktowany jest jako trucizna. Dlatego też spożycie większej ilości alkoholu w krótkim czasie może wywołać ostrą niewydolność nadnerczy. Ten stan odbije się negatywnie na pracy całego organizmu, bowiem hormony odpowiedzialne są za regulację większość istotnych procesów fizjologicznych. U mężczyzn nadużywanie alkoholu doprowadza do impotencji, bezpłodności, u kobiet do zaburzeń miesiączkowania. W okresie dojrzewania stanowi to duży problem, bowiem wahania estrogenów i testosteronu w tym okresie będą miały daleko idące konsekwencje w przyszłości.

Alkohol zaburza prawidłowy rozwój organizmu w decydującym dla niego czasie. Biorąc pod uwagę specyfikę emocjonalną tego okresu życia człowieka istnieje ryzyko, że młodzież wprowadzi alkohol na stałe do swojego życia. Jeśli będzie go nadużywać zerwie z nauką, nie znajdzie pracy, zniszczy swoją przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone