Tu jesteś: Porady zdrowotne

Refluks u dzieci

dodano: 24-05-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Każdy wie, czym jest nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem po obfitym posiłku. Czy to, co u nas jest patologią, u dzieci może stanowić zjawisko fizjologiczne? Czym jest refluks? Czy refluks i choroba refluksowa to synonimy? Jak może przebiegać choroba refluksow przełyku? Z czym można pomylić refluks u dzieci? W jaki sposób rozpoznaje się chorobę refluksową? Na czym polega leczenie refluksu? Co może go nasilać?

 

Czym jest refluks?
Refluks, a dokładniej refluks żołądkowo- jelitowy to bierne cofanie się treści żołądkowej do przełyku wbrew mechanizmom antyrefluksowym, takim jak chociażby perystaltyka przełyku czy dolny zwieracz przełyku. 

Czy refluks u dzieci zawsze jest patologią?

Mechanizmy zapobiegające wstecznemu odpływowi treści żołądkowej są w pełni wykształcone u osób dorosłych. Noworodki i niemowlęta nie mają tak dojrzałego czynnościowo przewodu pokarmowego i odrębności te przyczyniają się do powstania u nich fizjologicznego refluksu. Objawia się on zwykle umiarkowanymi ulewaniami bądź wymiotami, które jednak nie zaburzają rozwoju fizycznego dziecka. Do ukończenia pierwszego roku życia dzieci mają prawo ulewać, co wymaga dużego zrozumienia i cierpliwości przede wszystkim ze strony rodziców. Po zakończeniu dojrzewania struktur anatomicznych i pionizacji ciała, problemy z refluksem zwykle ustępują.
 
refluks u dzieckaCzy refluks i choroba refluksowa to synonimy?
Refluks patologiczny to cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku niezależnie od przyjmowanych posiłków, także w czasie snu, występujące często i długo się utrzymujące. Choroba refluksowa przełyku natomiast stanowi szereg zmian będących konsekwencją samego refluksu. W przypadku dzieci u około 2% niemowląt z refluksem rozwija się choroba refluksowa przełyku.
 
Jak może przebiegać choroba refluksowa przełyku?
Typowo choroba refluksowa manifestuje się jako:
- zgaga,
- ulewania,
- wymioty,
- odbijania,
- zaburzenia połykania.
 
Nie rzadko pojawiają się jednak objawy nietypowe dla samego refluksu, które, sugerując inne schorzenia, mogą utrudniać diagnostykę:
- bóle w klatce piersiowej,
- uszkodzenia szkliwa zębów,
- nawracające infekcje dróg oddechowych,
- przewlekły kaszel,
- chrypka, chrząkanie,
- zaburzenia rozwoju fizycznego.
 

Z czym można pomylić refluks u dzieci?

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, mają tendencję do odbijania oraz  ulewania. Czasami jednak intuicja podpowiada rodzicom, że to nie jest zwykły refluks.
  • Regurgitacja to mimowolne cofanie się połkniętego pokarmu z żołądka do jamy ustnej wraz z jego wyciekaniem na zewnątrz. Refluks ogranicza się do przemieszczania się treści do przełyku. To zaburzenie wynika z niedojrzałości czynnościowej przewodu pokarmowego, która osiągana jest po 18-tym miesiącu życia dziecka.
  • Ruminacje, inaczej zespół przeżuwania, polegają na świadomym, nawykowym zwracaniu treści żołądkowej do jamy ustnej w celu ponownego żucia i połknięcia bądź wyplucia. Uważa się, że świadczą one o zaburzeniach emocjonalnych dzieci. Pierwsze epizody pojawiają się zwykle w wieku kilku miesięcy. Ruminacje nie występują w czasie snu i gdy ktoś poświęca dziecku uwagę.
  • Wymioty przeważnie mają chlustający charakter, więc łatwo je odróżnić od klasycznego ulewania.


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...