Rady na bezsenność

Bezsenność to problem, z którym boryka się wielu ludzi, głównie kobiety i starsze osoby. Aby skutecznie walczyć z bezsennością należy zapoznać się z tym, jakimi prawami się rządzi oraz podjąć konkretne próby w celu jej zwalczenia.

Przyczyny występowania bezsenności:

-choroby, którym towarzyszy

-stres

-wiek: 60 –latkowie śpią już tylko około 5 godzin

-częste podróżowanie ze zmienianiem stref czasowych

-nieunormowany tryb pracy: raz w dzień, raz w nocy

-podłoże psychologiczne np. lęki

Charakterystyka bezsenności

Osoby cierpiące na bezsenność skarżą się głównie na kłopoty z zaśnięciem ale również na:

-zbyt krótki czas trwania snu

-budzenie się w nocy i niemożność ponownego zaśnięcia

-zbyt wczesne budzenie się

Jak sobie pomóc z bezsennością?

Farmakologiczne metody leczenia bezsenności

Osoby cierpiące na bezsenność tzw. przygodną (trwa kilka dni) oraz krótkotrwałą (trwa do trzech tygodni) mogą się wspomóc dostępnymi bez recepty lekami nasennymi i uspakajającymi. Preparaty te wyciszają, uspakajają i ułatwiają zaśnięcie. Zazwyczaj zawierają melisę, chmiel, kozłek lekarski i/lub lawendę, magnez. Dostępne są w postaci tabletek/kapsułek np.:Herbsen, Dobranoc Plus, Relamax B6, Benosen, Valused, herbatek do zaparzania: Nerwinum fix, Melisa fix oraz syropów: Melisal forte, Neospasmina, Pasispasmina. Na uwagę zasługuje również melatonina – odpowiedzialna za regulację fazysnu i czuwania. Jest to składnik, którego ilość w naszym organizmie spada wraz z wiekiem, a więc uzasadniona wydaje sięjego suplementacja. Można go znaleźć np. w preparacie Melatonina 3mg i 6mg Lekam. Jest szczególnie polecana osobom często podróżującym i zmieniającym strefy czasowe oraz mającymi problemy z nocnym wybudzaniem się.

W leczeniu bezsenności przewlekłej najczęściej stosuje sięantagonistów receptora benzodwuazepinowego, które jednak uzależniają i mają liczne działania niepożądane. Wspomagająco podaje się leki przeciwdepresyjne. O rodzaju oraz dawce leku decyduje zawsze lekarz, gdyż leki te nie są obojętne dla organizmu pacjenta. W przypadku złego dawkowania i leczenia mogą być nawet groźne dla zdrowia i życia człowieka.

Niefarmakologiczne metody leczenia bezsenności

W przypadku tej metody najważniejsza jest rozmowa z lekarzem. Gdy podłożem występowania bezsenności jest stres lub lęki najlepiej udać się do psychologa.

W gabinecie lekarskim , w pierwszej kolejności, lekarz powinien uświadomić pacjenta, czym jest bezsenność i od czego może zależeć. Powinien również wytłumaczyć zasady naszego zapotrzebowania na sen w oparciu o działanie zegara biologicznego, rytmu całodobowego tj. fazy snu i czuwania.

Razem powinni spróbować ustalić przyczynę bezsenności oraz przyjąć metody pozbycia się jej lub przynajmniej zmniejszenia częstotliwości występowania. Oto kilka fundamentalnych zasad pomagających w szybszym zaśnięciu i polepszających jakość snu:

  1. Na kilka godzin przed snem nie należy pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu, napojów energetycznych oraz jeść ciężkostrawnych posiłków.
  2. Niepowinno się ucinać drzemek w ciągu dnia.
  3. Nie powinno się oglądać telewizji , grać na komputerze, słuchać głośniej muzyki tuż przed snem.
  4. Nie powinno się zabierać do łóżka laptopa a nawet książki. Co prawda pomaga to niektórym w zaśnięciu, ale jakość snu nie będzie wtedy dobra ze względu na ilość dostarczonych bodźców oraz podświadome rozemocjonowanie.
  5. Pamiętaj, że sypialnia służy tylko do spania. Należy więc wynieść z niej telewizor oraz radio.
  6. W sypialni należy przebywać tylko tyle by się wyspać, nawet w przypadku nocnych wybudzeń należy opuścić sypialnię i wrócić tam tylko wtedy gdy przyjdzie ochota na sen.
  7. Przed zaśnięciem należy przewietrzyć sypialnię oraz zadbać o odpowiednią temperaturę w nocy.
  8. W ciągu dnia należy być aktywnym. Można pobiegać, popływać, pojeździć na rowerze, pospacerować.
  9. Należy starać się wstawać zawsze o tej samej porze, bez względu na to, o której się zasnęło i ile było przebudzeń.Można zapoznać się z różnymi technikami relaksującymi np. jogą, medytacją, ćwiczeniami rozluźniającymi mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*