Powikłania po anginie

Często angina jest chorobą lekceważoną, przede wszystkim przez osoby dorosłe, które nie leczą schorzenia do końca i zamiast wygrzać się w domu, wykonują w dalszym ciągu pracę zawodową. Trzeba być jednak świadomym tego, że takie działanie może doprowadzić do licznych groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań.

Migdałki i uszy w niebezpieczeństwie

Jako że angina jest bakteryjnym zapaleniem migdałków, to właśnie one narażone są najczęściej na powikłania po nieleczonej lub niedoleczonej anginie. W niebezpieczeństwie są również górne drogi oddechowe lub uszy, ale i inne narządy wewnętrzne człowieka mogą być objęte powikłaniami po tym schorzeniu. Jeśli choroba nie jest leczona lub antybiotyki podane są zbyt późno, paciorkowce zaczynają zarażać kolejne partie układu oddechowego, w tym płuca lub ośrodkowy układ nerwowy, zatoki przynosowe i ucho.

Jednym z najczęściej występujących, poważnym powikłaniem anginy jest ropień okołomigdałkowy, któremu towarzyszą silne dolegliwości bólowe promieniujące od szyi do ucha, po jednej stronie twarzy. Ropień może objawiać się silnym szczękościskiem. Przy takich symptomach chory nie powinien odwlekać wizytę u lekarza. Najlepiej wybrać się na ostry dyżur do szpitala, na oddział laryngologiczny. Jeśli ropień okołomigdałkowy zostanie pozostawiony sam sobie, może dojść do zapalenia opon mózgowych lub samego mózgu, co wiąże się z powstaniem realnego zagrożenia dla życia pacjenta.

Chory z nieleczoną lub niewłaściwie leczoną anginą może zachorować w dalszej kolejności na zapalenie ucha wewnętrznego, co objawia się silnym, kłującym bólem w uchu, zachwianiami równowagi, czasową utratą słuchu, gorączką i gromadzeniem się płynu w uchu. Podobnie jak i w poprzednim przypadku, w tym także konieczna stanie się interwencja laryngologa, który może zaordynować przecięcie błony bębenkowej, aby zapobiec jej pęknięciu w niekontrolowanych warunkach.

Uwaga na zapalenia

Oprócz tych dwóch najczęściej występujących powikłań po anginie, chory może zapaść na zapalenie:

  • Stawów,
  • Nerek,
  • Mięśnia sercowego.

Zapalenie stawów jest wynikiem często nawracającej anginy, która jest lekceważona przez pacjenta. Wraz z upływem czasu stawy zaczynają coraz bardziej boleć, stają się ciepłe i obrzęknięte. Może doprowadzić to do ich uszkodzenia. Zapalenie stawów wywołane paciorkowcami diagnozuje się na podstawie badania ASO, czyli odczynu antystreptolizynowego. Oprócz zapalenia stawów, angina prowadzi do gorączki reumatycznej, uszkadzającej nie tylko stawy, ale i serce.Zapalenie nerek jest kolejnym powikłaniem po anginie. Jego objawem jest gorączka, zgęstnienie i zmętnienie moczu, bóle w okolicy lędźwiowej, nudności, wymioty i bóle głowy. Należy natychmiast skontaktować się w takim przypadku z urologiem.Zapalenie mięśnia sercowego to bardzo poważne powikłanie, które wymaga leczenia kardiologicznego, a nawet hospitalizacji. Objawami schorzenia są ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nadmierne zmęczenie i osłabienie oraz duszności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone