Podstępny nowotwór – rak jelita grubego

Nowotwory nie zawsze dają objawy w początkowej fazie swojego rozwoju, dlatego ich leczenie jest tak trudne. Szczególnie zdradliwy jest nowotwór jelita grubego, który jest wykrywany najczęściej dopiero wtedy, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie.

Na czym polega ta choroba?

Nowotwór jelita grubego to patologiczny rozrost komórek chorobotwórczych, wewnątrz jelita lub na zewnątrz w kierunku otaczających jelito tkanek. Najczęściej rak jelita grubego rozwija się z wrzodów i polipów, a przemiana tych narośli w nowotwór zajmuje około 10 lat. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie znane, najczęściej zapadają na nią osoby otyłe, z cukrzycą, stosujące dietę ubogą w warzywa, za to z wysoką zawartością tłuszczów.

Na raka jelita grubego częściej zapadają mężczyźni. Choroba atakuje głównie w siódmej dekadzie życia, rzadko stwierdza się ją u osób przed 40 urodzinami. Liczba chorych na nowotwór jelita grubego w Polsce niestety stale rośnie, za co odpowiadają niewłaściwe nawyki żywieniowe – ten typ nowotworu znacznie częściej atakuje mieszkańców Zachodu, podczas gdy w krajach, gdzie jada się więcej świeżych warzyw i owoców w miejsce słodyczy i mięsa, choroba występuje stosunkowo rzadko.

Jak rozpoznać raka jelita grubego?

W pierwszych latach rozwoju choroby nie doświadcza się praktycznie żadnych dolegliwości. Dopiero gdy choroba przechodzi w zaawansowane stadium rozwoju, chory odczuwa poważne trudności w oddawaniu stolca, w kale pojawia się krew, zaczynają się uporczywe bóle brzucha, dodatkowo dochodzi do utraty masy ciała, niedokrwistości, poczucia stałego osłabienia. Objawy te powinno się jak najszybciej zgłosić lekarzowi, który zleci badania pod kątem wykrycia choroby. W przypadku podejrzenia raka jelita grubego wykonuje się najczęściej:

– badanie per rectum, dzięki któremu lekarz może wykryć nieprawidłowości w budowie jelita grubego,

– sigmoidoskopię, czyli badanie ostatniego odcinka jelita grubego specjalnym wziernikiem,

– kolonoskopię, kolejne badanie wziernikiem, ale tutaj sprawdzane jest wnętrze całego jelita grubego,

– Rektoskopię, badanie endoskopowe, podczas którego można od razu pobrać wycinek jelita do badania histopatologicznego,

– Test na obecność krwi utajonej w kale. Badanie jest bardzo proste, można je wykonać w domu, jednak jest ono pomocne dopiero wtedy, gdy porównamy wyniki z kilku badań, dlatego testy te należy wykonywać co roku w ramach profilaktyki, nawet gdy nic nam nie dolega.

Leczenie

Metoda leczenia raka jelita grubego jest uzależniona od momentu jego wykrycia. Na wczesnym etapie rozwoju choroby wystarczy wycięcie guza/polipa, a zabieg przeprowadzany jest endoskopowo lub laparoskopowo, w zależności od lokalizacji zmiany nowotworowej. Gdy jednak rak jest mocno rozwinięty, konieczne jest wycięcie guza wraz z fragmentem jelita. Choremu zakładana jest stomia, nazywana sztucznym odbytem – w ścianie brzucha wykonywany jest otwór, do którego doprowadza się końcowy odcinek jelita, tak by stolec nie przechodził przez operowany fragment jelita. Po kilku miesiącach stomia jest zamykana i przywraca się naturalną drogę układu pokarmowego, jednak w skrajnych przypadkach pacjenci muszą nosić worek stomijny do końca życia. Leczenie nowotworu może być dodatkowo wspierane chemioterapią oraz radioterapią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*