Tu jesteś: Porady zdrowotne

Nowy sposób leczenia zaawansowanej astmy

dodano: 11-08-2018 - marti

Astma jest chorobą dróg oddechowych, która przebiega ze stanem zapalnym oskrzeli i z reguły ma charakter przewlekły. Może być spowodowana alergią, ale niekoniecznie. Częściej astma oskrzelowa dotyka dzieci, rzadziej dorosłych. Obecnie naukowcy pracują nad nowym sposobem leczenia najbardziej zaawansowanych stadiów i postaci astmy.

Częstotliwość zachorowań
Na astmę częściej chorują mieszkańcy krajów wysoko uprzemysłowionych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie z chorobami alergicznymi, do których zaliczana jest astma, zmaga się ponad 20 proc. ludzi. W ciągu ostatnich 3 dekad rośnie liczba zachorowań na astmę oskrzelową, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych. Choroba ta dotyczy nawet 15-20 proc. dzieci. W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób.
 
Dzięki odpowiednim lekom i przestrzeganiu zaleceń lekarzy, z astmą można normalnie żyć, bez uciążliwych objawów chorobowych, do których zaliczana jest duszność, kaszel czy świszczący oddech. Osoby z zaawansowaną astmą mogą w przyszłości liczyć na bardziej skuteczne, kompleksowe leczenie, dzięki badaniom kanadyjskim naukowców.
 
Dupilumab w leczeniu astmy
Na McMaster University w Kanadzie zespół naukowców doktora Parameswarana Naira wraz z kolegami po fachu z innych instytucji opracował nową metodę leczenia ciężkiej astmy z użyciem dupilumabu. To w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne, które działa na receptory dwóch kluczowych białek - IL-4 i IL-13 swoiście, hamując nadmierne przekazywanie sygnałów. Lek dotychczas był stosowany w atopowym zapaleniu skóry. Dupilumab jest dostępny w postaci ampułkostrzykawek i może być podawany samodzielnie przez pacjenta, dzięki iniekcjom podskórnym.
 
Przeprowadzono testy z zastosowaniem tego leku i placebo, które wykazały po 24 tygodniach badań z udziałem ponad 200 osób z ciężką astmą, że podawanie dupilumabu pozwoliło ograniczyć objawy astmy oskrzelowej i jednocześnie poprawić funkcjonowanie płuc. Jednocześnie pacjenci mogli zmniejszyć dawki przyjmowanych kortykosteroidów nawet o 70 proc. Kortykosteroidy powszechnie są stosowane w leczeniu astmy, a przy ciężkiej jej odmianie pacjentom zalecane są wysokie ich dawki, które pozwalają kontrolować zaostrzenie objawów choroby. Niestety podawanie kortykosteroidów prowadzi do poważnych, niepożądanych skutków ubocznych, takich jak uszkodzenia wielonarządowe i obniżenie odporności. Jeśli dupilumab pomógłby w leczeniu astmy i zmniejszeniu dawki kortykosteroidów, byłaby to bardzo dobra wiadomość dla wielu milionów osób na całym świecie chorujących na astmę. 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...