Tu jesteś: Porady zdrowotne

Nowy sposób badania człowieka z wykorzystaniem łączności Bluetooth

dodano: 03-01-2019 - aln

Diagnostyka jest bodajże najważniejszym elementem procesu leczenia pacjenta. Jeśli nie wiadomo, co choremu dolega, nie można go efektywnie leczyć. Im wcześniej problem zdrowotny zostanie trafnie zdiagnozowany, tym z reguły większe szanse na całkowite wyleczenie i powrót pacjenta do zdrowia. Lekarze dysponują wieloma różnymi badaniami diagnostycznymi i obrazami. Obecnie jednak naukowcy zaprezentowali zupełnie nowy sposób badania. Jaki?

Nowy poziom diagnostyki medycznej
Naukowcy z uczelni MIT oraz Brigham and Women's Hospital podjęli się realizacji wspólnego projektu badawczego. Ich praca zaowocowała odkryciem nowego sposobu na wszechstronne badanie organizmu człowieka od środka.
Zespół badaczy opracował kapsułkę z nadajnikiem Bluetooth, gotową do połknięcia. Wytrzymuje ona tydzień w organizmie człowieka i może być kontrolowana za pomocą standardu Bluetooth, takiego samego, jak ten w telefonach komórkowych. Szacuje się, że kapsułka ta w warunkach żołądkowych jest zdolna przetrwać nawet miesiąc.
 
Kapsułka została opracowana i wyprodukowana za pomocą drukarki 3D. Po wprowadzeniu do organizmu kapsułka otwiera się i przyjmuje kształt litery Y. Zahacza o organy, przez co żołądek nie wyrzuca jej do dalszych elementów układu pokarmowego.
 
Jak można zastosować odkrycie naukowców?
Z wykorzystaniem takiej kapsułki można analizować środowisko wewnętrzne w ciele człowieka, dostarczyć w sposób precyzyjny lek albo informować o jego działaniu. System z kapsułką, jak informują jego twórcy, może zapewnić monitorowanie i leczenie w pętli zamkniętej, przez co sygnał z Bluetooth pomoże w dostarczeniu leku lub dostosowania jego dawki do stanu pacjenta.
 
Naukowcy oceniają, że stosowanie nowoczesnej kapsułki sterowanej przez Bluetooth będzie wszechstronne. Może okazać się ona przydatna w przypadku długotrwałego leczenia pacjentów przewlekle chorych, którzy non stop muszą przyjmować leki. Kapsułka poinformuje, kiedy trzeba podać kolejną dawkę leku, jeśli poprzednia już zostanie wchłonięta.
 
Twórcy kapsułki Bluetooth do diagnozowania i leczenia pacjentów ogłaszają, że to nie koniec ich projektu, ponieważ kapsułka ma nie tylko ułatwiać leczenie i dawkowanie leków, ale też w przyszłości może pozwolić na wczesne wykrywanie problemów pojawiających się w organizmie, zwłaszcza chorób, które początkowo nie dają żadnych specyficznych objawów. Dzięki temu będzie można właściwie na nie zareagować i zdusić w przysłowiowym zarodku.


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...