Nowe możliwości diagnostyczne celiakii

Często stosowaną w diagnostyce celiakii metodą, niestety inwazyjną, jest biopsja. Polega ona na pobraniu materiału do badania z jelita cienkiego. Pojawiły się już jednak inne, rekomendowane testy mające wykryć celiakię. Dotychczas są one polecane w przypadku diagnostyki przypadków chorób dziecięcych. Nie są to jedyne badania pozwalające na potwierdzenie lub odrzucenie diagnozy celiakii.

Podstawowe badania

Celiakię, czyli chorobę trzewną, u pacjentów, u których jest ona podejrzewana, wykrywa się w pierwszej kolejności przy wykonywaniu badań serologicznych, dla których materiałem jest surowica krwi pobranej od pacjenta. W laboratorium są oznaczane w surowicy specyficzne przeciwciała, a jeśli wynik jest dodatni, istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych badań, z biopsją jelita cienkiego na czele. Z uwagi, że biopsja jest badaniem inwazyjnym, pacjenci nie raz się na nią nie zgadzają. Mają do tego prawo.Obecnie istnieją nowe możliwości diagnostyczne celiakii.

Testy DNA w celiakii

Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (w skrócie ESPGHAN) zarekomendowało nową metodę diagnostyczną w kierunku celiakii, mianowicie testy DNA. Jeśli badania krwi oraz wywiad lekarski wskazują na objawy celiakii, można przeprowadzić testy genetyczne. U chorych na celiakię występuje gen HLA DQ2/DQ8 i to pod kątem jego wykrycia przeprowadzane są testy DNA. Jeśli zostanie on wykryty, u chorego potwierdzana jest diagnoza celiakii, a biopsja jelita cienkiego nie jest już konieczna ani potrzebna.

Geny HLA DQ2 i DQ8 nie występują w DNA człowieka, jeśli nie ma on celiakii. Dlatego ich niewykrycie w materiale genetycznym powoduje wykluczenie celiakii, zwłaszcza, jeśli u pacjenta identyfikowane były nietypowe i niespecyficzne dla tego schorzenia objawy.

Testy genetyczne wykonywane są nie tylko przy podejrzeniu zachorowania na celiakię u pacjenta, ale również u jego najbliższych członków rodziny. Wtedy badania wskazują na procent ryzyka zachorowania na celiakię. Ujemny wynik oznacza, że dana osoba na pewno nie zachoruje na chorobę trzewną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone