Niepokojące bóle głowy

Ból głowy to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości wśród ludzi. Tego rodzaju ból mogą określić nawet już kilkuletnie dzieci. W pierwotnym odruchu w zasadzie każdy z nas sięga po najszybsze rozwiązanie jakim jest tabletka, bo chcemy być sprawni i gotowi do wykonywania swojej pracy. Często pomaga też spacer czy krótka drzemka. Co jednak gdy mimo tego ból nie przechodzi? Z jakimi rodzajami bólu głowy możemy mieć do czynienia?

ból głowyZ jakimi rodzajami bólu głowy możemy się spotkać?

Bóle głowy, tal jak każdą inną dysfunkcję organizmu, można podzielić na podstawowe rodzaje.Wśród nich wyróżnia się:

-ból pierwotny

-ból wtórny

-neuralgie nerwów czaszkowych

Ból pierwotny to inaczej ból pojawiający się samoistnie, nie będący efektem jakiejś innej choroby. Wśród tego rodzaju bólu wyróżnia się znane choroby takie jak:

– migrena

– bóle napięciowe

– ból klasterowy

Każde z tych schorzeń ma inne przyczyny. Leczenie jest uzależnione od dobrego zdiagnozowania problemu oraz dostosowania odpowiedniego postępowania np. farmaceutycznego. W tego rodzaju bólach zwykle wystarczy podać niesterydowe leki przeciwzapalne takie jak: paracetamol, ibuprofen, a w migrenach i bólach klasterowych nawet leki silniej działające dostępne w preparatach np. Summigra, Cinnie, Sumamigren. W bólach napięciowych istotna jest również odporność na stres i skrajne emocje, czego trzeba się jednak nauczyć samemu lub skorzystać z porad psychoterapeutów. Skuteczne okazują się również techniki relaksacyjne np. masaż.

Ból wtórnyto inaczej ból pojawiający się w wyniku jakiejś choroby czyli tzw. ból objawowy. Aby skutecznie pozbyć się tej dolegliwości należy bardzo dokładnie określić rodzaj choroby, która jest odpowiedzialna za występowanie uporczywego bólu głowy. Szukanie przyczyny bólu jest więc bardziej skomplikowane, tym bardziej że choroba pierwotna może mieć związek z różnymi obszarami naszego ciała. Np. zgorzel zębów i zmiany ropne w okolicach zatok, zaburzenia wzroku, ostre zapalnie zatok w przebiegu zakażeń wirusowych bądź bakteryjnych, nadciśnienie tętnicze, guzy mózgu itd.

Neuralgia nerwów czaszkowych np. neuralgia trójdzielna to bardzo rzadko spotykane schorzenie występujące głownie u osób w wieku 50 – 70lat. Ból tego rodzaju jest krótki, zazwyczaj dotyczy jednej strony twarzy. Jest kłujący i ostry. Pojawia się w różnych sytuacjach i może być wywołany np. goleniem, jedzeniem czy też zmianą nastroju. Ta kilkuminutowa dysfunkcja nie może być bagatelizowana i musi być leczona np. lekami przeciwpadaczkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*