Naturalne sposoby na anemię

Z uwagi na błędne postrzeganie anemii, jako niedożywienia, często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że na nią chorują. Anemia tymczasem wcale nie musi dotyczyć osób skrajnie szczupłych, wręcz chudych. Może dotknąć także osoby o normalnej masie ciała czy z nadwagą.

Anemia w skrócie

Anemia jest niedokrwistością, czyli zespołem objawów chorobowych, w których organizm osłabia się w wyniku niedoboru we krwi czerwonego barwnika zawierającego hemoglobinę lub czerwonych ciałek krwi, tj. erytrocytów. Choroba ta powoduje, że do komórek organizmu dostarczana jest wraz z komórkami krwi niedostateczna ilość tlenu. Anemię można podejrzewać w przypadku występowania następujących objawów:

  • osłabienie organizmu,
  • niemożność podejmowania jakichkolwiek działań,
  • bóle głowy,
  • utrata apetytu i zaburzenia łaknienia,
  • wszechogarniające zmęczenie,
  • depresja,
  • bladość cery,
  • senność,
  • problemy z koncentracją,
  • nadwrażliwość na zimno.

Naturalna terapia w anemii

Jeśli u pacjenta lekarz stwierdza anemię, zaleca najczęściej zastosowanie odpowiedniej diety, bogatej w żelazo, witaminę B12 i inne, ważne składniki odżywcze pomagające w odbudowaniu naturalnej równowagi w organizmie. Chory powinien spożywać produkty bogate w żelazo, m.in. jaja, tłuste ryby morskie, orzechy czy nasiona roślin strączkowych. Zaleca się ponadto jedzenie na co dzień suszonych owoców, zielonych warzyw, imbiru czy nasion sezamu.

W diecie anemików powinien znaleźć się ocet jabłkowy wykazujący wiele korzystnych właściwości, m.in. zwiększa on syntezę krwinek czerwonych w organizmie człowieka, dlatego można go stosować jako naturalny lek pomocniczy w leczeniu anemii.

Jednocześnie, chorzy na anemię powinni choćby na pewien czas zrezygnować ze spożywania kawy i mocnej herbaty, rabarbaru, szczawiu czy czekolady. Warto unikać spożywania produktów mlecznych, razem z pokarmami bogatymi w żelazo, ponieważ zmniejszają one poziom wchłaniania tego pierwiastka przez organizm.

W walce z anemią pomogą nam zioła, ułatwiające przyswajanie żelaza. Można stosować anyż, kminek, miętę czy zwykłą natkę pietruszki. Źródłem żelaza jest mniszek lekarski, szczaw kędzierzawy oraz pokrzywa.

Najczęściej lekarze ordynują swoim pacjentom ze stwierdzoną anemią dietę bogatą w żelazo i ubogą w produkty utrudniające jego wchłanianie, wraz z zażywaniem produktów farmaceutycznych, np. w postaci glukonianu żelaza. Zaleca się przyjmowanie dodatkowo kwasu foliowego, soli komórkowej fosforanu czy enzymów trawiennych, pomagających w uzyskaniu równowagi w organizmie, w którym diagnozowana jest niska ilość czerwonych ciałek krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone