Na czym polega antykoncepcja metodą Billingsów?

Jedną z naturalnych metod antykoncepcji jest metoda Billingsów, która polega na obserwowaniu śluzu szyjkowego kobiety. Jaką ma ona skuteczność i jak w praktyce wygląda jej stosowanie?

Na czym to polega?

Metoda Billingsów jest naturalną metodą zapobiegania ciąży, polegającą na obserwowaniu wyglądu, koloru i konsystencji śluzu szyjkowego kobiety. W czasie cyklu miesięcznego u kobiety mogą wystąpić dwa rodzaje śluzu:
 

  • estrogenny – występuje on w okresie płodnym, okołoowulacyjnym;
  • gestagenny – występuje on poza okresem płodnym, w facie niepłodnej cyklu.
     

Zasadniczo przyjmuje się, że można bezpiecznie współżyć, bez jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych, w przypadku identyfikacji śluzu gestagennego.

Kluczem do sukcesu i do prawidłowego stosowania metody Billingsów przy antykoncepcji jest rozróżnienie śluzu płodnego i niepłodnego. Śluz gestagenny, który nie pozwala na zapłodnienie komórki jajowej, jest gęsty i lepki. Nie pozwala plemnikom na rozpoczęcie wędrówki w górę jajowodów kobiety. Są one zatrzymywane przez śluz szyjkowy w oczkach jego sieci i tam pod wpływem kwaśnego odczynu pH pochwy obumierają już w ciągu 8-12 godzin. Do zapłodnienia nie dochodzi.

Z kolei, płodny śluz estrogenny jest przejrzysty, szklisty, śliski i ciągnący się. Może przypominać białko jaja kurzego. Daje poczucie wilgotności w pochwie. W przeciwieństwie do niego śluz gestagenny może mieć kolor biały lub nawet żółtawy, nie jest przejrzysty, ale kłaczkowaty i mętny. Nie ciągnie się, nie jest śliski, ale lepki i gęsty.


Uwaga!

Jeśli u kobiety w ogóle nie występuje śluz, ani miesiączka, mamy do czynienia z okresem suchym, niepłodnym, trwającym około 4 dni tuż po skończonym krwawieniu.


Stosowanie metody Billingsów

Obserwowanie co najmniej kilku cyklów miesięcznych kobiety i zapisywanie wyglądu śluzu pozwala nabrać wprawy w stosowaniu metody Billingsów. Na początku okresu płodnego występuje obfity śluz – początkowo gęsty, o zabarwieniu biało-żółtym, który szybko traci kolor i zaczyna przypominać białko jajka kurzego. Ostatni dzień obecności takiego śluzu zbiega się z owulacją. Wtedy istnieje największa szansa na zapłodnienie kobiety. Później śluz przestaje sprzyjać zapłodnieniu – jest gęsty i matowy. Dla bezpieczeństwa zaleca się rozpoczęcie współżycia po 3 dniach od zmiany jego koloru i konsystencji, aż do następnej miesiączki, ponieważ u kobiety trwa okres niepłodny.

Metodę Billingsów mogą stosować z powodzeniem panie w różnym wieku, nawet przy nieregularnej miesiączce. Wskaźnik Pearla w przypadku tej metody antykoncepcji naturalnej wynosi 1-25, co oznacza, że od 1 do 25 kobiet na 100 stosujących tę metodę zachodzi w ciążę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*