Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca to choroba, na którą zapadają nie tylko dorośli ale również dzieci. Zmiany łuszczycowe wyglądają dość brzydko i dlatego zdarza się, że dzieci są z tego powodu wyśmiewane. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić a niedoświadczeni rodzice mogą wprowadzać dzieci w błąd mówiąc, iż można się tym zarazić.

Jak wygląda łuszczyca u dzieci?

Łuszczyca to zmiany w obrębie naskórka zlokalizowane najczęściej na dłoniach, łokciach, kolanach, skórze głowy. Pojawiają się czasem na policzkach, uszach, wokół pępka, na języku, paznokciach. Zmiany te są łuszczące i swędzące, a ich drapanie nasila objawy. Łuszczyca u dzieci przybiera wiele form warto więc zapoznać się z jej objawami, aby móc je dobrze zdiagnozować.

łuszczyca u dzieciOdmiana plackowata, zwyczajna – na ciele znajdujemy czerwone, odgraniczone pola z grubą, białą łuską. To najczęściej występująca postać łuszczycy u dzieci.

Odmiana kropelkowata – małe łuszczące się zmiany, które pojawiają się nagle najczęściej na rękach, nogach, tułowiu.

Odmiana krostkowa – objawia się wysypem niewielkich krostek często wypełnionych ropą.

Erytrodermia łuszczycowa – objawia się zmianami w kolorze czerwonym, które znajdują się na całym ciele.

Znane są również przypadki łuszczy stawowej. Czerwonym zmianom o charakterze krostek towarzyszy stan zapalny stawów.

Jak sobie poradzić z problemem łuszczycy?

Ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie i zapoznać dziecko z objawami choroby. Trzeba również uświadomić swoje dziecko, że nad łuszczycą można zapanować. Odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry często pozwala na całkowite wyeliminowanie objawów. Najważniejsze jest to, aby dziecko powstrzymało się od drapania, bo to w efekcie może być bardzo bolesne. Dzieci powinny również starać się uważać na siebie, tak aby nie doprowadzały do uszkodzeń skóry np. zadrapań, ran. Czy jest to możliwe? Do pewnego stopnia tak. Nie należy jednak zamykać dzieci w domu próbując ochronić je. Dzieci mogą korzystać również z basenu, należy tylko wcześniej posmarować zmiany wazelina, aby zmniejszyć negatywne oddziaływanie chloru. Pamiętać należy również, że dzieci bardziej otyłe mają większą skłonność do występowania łuszczycy. Rany trudniej i dłużej się goją u takich dzieci. Dlatego też rodzice powinni zadbać o zbilansowaną dietę, unikanie spożywania przez dziecko niezdrowej żywności, napojów gazowanych, fast-food. Warto również ubierać dzieci w luźne, nieopinające ubrania.

Leczenie łuszczycy u dzieci

Leczenie łuszczycy powinno odbywać się pod kontrolą lekarza specjalisty np. dermatologa. Na rynku jest wiele nowoczesnych preparatów, które w sposób bezpieczny pomagają w walce z łuszczycą np. preparaty marki Oilatum, Emolium, Balneum, Eucerin, Blue-Cap, Itch Away, Cutishelp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*