Łupież pospolity – choroba czy natura?

Któż z nas nie doświadczył widoku białych łusek na włosach czy czarnym ubraniu? Kiedy łupież przestaje być fizjologią? Jak z nim walczyć? Czy łupież może powodować łysienie?

łupież pospolityCzym jest łupież?

Łupież stanowi chorobę skóry głowy manifestującą się wszech obecnym białym nalotem, zwłaszcza na włosach i ubraniach.

Złuszczanie się martwego zrogowaciałego naskórka stanowi naturalne zjawisko przebiegające na powierzchni skóry. Problem stanowi nie sam proces złuszczania, ale jego nasilenie. W warunkach prawidłowych naskórek w obrębie skóry głowy regeneruje się w około 30 dni. W przypadku choroby, jaką jest łupież pospolity czas ten nie przekracza 4-5 dni. W związku z tym ilość martwego naskórka jest zdecydowanie większa niż powinna.

Kiedy łupież powinien nas zaniepokoić?

Niewielka ilość drobnego łupieżu nie świadczy jeszcze o patologii w obrębie skóry głowy, jest wręcz naturalnym zjawiskiem. Czasami jednak zbyt obfite złuszczanie sugerować może proces chorobowy i wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii. Granicę między patologią a fizjologią stanowi przede wszystkim ilość łupieżu. Ponadto współtowarzyszące zmiany rumieniowe na skórze głowy, silny świąd czy złuszczanie żółtymipłatami mogą sugerować inne schorzenia dermatologiczne, takie jak grzybica owłosionej skóry głowy, łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Wówczas koniecznie należy wybrać się do specjalisty.

Jak zwalczać łupież?

  • Obfity biały nalot na włosach wynikający ze zbyt intensywnej proliferacji naskórka skóry głowy wynika zwykle z obecności grzyba specyficznego dla skóry głowy, mianowicie Malassezia globosa. Wówczas konieczne staje się wdrożenie leczenia przeciwgrzybicznego w postaci przede wszystkim terapii miejscowej. Zazwyczaj wystarczają szampony zawierające np. ketokonazol. Mimo, iż takich preparatów na rynku jest wiele, najlepiej skorzystać z tych przepisywanych na receptę i dostępnych tylko w aptekach.
  • Czasami łupież może wynikać ze stosowania nieodpowiedniego dla naszej skóry szamponu. Jeśli zauważalna jest taka korelacja, przed wybraniem się do lekarza, warto spróbować innego środka o delikatniejszym, mniej drażniącym działaniu. Często szampony bogate w substancje zapachowe wykazują takie działanie niepożądane.
  • Łupież może stanowić objaw nieprawidłowej diety. Złe odżywianie manifestuje się w przeróżny sposób i nadmierne złuszczanie skóry głowy może stanowić jeden z nich. Łupież wynika najczęściej z niedoboru cynku w organizmie. Cynk stanowi mikroelement umożliwiające prawidłowe działanie witaminy A, która również utrzymuje prawidłowy stan skóry. Na niski poziom cynku w organizmie narażone są zwłaszcza kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, wegetarianie oraz osoby spożywające duże ilości alkoholu. Źródło cynku stanowią ostrygi, produkty zbożowe, mięso, ryby i nasiona roślin strączkowych W witaminę A natomiast bogate są marchew, szpinak, dynia oraz brokuły.
  • Nie rzadko nadmierna proliferacja naskórka wynika z drażniącego działania na skórę głowy nadmiaru kosmetyków. Pianka, lakier, żel do włosów mogą korzystnie wpływać na nasz wygląd, ale niekoniecznie na stan skóry. Należy wówczas na pewien czas zrezygnować z takich preparatów, by ocenić, czy to one są winne i w razie potrzeby wyeliminować je całkowicie z codziennego użytkowania.
  • Również w tym przypadku medycyna naturalna ma swoje metody terapii. Niektórzy obserwują poprawę stanu skóry głowy po płukankach ziołowych z wierzby, skrzypu czy rumianku.

Czy łupież może powodować łysienie?

  • Łupież pospolity, inaczej zwykły wynikający z działania grzyba Malassezia nie prowadzi do wcześniejszego wypadania włosów. Czasami przewlekły, nie leczony łupież pogarszając ogólną kondycję skóry głowy, może zwiększać ilość traconych włosów, ale nie w stopniu powodującym łysienie.
  • Zupełnie inną kwestią jest łupież w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, w przebiegu którego naturalnym elementem choroby jest nadmierne wypadanie włosów. Prawidłowe leczenie zapobiega jednak takim powikłaniom.
  • Łupieżowi rozwijającemu się na skutek nieprawidłowej diety może współtowarzyszyć utrata włosów. Niedobór cynku charakteryzuje się nie tylko łuszczycopodobnymi wykwitami, ale również utratą owłosienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*