Tu jesteś: Porady zdrowotne

Leczenie migreny

dodano: 08-02-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Jak walczyć z uporczywym bólem głowy? Czy istnieją farmakologiczne metody zapobiegania mu? Jak przetrwać napad? Czy można zlikwidować objawy towarzyszące? Co zrobić w czasie ciąży?

 

leczenie migrenyCzy można się pozbyć migreny?
Napady migrenowego bólu głowy mają skłonność do nawracania. Występują średnio kilka razy do roku. Czasami jednak mogą pojawiać się nawet 8-10 razy w ciągu jednego miesiąca. Dla wielu chorych jest zdecydowanie za dużo, tym bardziej, że napady mogą trwać nawet do 72 godzin. Z uwagi na brak znajomości jednoznacznej przyczyny tych dolegliwości, nie istnieją skuteczne metody wyleczenia z tego schorzenia. Dotychczasowa wiedza medyczna nie pozwala na wyeliminowanie tej jednostki chorobowej. Niemniej jednak, należy pamiętać, że poza uporczywymi bólami głowy i nieprzyjemnymi dolegliwościami współtowarzyszącymi, migrena jest łagodną chorobą.
 

Czy istnieje leczenie migreny?

Owszem, terapia migreny istnieje. Stosuje się zarówno leki służące doraźnemu przerwaniu dolegliwości, jak terapię profilaktyczną mającą na celu zmniejszenie częstości nawrotów napadów migreny. Ponadto zaleca się unikanie pewnych produktów spożywczych, mogących sprzyjać generowaniu bólu głowy, przede wszystkich czekolady, kofeiny, żółtego sera, czerwonego wina czy orzechów. Należy pamiętać, że w związku z tym, iż nadal nieznana jest ewidentna przyczyna migreny, leczenie różnych osób może wyglądać bardzo odmiennie. Każdy powinien stosować te preparaty, które akurat mu pomagają. Początki leczenia mogą wyglądać trochę jak błądzenie w ciemności, ponieważ w celu znalezienia idealnych preparatów dla danej osoby, konieczne jest przetestowanie wielu innych po drodze. Nie mniej jednak, na pewno warto.
 

Jak przerwać napad migreny?

W celu przerwania napadu migrenowego bólu głowy można stosować zarówno leki działające nieswoiście, jak i preparaty swoiste.
  • Do tych pierwszych należą przede wszystkim szeroko dostępne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ketoprofen czy ibuprofen. Ich działanie ma na celu zmniejszenie nasilenia bólu głowy.
  • Do swoistych preparatów, wpływających na napięcie ścian naczyń krwionośnych, zgodnie z jedną z teorii pochodzenia migreny, zaliczane są dwie grupy leków. Za najskuteczniejsze uważa się tak zwane tryptany, działające selektywnie na receptory serotoninowe i kurczące naczynia krwionośne. Ich szerokie stosowanie w pewnym zakresie ograniczają przeciwwskazania, obejmujące miedzy innymi wiek powyżej 65 roku życia, nadciśnienie tętnicze i chorobę wieńcową. Najpopularniejsze z tej grupy, to sumatryptan i zolmitryptan. Poza tym można stosować preparaty stanowiące pochodne ergotaminy, jak dihydroergotamina. Te z kolei, z uwagi na działania niepożądane, są stopniowo wypierane przez tryptany.
 
Czy można wyeliminować współtowarzyszące objawy?
  • Z uwagi na często współwystępujące nudności, zaleca się środki przeciwwymiotne, takie jak metokloprmid, haloperidol, dimenhydrynat czy ondansetron.
  • Celem ogólnego wyciszenia, zmniejszenia wrażliwości na dźwięki, zapachy i światło stosuje się leki  uspokajające. W zależności od indywidualnej skuteczności, można ograniczyć się do preparatów ziołowych. W przypadku, gdy okażą się one za słabe, można skorzystać z takich środków, jak hydroksyzyna. 
  • Ponadto nic tak nie pomaga, jak wyłączenie się ze świata zewnętrznego. Zamknięcie się w ciemnym, cichym pokoju pozwala uniknąć nasilenia dolegliwości.
  • Należy pić dużą ilość wody, mimo nudności, a nawet wymiotów. Odwodnienie może pogarszać przebieg napadu migrenowego bólu głowy, a także go dodatkowo przedłużać.
 
Jak wygląda profilaktyka migreny?
W ramach zapobiegania kolejnym napadom migreny można stosować bardzo różne grupy leków, w zależności od indywidualnej skuteczności. Do najpopularniejszych i najczęściej skutecznych należą:
- pochodne ergotaminy, przede wszystkim dihydroergotamina,
- leki przeciwserotoninowe, głównie metysergid,
- leki przeciwdepresyjne, jak mianseryna -coraz chętniej stosowana, ale obarczona niepożądanym działaniem zwiększania apetytu i prowadząca nie rzadko do otyłości,
- leki przeciwpadaczkowe- głównie karbamzepina i topiramat,
- leki blokujące receptory beta-adrenergiczne – przede wszystkim propranolol, metoprolol,
- leki blokujące kanału wapniowe – werapamil.


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...