Leczenie alergii poprzez odczulanie

Uciążliwej alergii można się pozbyć. Nie trzeba do końca życia przyjmować leków antyhistaminowych, aby opanować objawy uczulenia. Można poddać się leczeniu alergii poprzez odczulanie. Na czym to polega?

Najskuteczniejsza terapia

Na alergię choruje na świecie coraz więcej osób. Jej objawy mogą być bardzo uciążliwe, przez co utrudnione lub nawet uniemożliwione jest prowadzenie normalnego trybu życia. Wówczas wraz z alergologiem prowadzącym leczenie pacjenta można podjąć decyzję o odczulaniu, czyli immunoterapii. Jest to skuteczny sposób na leczenie alergii, ale wyłącznie uczuleń wziewnych i na jad owadów.

Przed rozpoczęciem immunoterapii pacjent powinien mieć zlecone testy alergiczne skórne. Na dwa tygodnie przed ich wykonaniem należy odstawić przyjmowane leki antyalergiczne, bowiem mogłyby one skutecznie zaburzyć uzyskane wyniki. W testach lekarz wykrywa największe alergeny w przypadku danego pacjenta i pod ich kątem przeprowadza odczulanie.

Kiedy przeprowadzanie jest odczulanie?

Do lekarza alergologa na odczulanie pacjent powinien zgłosić się przed sezonem kwitnienia roślin, których pyłki go uczulają. Przykładowo, pacjenci ze stwierdzoną alergią na trawy i zboża muszą rozpocząć immunoterapię już w grudniu lub styczniu. Alergie na pyłki chwastów można leczyć przez immunoterapię rozpoczętą w kwietniu. Z kolei, pacjenci uczuleni na pyłki drzew powinni rozpocząć odczulanie w październiku lub listopadzie. Jeśli terminy te nie zostaną zachowane, odczulanie będzie można rozpocząć najwcześniej w kolejnym roku, co wydłuża okres dochodzenia do zdrowia przez alergika.

Jak wygląda odczulanie?

Proces odczulania polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu pacjenta do alergenu. Lekarz przepisuje choremu szczepionkę w postaci tabletki podjęzykowej lub podskórnych zastrzyków. Pacjentowi aplikuje się jedną dawkę leku na tydzień, a całe odczulanie trwa 2-3 miesiące. Leczenie rozpoczyna się od podawania minimalnych dawek alergenu, które wraz z postępem immunoterapii są zwiększane. Z czasem w organizmie zaczynają wykształcać się mechanizmy blokujące rozwój związków białkowych, które są odpowiedzialne za objawy alergii.

Objawy alergii mogą, ale nie muszą ustąpić po jednej serii odczulania. Możliwe, że objawy uczulenia nadal będą się pojawiały, choć będą one osłabione. U osób z zaawansowaną alergią potrzebne jest kilkukrotne przeprowadzenie kilkutygodniowej immunoterapii – nawet przez 5 kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone