Laseroterapia w jaskrze

Leczenie jaskry pozwala na skuteczne zahamowanie uszkodzenia nerwu wzrokowego i poprawę jakości widzenia u pacjenta. Najnowocześniejsze kliniki stosują laseroterapię w leczeniu jaskry, co pozwala uchronić chorych przed nieodwracalną ślepotą.

Laser w okulistyce

Chirurgia oka całkowicie zmieniła swoje oblicze przy wdrożeniu do niej laseroterapii. Laser pozwala na precyzyjne przeprowadzanie zabiegów u pacjentów, w sposób sterylny. Właściwe ustawienie lasera gwarantuje poprawność wykonania operacji oraz minimalizuje możliwe skutki uboczne leczenia. Dzięki laserowi zniszczona zostaje chora tkanka, bez uszkadzania sąsiednich. Laser pozwala między innymi na leczenie jaskry u pacjentów w różnym wieku. W okulistyce w zastosowaniu są lasery o różnej długości fal.

Laseroterapia pozwala na zatrzymanie ostrości widzenia

Pacjenci dotknięci jaskrą nie mogą liczyć na całkowite usunięcie wady, nawet przy wykorzystania nowoczesnych technik laseroterapii. Jednakże, operacje z zastosowaniem lasera pozwalają na zahamowanie postępu choroby i zatrzymanie ostrości widzenia. Przy gwałtownym przebiegu jaskry lub w momencie, kiedy podane farmaceutyki nie działają w prawidłowy sposób, okulista może zalecić pacjentowi zabieg laserowy.

Inne zabiegi są stosowane w przypadku pacjentów chorujących na jaskrę z kątem otwartym, a inne, jeśli jest to jaskra z kątem zamkniętym. U chorych na jaskrę z kątem otwartym lekarze przeprowadzają trabekuloplastykę laserową, polegającą na poszerzeniu otworów odpływu płynu. Dzięki temu można skutecznie obniżyć zbyt wysokie ciśnienie występujące w oku.

Z kolei, jaskra z kątem zamkniętym wymaga zastosowania zabiegu irydomii laserowej, który polega na wykonaniu otworków w tęczówce oka, w taki sposób, by nawet przy rozszerzonej źrenicy, ciecz wodnista z oka nie była w nim zatrzymywana, ale mogła odpłynąć przez dodatkowo wykonane przez laser otwory w tęczówce.

Zabiegi laseroterapii w przypadku leczenia jaskry przynoszą zwykle bardzo dobre rezultaty. Są skuteczne i bezbolesne. Prowadzą do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, które sprzyja rozwojowi jaskry. Redukcja ciśnienia wynosi średnio 25-30 proc. u około 80 proc. pacjentów. Impulsy ze światła lasera są dostarczane do odpowiednich struktur gałki ocznej, dzięki czemu łatwiej dochodzi do usuwania na bieżąco płynu znajdującego się w oku. Po laseroterapii tkanki oka pacjenta goją się w naturalny sposób, w bardzo krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone