Tu jesteś: Porady zdrowotne

Konsekwencje biegunki - odwodnienie i inne konsekwencje groźne dla życia

dodano: 16-01-2013 - lek.med. Oliwia Gorgoń- Klamke

Czy biegunka może być tak samo groźna dla naszego organizmu jak poważne schorzenia? Co najczęściej wywołuje biegunkę? Kto jest w największym niebezpieczeństwie? Jak się przed nim ustrzec? Jak zauważyć, kiedy nasz organizm nie jest już w stanie sobie sam poradzić? W jaki sposób rozpoznać odwodnienie?

 

biegunka i odwodnienieCzym jest biegunka?

Biegunka to stan, w którym człowiek oddaje co najmniej 3 płynne bądź półpłynne stolce w ciągu dnia albo co najmniej jeden o luźniejszej konsystencji zawierający ropę, śluz lub krew. W przypadku dzieci kryteria te wyglądają nieco inaczej, bowiem niemowlęta karmione piersią oddają stolec niemalże po każdym posiłku i prawie zawsze są one luźne. Wówczas należy ocenić masę stolca i odnieść do masy ciała dziecka, gdy wyniesie ponad 10 gram na kilogram dziecka, to mówimy o biegunce.
 
Co może być przyczyną biegunki?
Najczęstszą przyczyną biegunek są zakażenia przewodu pokarmowego, przeważnie wirusowe. Wśród wirusów najbardziej powszechny patogenem jest rotawirus. Niektóre bakteria, takie jak Salmonella czy Shigella, pasożyty albo grzyby także mogą odpowiadać za wywołanie biegunki. Pewne choroby zlokalizowane poza przewodem pokarmowym niezwykle często manifestują się za pomocą luźniejszych stolców. Należą do nich zakażenie układu moczowego, zapalenie ucha środkowego oraz zakażenie dróg oddechowych, zarówno zapalenie płuc jak i oskrzeli. Rzadszą przyczynę biegunek stanowią choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego – Cohna, nietolerancja białka mleka krowiego czy błędy dietetyczne polegające na przykład na przekarmieniu, nadmiernej ilości tłuszczu w diecie czy przedwczesnym włączeniu glutenu do diety.
 

Czy zwykła biegunka może być groźna dla zdrowia?

Biegunka ostra, czyli trwająca do 14 dni, zwykle jest chorobą samoograniczającą się i ustępuje bez konieczności intensywnego leczenia. Najczęściej odpowiadają za nią zakażenia wirusowe przewodu pokarmowego. Luźne stolce utrzymujące się dłużej, powinny wzbudzić niepokój i zmotywować do dokładnej diagnostyki przewodu pokarmowego, gdyż mogą być pierwszą manifestacją poważnych  schorzeń. Reasumując, przewlekła biegunka może być groźna ze względu na podstawową chorobę, którą może przejawiać, w ostrej natomiast największe niebezpieczeństwo wynika z powodu odwodnienia, do jakiego doprowadza.
 
Jakie są konsekwencje ostrej biegunki?
  • Biegunka doprowadza przede wszystkim do odwodnienia organizmu, co następuje zdecydowanie szybciej u małych osobników., czyli dzieci. Im dziecko młodsze, tym szybciej narażone na cięższą dehydratację.
  • Kolejnym następstwem wielu luźnych stolców jest kwasica metaboliczna, która powoduje przyspieszenie oddychania, tak zwany oddech Kussmaula, a ostatecznie może doprowadzić nawet do zaburzeń świadomości.
  • Ponadto bardzo silnie związane z odwodnieniem są zaburzenia elektrolitowe. Wraz z luźnymi stolcami organizm traci nie tylko wodę, ale także ważne dla jego funkcjonowania jony, zwłaszcza sód, potas i wapń. Najistotniejsze, z punktu widzenia potencjalnie groźnych następstw, są nie wyrównane parametry gospodarki potasowej. Mogą one skutkować zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu serca.
  • Na skutek biegunki dochodzi do zaburzeń funkcjonowania innych narządów, niekoniecznie związanych z przewodem pokarmowym. Gorsze utlenowanie i odżywienie ośrodkowego układu nerwowego skutkuje zaburzeniami świadomości, dzieci bywają apatyczne, kontakt z nimi staje się utrudniony, przestają w sposób właściwy reagować na bodźce. Mniejsze ukrwienie nerek doprowadza do zmniejszenia diurezy, pojawia się skąpomocz albo nawet bezmocz. Bardzo ważne jest kontrolowanie w trakcie biegunki oddawania moczu, gdyż jednym z ciężkim następstw jest niewydolność nerek. Z powodu luźniejszych stolców cierpi także wątroba, a gorzej pracując, zagraża kolejnym narządom. Zmniejsza się jej zdolność detoksykacyjna, co powoduje, iż toksyny dostające się do naszego organizmu nie są przez nią niwelowane i mogą uszkadzać następne organy.

Podsumowując, pozornie zwykłe luźne stolce mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet dla życia, doprowadzając do śpiączki z powodu zaburzeń elektrolitowych i kwasicy. Najbardziej dramatyczny obraz, wynikający z ciężkiego odwodnienia, ma biegunka w przebiegu cholery. Nie rzadko doprowadza do zgonu.

 


Komentarze

biegunka... dodał : ~ewka, 03-05-2014 19:38
podczas biegunek najbardziej boje sie o odwodnienie, dlatego kiedy tylko sie pojawi u mnie, czy u dzieci, to odrazu zwiekszam ilosc podawanych plynow i dodatkowo uzupelniam elektrolity dosypujac do jednej szklanki wody saszetke Orsalitu, dzieki temu redukuje znacznie ryzyko odwodnienia, a wiec takze wizyty w szpitalu, orsalit ma fajne owocowe smaki, wiec jest tez w tym troche przyjemnosci:)